Rybářský rozcestník

Náš tip na výlet pod hladinu vody

Je zima, mráz, sníh a tak hlavně pro ty menší rybáře a rybářky je v tomto čase nějaká výprava k vodě téměř nemyslitelná. Snad, pokud bude štěstí a zamrznou rybníky, půjde vyrazit o víkendu na nějaký revír zachytat si na dírkách. Ovšem to je spíše zábava pro dospělé, protože delší pobyt na mrazu má svá úskalí a menším dětem bych tuto zábavu rozhodně nedoporučoval. Ale přesto v lednu nebo únoru lze uskutečnit dobrodružnou výpravu k vodě a přitom být v teple! Přemluvte rodiče a udělejte si výlet k Uherskému Hradišti do katastru obce Modrá, kde se nachází areál Živá voda. To je ráj pro všechny milovníky přírody, vodních živočichů a také sladkovodních ryb.

tunel3tunel4tunel5tunel6zunel8

Ve venkovní, ale v zimě především ve vnitřní expozici, najdete původní druhy vodní fauny i flóry. Ryby si zde malí i velcí rybáři mohou prohlédnout díky 8 metrům dlouhému skleněnému tunelu. Stojíce pod vodou je dobře vidět život ryb a to pěkně z blízka. Nad hlavou vám plavou ryby kaprovité, lososovité, dravci, ale například i některé druhy jeseterů.

Venkovní expozice je také velice zajímavá, jsou tu jednotlivé biotopy vztahující se k vodnímu prostředí. Ryby, živočichy i rostliny lze vidět v jejich přirozeném prostředí. Lze se procházet kolem prameniště, jezírek, mokřadů …

V místním přírodním biotopu se lze dokonce v létě také koupat! V zimě to pochopitelně není možné. 🙂

Více o podvodním tunelu

Podvodní tunel ve sladké vodě v přírodě je ojedinělým experimentem v rámci celé Evropy. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 2 metry. Po levé straně může návštěvník vidět ryby chladných vod, horských potoků a řek – jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana patří především velkým rybám. Typickým obyvatelem je kapr, kteří se tu chovají v několika formách.  Dravce reprezentují štiky, candáti, dokonce i sumci. Raritou expozice jsou pak jeseteři – tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V expozici lze uvidět několik vyz délky téměř 2 metry! Tunelem lze procházet samostatně nebo s průvodcem.

Na webových stránkách www.zivavodamodra.cz najdete také různé speciální akce, například potápěčské exhibice a přednášky o potápění či ukázky rybolovných technik.

Je skvělé, že celý areál je bezbariérový, pro obě patra je možno využít výtah a tak i handicapovaní rybáři a rybářky se zde mohou pohybovat bez větších problémů.

Myslím si, že právě zimní měsíce jsou tím správným časem na poznávaní ryb pěkně pod drobnohledem, což právě expozice v Živé vodě v Modré u Velehradu umožňuje. Doporučuji jak malým, tak ale i velkým rybářům si prohlédnout naše sladkovodní ryby z trochu jiné perspektivy!

Více se o celém projektu dozvíte na jejich webových stránkách zde: www.zivavodamodra.cz

Foto i část textu zdroj:  www.zivavodamodra.cz

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.