Rybářský rozcestník

Pamatujete si, jaký máte vlastně na navijáku vlasec či pletenou šňůru?

Upřímně řečeno, jak stárnu a pomalu blbnu, občas si nemohu vzpomenout, jaký vlastně ten můj vlasec či pletenka má na tom či onom prutu průměr a tedy jakou má má kmenová šňůra vlastně nosnost. A to je velká chyba. Při různých taktikách lovu ryb a také při konkrétním zacílení při chytání různých druhů ryb je pro rybáře důležité vědět, co má zrovna namotané na navijáku. Poddimenzovaná kmenová šňůra totiž může vést ke ztrátě trofejní ryby a naopak například zbytečně předimenzovaný vlasec nám může znepříjemnit chytání nebo i zásadně snížit četnost záběrů.

navijak-popisek2Feederinfo

Před nějakou dobou mě inspiroval článek na internetu s názvem „Identifikace vlasce nebo pletenky na cívce navijáku“. Autor má pro nás zapomnětlivé, nebo pro rybáře, co mají ve svém arzenálu větší množství prutů, skvělou vychytávku jak zajistit, aby jsme si i po několika sezónách pamatovali, jaké průměry a nosnosti máme navinuté na našich navijácích. To nemluvím o tom, že i vlasce mají svoji omezenou životnost a tak pamatovat si například datum namotání kmenového vlasce či šňůry na naviják je pro rybáře důležité. Občas je třeba je totiž vyměnit!

Stačí si tedy koupit kvalitní lepky na popisování čehokoliv, lihovku, nebo jinou popisovací fixu která je odolná proti vodě, tedy voda ji nerozpouští. A údaji popsanou lepku pak vlepíme do vnitřku cívky navijáku, tam vydrží léta. A co na lepku zaznamenat? Především průměr vlasce či pletenky, pak také jeho nosnost, také datum navinutí je velmi důležité a pak také identifikaci navijáku, pokud podle cívky není jasné, kam patří. Někdo by mohl také chtít po čase vědět i název firmy, co kmenovou šňůru či vlasec vyrobila, pak se hodí zapsat i tento údaj.

Příklad: průměr/nosnost vlasce (0,28/6,9 kg), datum navinutí (15. 7. 2019), identifikaci navijáku (třeba Penn), výrobce (Berkley)

Slovo na závěr:

Rozhodně není dobré podceňovat stáří vlasců či pletených šňůr. Hlavně při častém používání je třeba je kontrolovat a raději i preventivně měnit. A kdo chodí k vodě jen občas, párkrát do roka, i tak musí brát zřetel na to, že například vlasce stárnou a mění svoje vlastnosti i když nejsou používané.

Autor textu i fotografií: Jiří Langer

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.