Rybářský rozcestník

„Gulášovky“ rybářské závody vhodné i pro amatérské rybáře

Pokud si chcete dobře zachytat, nebo jen porovnat dovednosti v rybaření s kamarádem, ale nemáte rybářský lístek a povolenkou, stejně tak se vám nechce platit za soukromé revíry, kde sice jsou velké ryby, ale potřebné vybavení a nástrahy stojí tisíce, je tu pro vás další možnost, jak strávit čas u vody chytámím. Přitom k tomu stačí jeden prut třeba na plavanou, krmení a vaše dovednost. Zúčastněte se rybářských závodů, kterým se někdy mezi profesionálními závodníky říká: ,,Gulášovky“.

"Gulášovky" rybářské závody vhodné i pro amatérské rybáře

Tyto akce se konají většinou o víkendech a to po celé republice. Dozvědět se o nich je jednoduché, stačí pravidelně sledovat informace na internetu, kde najdete všechny potřebné údaje jak o termínech závodů, místě konání, tak například o jejich průběhu.

Systém přihlášení se do závodu bývá všude podobný, po zaplacení poplatku – startovného (bývá to okolo 300 Kč) jste zapsáni. Poté se vylosují místa. Závod mívá většinou dva poločasy (2h-4h, podle pořadatele), mezi kterými je přestávka, ve které máte čas na přestěhování vašich věcí na druhé z vylosovaných míst, případně na občerstvení. Ke konci je už jen vyhlášení výsledků a ocenění těch nejúspěšnějších často hodnotnými cenami.

"Gulášovky" rybářské závody vhodné i pro amatérské rybáře - přihlášení

„Gulášovky“ rybářské závody vhodné i pro amatérské rybáře – přihlášení

Nejlepším způsobem lovu bývá plavaná, protože máte možnost rychleji pracovat a nemusíte přehazovat těžké krmítko popřípadě olůvko. Je vždy lepší mít připravených několik možností, například pevný splávek, angličák a popřípadě bič nebo závodní děličku. Tím vás, ale ovšem nechci odrazovat třeba od feederu, který někdy dokáže přinést více kaprů, kteří mívají při takových to závodech lepší bodové ohodnocení.

Úspěchu při závodech samozřejmě dopomáhají určité okolnosti, jako například krajní místo na rybníce tzv. ,,forhont“ kde bývají ryby většinou najeté kvůli ruchu na otevřené vodě, pak už je to jen o tom kdo je mazanější a šikovnější, nebo kdo má lepší nástrahy a krmení. Při rybářských závodech je kukuřice a červi základ krmení, bez nich si na závodech na rybu nesáhnete. Použít se dá samozřejmě většina nástrah, které používáte i normálně na rybách, pokud nejsou v pravidlech závodů zakázány.

Rybník - ilustrační foto

Rybník – ilustrační foto

Některým přinesou úspěch patentky (larvy pakomára kouřového), které jsou ve dvou provedeních:

  1. krmné – přidávají se buďto do krmení nebo se použijí samotné
  2. chytací (Jumbo) – ty se použij jako nástraha na háček
Červi na zakrmování

Červi na zakrmování

Červi na háček

Červi na háček

Krmná směs na zakrmování

Krmná směs na zakrmování

Doufám, že jsem vám tímto článkem vnukl dobrý nápad, co dělat příští víkend. A když se vám nezadaří se dobře umístit, zkuste to na dalších „Gulášovkách“ jednou to dopadne :), vždyť nejde jen o umístění, ale také o to strávit čas s bezva lidmi se stejnou zálibou.

Autor textu i fotografií: Láďa Andrž

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…