Rybářský rozcestník

Chytání ryb z lodi

Díky loďce máme možnost dopravit se na lovné místo, které není přístupné ze břehu a tak tato místa nejsou prochytaná rybáři, to je asi největší výhoda chytání ryb z lodí. Také díky driftování dokážeme z lodě prochytat větší kvadrant vody, než při pouhém pohybu po břehu. A to nemluvím a romantice, adrenalinu a dalších výhodách při chytání ryb z lodí.

Chytání ryb z lodě

Chytání kaprů z lodi

Pokud chytáme kapry z loděk, pak většinou z lodě zakotvené, kterou na daném místě kotvíme i několik dní. Pomocnou loďkou pak zavážíme jak nástrahu, tak také lovné místo zakrmujeme. A proč vlastně chytat kapry z lodí? Je to jednoduché, dostanete se na místa, kam ze břehu nenahodíte, také je to na větší pohodlné lodi úžasný relax! Jinak postup a samotné chytání je stejné, jako při běžném chytání ze břehu. Snad jen, že je potřeba mít loď k těmto účelům upravenou, důležité je zázemí pro spaní. Také pruty musíme mít kam umístit, skvělé jsou držáky přichycené přímo k lodi. Kotva je pak nutností.

Na stojatých vodách můžeme loď zakotvit a splávky nechat volně se pohybovat okolo lodi, nebo využít proudu a chytat metodou zvanou splavávaná. Takto, na živou rybku můžeme chytat jak štiky a candáty, tak i sumce.

Kapr chycený z lodi

Kapr chycený z lodi

Lov dravců z lodi – plavaná

Plavaná z lodi na klidné vodě patří k těm nejjednoduším technikám. Do okolí lodi nahodíme pruty se splávky a nástrahou, tedy většinou se živými rybkami a čekáme na záběr. Loví-li z jedné lodi více rybářů, je potřeba splávky dobře hlídat, aby nedošlo k jejich zamotání. Nejlepší je, aby jeden rybář chytal na jedné straně lodi a druhý na druhé. Velmi důležité je se na lodi chovat tiše a moc nemluvit. Různé rušivé zvuky na lodi se dobře přenášejí pod loď do vody a mohou ryby vyplašit.

Chytání z lodi – driftování

Při driftu, tedy při splavování řeky dávám obvykle jeden prut asi 1 metr nade dno, na druhém prochytáváme hloubku tak 1-1,5 metrů pod hladinou. Opět lovíme na obou stranách lodi. Při chytání sumců můžeme ně některých revírech použít vábničku. Skvělou pomůckou je i echolot, který ukáže ryby vyjíždějící po nástraze. Chce to cvik, ale driftování může být opravdu velmi úspěšnou metodou lovu.

Chytání dravců metodou na těžko z uvázané lodi

Záleží, na jak velké lodi chytáme, na kolik prurů a zda lovíme na klidné, stojaté vodě, nebo v proudu. Jak nadpis napovídá, loď máme ukotvenou vhodnou kotvou. Pruty nahazujeme postupně, na stojaté vodě do všech stran, v proudné vodě pruty nahazujeme na zádi, postupně, první nejdále, další blíže a hlavně kus od sebe, to si hlídáme!

Z lodi můžeme chytat i sumce tzv. na trhačku nastraženou na padlý strom nebo keř, to pak nástrahu vyvážíme nejlépe pomocným člunem.

Chytání ryb z lodě - přívlač

Chytání ryb z lodi – přívlač

Lov dravců z lodi přívlačí

Tuto metodu miluji! Lodí si dojedu na místo, které jinak není ze břehu dostupné a začnu prohazovat okolí lodi. Nahazuji hlavně podél břehů, u různých vázek a podobně. Na klidné, nebo mírně tekoucí vodě loď nepřivazuji, ale nechávám se pomalu splavávat, jen motorem koriguji směr. V proudech pak dávám kotvu nebo se uvazuji u břehu k nějakému stromu. Někdy je dobré zakotvit, protáhnout se a proházet místo ze břehu. To se hodí, když sedíte na lodi více hodin a už vás bolí celé tělo!

Chytání z lodi, jemná vláčka

Chytání z lodi, jemná vláčka

Pilkrování

Tato metoda se používá především při mořském rybolovu, ale i na řekách, nebo jezerech, ve větších hloubkách, může být chytání přímo pod lodí velmi úspěšné! Jak to celé funguje? U nás se chytá na vláčecí pruty, na které navlékáme vhodné pilkry, tedy umělé těžké nástrahy podobající se rybkách, nebo jsou jen hodně třpitivé, opatřené háčkem, či háčky, které pouštíme až na dno pod loď, díky své váze rychle klesají ke dnu. Nástarhu pak prutem zvedáme odedna, v různých krátkých intervalech a snažíme se tak zaujmout dravce. Vhodné pro tuto metodu je používání echolotů, ale pozor, na mnoha revírech v Česku jsou zakázané.

Při chytání sumců můžeme pod olovo navázat trojháček a na něj navléci několik rousnic. I takto se dá pilkrovat!

Mořské pilkrování, to je o něčem jiném. Na moři se chytá vě větších hloubkách a tak k tomuto jmáme přizpůsobeny nejen pruty a navijáky, ale i celé montáže. O mořském pilkrování si povíme v jiném článku.

Pilkrování na moři ...

Pilkrování a vláčení na širém moři …

Trolling

Hlavně z jara a na podzim je hlubinná přívlač, tedy trolling poměrně dost úspěšná. Při vláčení z loďky na přirozenou nástrahu je tato metoda úžasným relaxem a někdy také pěkným adrenalinem, pokud zaseknete velkého dravce.

Montáž na dravce - trolling s mrtvou rybkou

Montáž na dravce – trolling s mrtvou rybkou

  1. kmenový vlasec, co nejméně pružný, může být použita i vláčecí šňůra
  2. obratlík s karabinkou ke spojení kmenového vlasce s montáží, zarážka – stoper (k určení hloubky trollingu)
  3. splávek vhodný k trollingu, gramáž od 25 do 40 g, skvělý je například Pike Trolling
  4. montáž dlouhá až 1 metr, vhodná klouzavá zátěž (nesmí potopit splávek), to vše ukončené stoperem a opět obratlíkem s karabinkou
  5. dvoj nebo trojháček nastražený v zadní části nástražní rybky (ryba je prošitá!), prošití, nejlépe lanko (lze použít i dva háčky, ovšem při nastražení háčku na spodní části ryby se častěji vázne!)

Jednoduchý postup navázání montáže:

Na kmenový vlasec navážeme obratlík s karabinkou. Navazec ukončíme klasickou smyčkou s pojistným uzlem, navlékneme gumový stoper, pak navlékneme klouzavý splávek a klouzavou zátěž, pak dáme opět stoper, to vše ukončíme obratlíkem a karabinkou. Nakonec zapneme ocelový návazec s dvoj nebo trojháčkem a mrtvou rybkou velkou od 8 do 25 cm.

A jak to celé funguje?

Celou montáž máme nahozenou za lodí a tichým veslováním, nebo pomocí elektromotoru pročesáváme dno, prut buď držíme v ruce, nebo ho máme důkladně zajištěný v lodi, ale tak, aby šel rychle vytáhnout z držáku. Návnadu vláčíme těsně nadednem, proto je dobré znát hloubku lovného místa! Někdo také používá klips na prut, který drží vlasec u prutu do záseku, pak vlasec vystřelí a rybář pozná záběr, nebo také vázku :). Jinak naviják je mírně povolený, pokud ryba zaútočí, vlasec se začne odvíjet a splávek potápět. Pak je třeba okamžitě zastavit loď, zaseknout a boj může začít!

A jakou loď si pořídit?

Bavíme-li se o chytání v Česku a o lodích na delší chytání, pak velikost lodi a také její váha hraje podstatnou roli, teda hned po pořizovací ceně lodi. Na trhu je velký výběr jak nafukovacích člunů, tak lodě laminátové nebo plechové. Problém je v tom, že jak loďky nafukovací, kvalitněšjší s podlážkou a kýlem, tak lodě plechové nebo laminátové, váží podobně. Zapomeňte na to, že velké nafukováky budete nafukovat až u vody! Převáží se a také přes zimu skladují nafouknuté a tak z lajckého pohledu odpadá jejich výhoda, co se týče převážení a prostou pro uložení. Plechové čluny jsou sice věčné, ale také dost drahé a těžké, ale to platí i pro čluny laminátové. Na trhu jsou i kajaky pro rybáře, ale to je tak pro mladé. Já se svými 110 kg a velkým pupkem bych se na kajaku necítil moc dobře, ale to je jen můj pocit. Kajak má zase výhodu, že je více skladný a také o něco lehčí, než rybářské pramice.

Převážení lodi na střeše auta ....

Převážení lodě na střeše auta ….

Já si vybral laminátku těžkou téměř 40 kg a pak řešil, jak ji dostat k vodě. A to je hned po skladování další problém. Jak loď dopravit k vodě. Nechal jsem si udělat kovový pojezdný držák na loď, který mě umožnuje ji naložit úplně sám a to i díky kolečkům přidělaným na dno lodi. Díky madlům a kolečkům si pak loď bez cizí pomoci dokáži pustit po přehu k vodě a naopak dostat ji po břehu až k autu a také na auto.

Chytání z lodičky - autor článku osobně :)

Chytání z lodičky – autor článku osobně 🙂

Někdo volí raději vozík, ani to není špatná varianta, zvláště, když do vozíku můžete naložit i další náčiní, jako motor, vesla apod. Skvělé jsou dodávky, které vám také umožní pohodlný převoz lodi, ale problém může být jejich výška, protože jezdím na místa, kde sotva projedu bez lodi, natož tak s naloženou lodí …

Chytání ryb z lodě - různé typy lodí ...

Chytání ryb z lodi – různé typy lodí …

Chytání ryb z lodě - jedna z možností uchycení stojanu na pruty

Chytání ryb z lodi – jedna z možností uchycení stojanu na pruty

Slovo závěrem

Chytání z lodí, tak to je další level rybařiny. Někoho to chytne, jiného odtradí problémy s transportem a skladováním lodě. Ale loď u vody se hodí, tedy všude tam, kde je povolena zavážka a chytání z lodí. Pak je loď skvělou alternativou, protože dostat se na místa, kam se suchou nohou rybář nedostane, to může mnohdy zajisit úspěšný lov i trofejních kousků! Ta trocha přemýšlení a námahy s manipulací s lodí za to opravdu stojí!

Nejčtenější články

Jsou rybáři sexy? A co holky u vody, rozptylují nás, ano nebo ne?

V minulém století v jednom odborném článku antropolog Mark Dyble z univerzity College v Londýně uvedl, že lovci jsou něco jako macho, tedy dominující muži, kteří se logicky ženám líbí o trochu víc než chlapi, povaleči, válející se doma u televize na kanapi. Jelikož my rybáři jsme lovci, pak by jsme měli u žen, tedy podle Marka Dybleho, velkou šanci. 🙂 Ale je to opravdu tak?

Mongolsko, ryby a ženy

Ahoj všichni, rybářky i nerybářky, rybáři i nerybáři. Jmenuji se Daniela a ačkoliv sama nerybařím, rybaření mne doprovází skoro celý život. Jen jednou jsem měla šanci se tomuto koníčku vymanit z dosahu. Ta však netrvala dlouho. Znovu jsem vstoupila do stejné řeky a to tak hluboko, že z ní není návratu. I napodruhé jsem si za manžela vzala rybáře… Každá nebo každý z Vás, kdo máte něco podobného doma, mi dáte jistě za pravdu, že život s „mokrým šílencem“ dokáže přichystat mnohá překvapení, která zaskočí i zkušenou ženu jak se říká v čase „dozrávajících malin“, čtyřnásobnou babičku a matku dospívající dcery. O jednom takovém překvapení bude pojednávat následující vyprávění…

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím