Rybářský rozcestník

Očka na tuhém materiálu vytvořená pomocí krimpovacích spojek

Spojky zmáčknuté pomocí krimpovacích kleští slouží k rychlému vytvoření očka na tuhých, méně ohebných materiálech, jako je silný monofilní vlasec, fluorocarbon nebo také ocelové lanko. Ovšem i při výrobě návazců z feederové gumy lze s úspěchem použít krimpy a krimpovací kleště.

I když vlastně nejde o klasický rybářský uzel, určitě do této kategorie tato možnost, jak vytvořit oko na tuhém, silném a nepoddajném materiálu, patří.

  1. Při použití monofilního vlasce či fluorocarbonu můžeme navíc pomocí tepla vytvořit na konci rozšíření materiálu, což je další pojistka proti případnému uvolnění oka.
  2. Před zmáčknutím krimpovacími kleštěmi si nastavíme potřebnou velikost oka.
  3. Kleštěmi zmáčkneme krimpovací spojku, tím vytvoříme pevné očko na konci tuhého, málo poddajného materiálu.

Spojky jsou vyrobené tak, že mají dvojitou dutinku, jednou stranou prostrčíme materiál, u kterého potřebujeme udělat očko a do druhé dutinky pak vrátíme konec monofilního vlasce, fluorocarbonu či lanka, nastavíme potřebnou velikost očka a pak spojku zamáčkneme pomocí krimpovacích kleští.

TIP: Při lovu opravdu velkých ryb použijeme raději dvě spojky za sebou, tak zajistíme, že se nám v žádném případě očko nepovolí.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…