Rybářský rozcestník

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Jak jsem již psal v úvodníku, nejen síla vlasce a jeho nosnost je faktor, podle kterého volíme druh vlasce nebo pletenky. Rozhodující, jsou i další vlastnosti. U vlasce například zda je potápivý, nebo ne, jak moc se kroutí, jak moc je pružný … ano, právě pružnost je důležitá například při chytání větší bílé ryby metodou na položenou. Naopak při vláčení je pružný vlasec nežádoucí a tak volíme raději ten, co se co nejméně rozpíná, nebo pletenku, která je nepružná a tedy skvělá právě při metodě lovu vláčením.

Kvalita vlasce nebo šňůry

Právě i zde platí, že co je hodně levné, nemusí být to nejlepší řešení. Kvalitnější vlasce jsou ideálně kulaté, mají často povrch napuštěný speciálním silikonem a tak se s nimi lépe a mnohem dále dá nahodit, než s podřadnými vlasci, které často ani nejsou po celé své délce stejně silné, což si v prodejně nezkontrolujete a při objednávce z e-shopů už vůbec ne. Až o 20 % se vám může volbou dobrého vlasce prodloužit váš nához při lovu na těžko! A pletenky, ty méně kvalitní často barví, špatně se s nimi nahazuje, mají tendenci vytvářet po náhozu oka, která se již pak nedají rozmotat …

Jelec tloušť vláčený vodou

Jelec tloušť vláčený vodou

Tvrdost vlasce

Pokud chytáme metodou na těžko, nahazujeme nástrahu daleko, na 80 a více metrů, pak volíme vlasec jemný, tedy aby měl menší průměr a tak se dobře při náhozu odmotával z cívky a běhal očky prutu. Pokud budeme zavážet lodí, tento problém odpadá a vlasec můžeme volit silnější a tužší. Ovšem pozor, musí mít co nejmenší průtažnost, aby byla na větší vzdálenost i tak dobrá detekce záběru. Při chytání například kaprů, na větší vzdálenost, na těžko, můžeme volit také pletenku, ale ta, při této metodě lovu, na celé čáře prohrává díky její oděruvzdornosti a většinou také ceně. Zrovna při položené, při chytání na větší vzdálenost volíme nejčastěji dobré vlasce a pletenky využijeme jindy, například při lovu sumců na trhačku, nebo při těžké přívlači.

Pevnost vlasce nebo šňůry

Velká chyba hlavně začínajících rybářů je, že se často uchylují ke koupi levnějších vlasců nebo šňůr a jediné kritérium, kromě ceny, je zajímá jejich nosnost. Mylně se domnívají, že pokud na prut dostanou vysněnou rybu o váze 10-12 kg, ale i více kg, že nejméně takovou nosnost musí mít vlasec nebo šňůra na jejich cívce. Ovšem to je velký omyl! Žádná ryba, ani ta velmi vzdorující se vytažení, nedokáže vyvinout takovou sílu tahu, jak sama váží. To by jste ji museli tahat kolmo a nad vodou. Šikovný rybář dokáže povolováním a přitahováním vlasce nebo šňůry a prácí prutu přitáhnout ke břehu i kolos o mnoho těžší, než má pevnost vlasec namotaný na cívce, ovšem chce to s rybou bojovat a né ji tahat jako traktor vlečku :).

Barva vlasce nebo šňůry - ilustrační foto.

Barva vlasce nebo šňůry – ilustrační foto.

Jakou volit barvu vlasce nebo šňůry?

Jedno z kritérií, na které často také nezkušení rybáři zapomínají, je viditelnost vlasce či pletenky. Opět zde záleží na metodě lovu a hlavně také na revíru, kde budete chytat. V kalné vodě, nebo na velkých hloubkách je barva nepodstatná a záleží spíše na preferenci rybáře. Ovšem v průzračné vodě, to je jiná! Proto také mnoho zkušených rybářů například při lovu kaprů, preferuje moderní fluorocarbon, který je ve vodě pro ryby špatně postřehnutelný. Je to právě jeho fluorocarbonový potah, který ho dělá ve vodě neviditelným a díky větší váze, kterou má oproti klasickým monofilním vlascům, je rychle potápivý, takže se s ním lépe chytá například ve větším větru apod.

A šňůra? Například na větší dravce metodou vláčení je jedno, jakou barvu zvolíte, spíše volte takovou barvu, kterou sami dobře vidíte, díky dlouhým montážím ji ryba stejně neuvidí. A při lovu sumců, je světlá, ostře zbarvená pletenka spíše výhodou, alespoň při nastražení je nad vodou dobře viditelná nejen pro ostatní rybáře, ale například i pro vodáky, plavce …

Chytání na tři pruty - ilustrační foto.

Chytání na tři pruty – ilustrační foto.

A jak správně namotat vlasec nebo šňůru?

Mě učili staří rybáři, že nejlépe je namotávat vlasec nebo šňůru přes jedno očko prutu, držeje ho mezi prsty, s cívkou ponořenou ve vodě. Ovšem tak se asi mohli namotávat staré vlasce prodávající se v minulém století. Dnešní vlasce jsou vyráběny s větší precizností, jsou kvalitnější, ale bohužel také často háklivější právě na špatné nebo dlouhodobé namotání na cívku, než vlasce vyráběné v minulosti. Já osobně preferuji namotání vlasce v obchodě, kde mě ho kluci namotají pomocí chytrého udělátka tak precizně, že se nekroutí a dlouho vydrží neporušený. Pokud přesto volíte namotání doma, pak namotávejte vlasce raději pomocí druhé osoby. Jeden človíček ať drží prut a kličku navijáku, namotává dobře napnutý vlasec a kontroluje rovnoměrné namotání vlace nebo šňůry na cívku, druhá osůbka by měla držet vlasec mezi prsty a dbát také na jeho stálé napnutí. Vlasec, nebo i pletenku, je dobré mít před samotným namotáním chvíli ponořený ve vodě, hodinka či dvě postačí. Také je třeba při namotání kontrolovat, zde se vlasec nebo pletenka při namotávání nekroutí podél své osy. To zkontrolujeme tak, že necháme vlasec volně prověsit, pokud je vše rovné a nekroutí se, pokračujeme, pokud se však začnou tvořit smyčky je potřeba cívku otočit tak, aby vlasec vycházel z opačné strany než před začátkem namotávání.

Nejčtenější články

Jsou rybáři sexy? A co holky u vody, rozptylují nás, ano nebo ne?

V minulém století v jednom odborném článku antropolog Mark Dyble z univerzity College v Londýně uvedl, že lovci jsou něco jako macho, tedy dominující muži, kteří se logicky ženám líbí o trochu víc než chlapi, povaleči, válející se doma u televize na kanapi. Jelikož my rybáři jsme lovci, pak by jsme měli u žen, tedy podle Marka Dybleho, velkou šanci. 🙂 Ale je to opravdu tak?

Mongolsko, ryby a ženy

Ahoj všichni, rybářky i nerybářky, rybáři i nerybáři. Jmenuji se Daniela a ačkoliv sama nerybařím, rybaření mne doprovází skoro celý život. Jen jednou jsem měla šanci se tomuto koníčku vymanit z dosahu. Ta však netrvala dlouho. Znovu jsem vstoupila do stejné řeky a to tak hluboko, že z ní není návratu. I napodruhé jsem si za manžela vzala rybáře… Každá nebo každý z Vás, kdo máte něco podobného doma, mi dáte jistě za pravdu, že život s „mokrým šílencem“ dokáže přichystat mnohá překvapení, která zaskočí i zkušenou ženu jak se říká v čase „dozrávajících malin“, čtyřnásobnou babičku a matku dospívající dcery. O jednom takovém překvapení bude pojednávat následující vyprávění…

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím