Rybářský rozcestník

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Jak jsem již psal v úvodníku, nejen síla vlasce a jeho nosnost je faktor, podle kterého volíme druh vlasce nebo pletenky. Rozhodující, jsou i další vlastnosti. U vlasce například zda je potápivý, nebo ne, jak moc se kroutí, jak moc je pružný … ano, právě pružnost je důležitá například při chytání větší bílé ryby metodou na položenou. Naopak při vláčení je pružný vlasec nežádoucí a tak volíme raději ten, co se co nejméně rozpíná, nebo pletenku, která je nepružná a tedy skvělá právě při metodě lovu vláčením.

Kvalita vlasce nebo šňůry

Právě i zde platí, že co je hodně levné, nemusí být to nejlepší řešení. Kvalitnější vlasce jsou ideálně kulaté, mají často povrch napuštěný speciálním silikonem a tak se s nimi lépe a mnohem dále dá nahodit, než s podřadnými vlasci, které často ani nejsou po celé své délce stejně silné, což si v prodejně nezkontrolujete a při objednávce z e-shopů už vůbec ne. Až o 20 % se vám může volbou dobrého vlasce prodloužit váš nához při lovu na těžko! A pletenky, ty méně kvalitní často barví, špatně se s nimi nahazuje, mají tendenci vytvářet po náhozu oka, která se již pak nedají rozmotat …

Jelec tloušť vláčený vodou

Jelec tloušť vláčený vodou

Tvrdost vlasce

Pokud chytáme metodou na těžko, nahazujeme nástrahu daleko, na 80 a více metrů, pak volíme vlasec jemný, tedy aby měl menší průměr a tak se dobře při náhozu odmotával z cívky a běhal očky prutu. Pokud budeme zavážet lodí, tento problém odpadá a vlasec můžeme volit silnější a tužší. Ovšem pozor, musí mít co nejmenší průtažnost, aby byla na větší vzdálenost i tak dobrá detekce záběru. Při chytání například kaprů, na větší vzdálenost, na těžko, můžeme volit také pletenku, ale ta, při této metodě lovu, na celé čáře prohrává díky její oděruvzdornosti a většinou také ceně. Zrovna při položené, při chytání na větší vzdálenost volíme nejčastěji dobré vlasce a pletenky využijeme jindy, například při lovu sumců na trhačku, nebo při těžké přívlači.

Pevnost vlasce nebo šňůry

Velká chyba hlavně začínajících rybářů je, že se často uchylují ke koupi levnějších vlasců nebo šňůr a jediné kritérium, kromě ceny, je zajímá jejich nosnost. Mylně se domnívají, že pokud na prut dostanou vysněnou rybu o váze 10-12 kg, ale i více kg, že nejméně takovou nosnost musí mít vlasec nebo šňůra na jejich cívce. Ovšem to je velký omyl! Žádná ryba, ani ta velmi vzdorující se vytažení, nedokáže vyvinout takovou sílu tahu, jak sama váží. To by jste ji museli tahat kolmo a nad vodou. Šikovný rybář dokáže povolováním a přitahováním vlasce nebo šňůry a prací prutu přitáhnout ke břehu i kolos o mnoho těžší, než má pevnost vlasec namotaný na cívce, ovšem chce to s rybou bojovat a né ji tahat jako traktor vlečku :).

Barva vlasce nebo šňůry - ilustrační foto.

Barva vlasce nebo šňůry – ilustrační foto.

Jakou volit barvu vlasce nebo šňůry?

Jedno z kritérií, na které často také nezkušení rybáři zapomínají, je viditelnost vlasce či pletenky. Opět zde záleží na metodě lovu a hlavně také na revíru, kde budete chytat. V kalné vodě, nebo na velkých hloubkách je barva nepodstatná a záleží spíše na preferenci rybáře. Ovšem v průzračné vodě, to je jiná! Proto také mnoho zkušených rybářů například při lovu kaprů, preferuje moderní fluorocarbon, který je ve vodě pro ryby špatně postřehnutelný. Je to právě jeho fluorocarbonový potah, který ho dělá ve vodě neviditelným a díky větší váze, kterou má oproti klasickým monofilním vlascům, je rychle potápivý, takže se s ním lépe chytá například ve větším větru apod.

A šňůra? Například na větší dravce metodou vláčení je jedno, jakou barvu zvolíte, spíše volte takovou barvu, kterou sami dobře vidíte, díky dlouhým montážím ji ryba stejně neuvidí. A při lovu sumců, je světlá, ostře zbarvená pletenka spíše výhodou, alespoň při nastražení je nad vodou dobře viditelná nejen pro ostatní rybáře, ale například i pro vodáky, plavce …

Chytání na tři pruty - ilustrační foto.

Chytání na tři pruty – ilustrační foto.

A jak správně namotat vlasec nebo šňůru?

Mě učili staří rybáři, že nejlépe je namotávat vlasec nebo šňůru přes jedno očko prutu, držeje ho mezi prsty, s cívkou ponořenou ve vodě. Ovšem tak se asi mohli namotávat staré vlasce prodávající se v minulém století. Dnešní vlasce jsou vyráběny s větší precizností, jsou kvalitnější, ale bohužel také často háklivější právě na špatné nebo dlouhodobé namotání na cívku, než vlasce vyráběné v minulosti. Já osobně preferuji namotání vlasce v obchodě, kde mě ho kluci namotají pomocí chytrého udělátka tak precizně, že se nekroutí a dlouho vydrží neporušený. Pokud přesto volíte namotání doma, pak namotávejte vlasce raději pomocí druhé osoby. Jeden človíček ať drží prut a kličku navijáku, namotává dobře napnutý vlasec a kontroluje rovnoměrné namotání vlace nebo šňůry na cívku, druhá osůbka by měla držet vlasec mezi prsty a dbát také na jeho stálé napnutí. Vlasec, nebo i pletenku, je dobré mít před samotným namotáním chvíli ponořený ve vodě, hodinka či dvě postačí. Také je třeba při namotání kontrolovat, zde se vlasec nebo pletenka při namotávání nekroutí podél své osy. To zkontrolujeme tak, že necháme vlasec volně prověsit, pokud je vše rovné a nekroutí se, pokračujeme, pokud se však začnou tvořit smyčky je potřeba cívku otočit tak, aby vlasec vycházel z opačné strany než před začátkem namotávání.

Nejčtenější články

Výměnný obchod s kosem

Už jsem zažil u vody kdejaká zvláštní setkání, ale tento zážitek s „taťkou“ kosem si tedy opravdu nemohu nechat pro sebe. 🙂 Stalo se to poměrně nedávno na mé jednodenní rybářské výpravě na Rozkoši…

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Jak zajisti kus rohlíku na háček při chytání tzv. na mlaskačku

Existuje více montáží a návazců s kterými můžeme nabízet kus rohlíku rybám pěkně z hladiny, tzv. na mlaskačku. Pro milovníky dalekých a razantních náhozů tu mám způsob nastražení rohlíku pomocí háčku s přívěsem, boilie jehly a kousku klacku, nebo i klasické zarážky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím