Rybářský rozcestník

Jak moc jsou důležité barvy nástrah a návnad při lovu kaprovitých ryb?

Ryby mají přesně šest smyslových orgánů. Zrak, také ale sluch, čich, chuť, hmat a nakonec orgán na jejich postranní čáře. Dříve si rybáři mysleli, že ryby barvy nerozeznávají, ale opak je pravdou! Rybí oko nejen že rozeznává různé odstíny šedé, ale právě také barvu. A proto je důležité při lovu ryb brát zřetel i na barvy nástrah. A ne jen na ně! I návnada, tedy barva zakrmovací směsi či pelet, může hrát a také hraje významnou roli při chytání ryb.

carp-oko-rybymodřízakrmeni-cervena-nastrahafeeder-barvy-zakrmenivrstveníkrása-novápufovana-nastraha-jahoda-krmitko-extrudovany-chlebajehla-cervici-hacek5Nástrahymikro

Jak moc důležitá je barva nástrah při vláčení, to ví všichni zkušení vláčkaři. Ale barva nástrah a zakrmení má velký vliv i při lovu kaprovitých ryb! A je to logické. Stavbou rybího oka se oko ryb podobá hodně lidskému oku. Ovšem přeci jsou tu nějaké rozdíly a to především ve způsobu zaostřování. Čočka u ryb má tvar koule, je pevná a nemění svůj tvar, zaostřování u ryb zajišťuje drobný sval v oku, díky kterému ryby zaostřují. Sval přibližuje a oddaluje čočku od sítnice. Ryby vidí bez zaostření jen na vzdálenost do 1,5 metru, sladkovodní ryby pak dokáží zaostřit své oko do vzdálenosti až 10 metrů, více ne. To ryby mořské dohlédnou podstatně dále, až do dálky několika desítek metrů! Samozřejmě vše závisí na průhlednosti vody, tedy jak moc je čistá, nebo není, zda je noc či den a podobně.

Zrak ryb zajišťují pohyblivé párové oči ….

Ano, jak jsme si řekli v úvodu, je omyl se domnívat, že ryby jsou barvoslepé. Vědci dokázali, že ryby rozlišují tvary, tedy i nástrah, barvy a dokonce i různé odstíny barev!

Když tedy víme, že ryby barvy rozeznávají, je logické, že je velmi důležité řešit nejen velikost nástrahy, ale i jejich bravu. A rozhodně se při zakrmování nevyplatí podceňovat ani barvy různých zakrmovacích směsí. Právě pestré zakrmovací směsi často slaví úspěch.

Každý kaprař má ty svoje „nej“ barvy. To platí i pro plavačkáře. Právě sportovní rybáři umí při závodech velice dobře pracovat nejen s druhem nástrahy, ale také právě s celou barevnou škálou. Ano, i menší rybky, jako plotice, oukleje či karasi si občas bílého červíka na háčku ani nevšimnou, ale napíchněte na háček modrého nebo červeného a záběr je jistý. Tedy někdy. A to je rybařina. Co funguje na jedné vodě, to na druhém revíru neplatí. Často se také stává, že jeden den ne jednom lovném místě taháte na nějakou nástrahu jednu rybu za druhou a druhý den, nic, mrtvo, ryby z toho místa neberou. Pak se vyplatí zkusit jinou nástrahu. Někdy pak stačí dát stejnou nástrahu, ale jinou barvu. A někdy je lepší úplně změnit revír. 🙂

Modří červíci na háčku …

Asi je důležití se zmínit také o barvách návnad, tedy zakrmovacích směsí. Na internetu jsem našel článek, kde autor tvrdí, že dokonce barva zakrmení dokáže selektovat různé druhy ryb. O velikostech a druhu návnad, to jsem věděl, ale právě u zakrmení jsem dříve na barvy nekladl takový důraz. Jen jsem se snažil, aby mé nástrahy byly vidět, tedy byly pestré, právě různobarevné. Tak například na kapra platí prý zelené odstíny zakrmovacích směsí. Stejně tak na amura. Za to při cíleném lovu cejnů zase je dobré použít světlé odstín zakrmovacích směsí. To naopak plotice dávají přednost tmavým směsím…. Zda jsou tato tvrzení pravdivá, to sám nemám úplně vyzkoušené, protože dříve jsem se opravdu na barvy zakrmovacích směsí moc nezabýval. Ale příští rok se rozhodně i barvami zakrmení zabývat budu!

Barevné zakrmovací peletky …

Barevný kontrast nástrahy a zakromvacích pelet …

Ony existují i různé strategie, jak nastražit správně lovné místo. Někdo se snaží, aby nástrahy, ale i zakrmení bylo na dně pěkně viditelné, jiní rybáři naopak preferují zakrmení co nejvíce přírodní, aby barevně zapadalo do okolních barev dna lovného místa. Když se bavíme o barvách u dna, důležitým faktorem je hloubka lovného místa. Barvy totiž jinak vypadají ve světle nad vodou a pak na hloubce se mění, díky lomu světla.

Suma sumárum

Radil bych rozhodně nepodceňovat barvy krmení ani při lovu kaprů a jejich příbuzných. Rozhodně nic nezkazíte, pokud vaše krmení bude pestré, plné barev. A někdy naopak vyzkoušejte jen odstíny černé. Možná budete překvapeni, že černá je při lovu ryb často velmi úspěšná barva. Prostě zkoušejte, kombinujte a třeba právě díky kombinaci barev nástrah i návnad převezete nějakou pěknou trofejní rybu.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.