Rybářský rozcestník

Očka na tuhém materiálu vytvořená pomocí krimpovacích spojek

Spojky zmáčknuté pomocí krimpovacích kleští slouží k rychlému vytvoření očka na tuhých, méně ohebných materiálech, jako je silný monofilní vlasec, fluorocarbon nebo také ocelové lanko. Ovšem i při výrobě návazců z feederové gumy lze s úspěchem použít krimpy a krimpovací kleště.

I když vlastně nejde o klasický rybářský uzel, určitě do této kategorie tato možnost, jak vytvořit oko na tuhém, silném a nepoddajném materiálu, patří.

  1. Při použití monofilního vlasce či fluorocarbonu můžeme navíc pomocí tepla vytvořit na konci rozšíření materiálu, což je další pojistka proti případnému uvolnění oka.
  2. Před zmáčknutím krimpovacími kleštěmi si nastavíme potřebnou velikost oka.
  3. Kleštěmi zmáčkneme krimpovací spojku, tím vytvoříme pevné očko na konci tuhého, málo poddajného materiálu.

Spojky jsou vyrobené tak, že mají dvojitou dutinku, jednou stranou prostrčíme materiál, u kterého potřebujeme udělat očko a do druhé dutinky pak vrátíme konec monofilního vlasce, fluorocarbonu či lanka, nastavíme potřebnou velikost očka a pak spojku zamáčkneme pomocí krimpovacích kleští.

TIP: Při lovu opravdu velkých ryb použijeme raději dvě spojky za sebou, tak zajistíme, že se nám v žádném případě očko nepovolí.

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím