Rybářský rozcestník

Jak správně namotat vlasec či pletenku na naviják

I když jde o článek pro začínající rybáře, ze zkušenosti vím, že i mnoho rybářů, co chytají již mnoho let, neumí správně namotat vlasec či pletenku na cívku navijáku. Existuje totiž pár důležitých kroků, jak správně na to a neměl by se ani jeden z nich podcenit či dokonce vynechat.

arborpletenkauzelnálepka-cívka-kbelíkcívkanavíjenínamotaná

Vynechme důležitost správného výběru vlasce či pletené šňůry ve vztahu k technice lovu, našemu rybářskému náčiní, co budeme používat a hlavně zacílení ryb, které budeme chtít chytat. To probereme v jiném článku, pojďme přímo na návod, jak dobře namotat vlasec či pletenku na cívku navijáku.

Co budeme potřebovat:

  • naviják přidělaný na první část prutu, tu s rukojetí (bez dalších dílů prutu)
  • vlasec či pletenou šňůru, raději o něco více, než se nám vleze na cívku navijáku
  • kousek lepící pásky
  • kbelík či jiná nádoba s vodou

Jak tedy začít? Na první díl prutu přiděláme naviják, okem, většinou je na díle prutu s rukojetí jen jedno, to největší, tím protáhneme vlasec či šňůru a na konci kmenové šňůry uděláme jeden z uzlů určených k navázání vlasce či šňůry na cívku navijáku. Nesmíme zapomenout na navijáku překlopit řadič navijáku (to je ten drát, který se překlápí při nahazování). Uzel přelepíme kouskem lepící pásky, například elektrikářské. To je důležitý moment, zajistíme tak dvě věci. Lépe se nám začne navíjet kmenový vlasec na cívku a hlavně nikdy se nestane, že nám kmenová šňůra na cívce začne klouzat, což se někdy můře stát, hlavně, pokud je kmenová šňůry na cívce hodně seschlá a naviják jsem delší dobu nepoužívali.

Okem na prvním dílu prutu protáhneme vlasec či šňůru…

Uzel přelepíme kouskem lepící pásky…

TIP: Po čase zapomeneme, co vlastně máme na cívce namotané za vlasec či pletenku. Hodí se do spodní části cívky navijáku nalepit info o druhu vlasce (šňůry) a také datum, kdy jsme ho navinuli.

Nálepku na cívce odlepíme, aby jsem odkryly lopatky cívky…

Cívka ve vodě….

Vezmeme vlasec (pletenku) mezi prsty co nejdále od těla navijáku…

Než začneme navíjet, vrátíme zpět řadič navijáku, cívku hodíme do kbelíku s vodou, nesmíme zapomenout nálepku na cívce odlepit, aby jsme odkryly lopatky cívky, ty slouží k tomu, aby cívka ve vodě měla nějaký odpor, což je žádoucí. Pak vezmeme vlasec (pletenku) mezi prsty, co nejdále od těla navijáku, a začneme motat. Kdo se bojí o prsty, může použít rukavice nebo kousek hadry. Při namotávání dbáme na to, aby byl vlasec či pletenka stále mírně napnuté, v tom nám pomáhá také ponořená cívka v kbelíku s vodou.

Čerstvě namotaná pletenka na cívku navijáku….

Namotáme jen tolik vlasce či kmenové šňůry, aby, při pohledu ze předu navijáku, nebyl vlasec (šňůra) na navijáku vůbec vidět. Vlasec (pletenka) by měl být maximálně zarovnán s horním okrajem cívky. Pokud namotáme méně, než se vleze na cívku, nebudeme nahazovat tak daleko, jak by to šlo s plnou cívkou. Ovšem moc přemotaná cívka, to je ještě větší problém, pak se může stát, že vlasec či pletená šňůr bude z cívky padat, zamotávat se. Kdo někdy namotal více vlasce či pletenky na cívku navijáku, než by mělo být, ví, o čem píši. V tomto případě dvakrát platí, že méně je někdy více!

I když se budeme snažit sebe lépe, i tak je nutné čerstvě namotaný naviják s novým vlascem či pletenkou ještě nechat zatáhnout. To se dělá jednoduše. Na konec kmenového vlasce (pletenky) navážeme koncové olovo a párkrát si s prutem nahodíme co nejdále od břehu. Pak rychle smotáváme olovo na konci kmenovky a tím kmenovou šňůru (vlasec) na cívce pěkně dotáhneme.

TIP: Pokud máme menší množství vlasce či pletenky, než má objem cívka, na kterou budeme vlasec namotávat, můžeme použít tzv. podkladový vlasec (pletenku), ovšem to považuji jen za nouzovku, nebo v momentě, kdy musíme opravdu šetřit. Každý spoj, i když jde o kvalitní uzel, je spoj, který nás může případně připravit o trofejní kus. Proto jsem v úvodu psal, že je lepší použít cívku s větším množstvím vlasce či pletenky, než se vleze na cívku navijáku (na každém kvalitním navijáku jsou uvedené příklady, kolik vlasce se na tu či onu cívku navijáku vleze).

Články a video k tématu:

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.