Rybářský rozcestník

Lov sumců pomocí tyčové bójky tzv. činky

Lov sumců patří mezi vrcholné rybářské disciplíny, nejen proto, že sumec je velká a chytrá ryba, ale také proto, že bez kvalitního náčiní cíleně nastražit na sumce je hloupost. I u nás se nacházejí kusy velké přes 2 metry a tak vytáhnout takového macka, ještě když se brání, to vyžaduje opravdu dobrou výbavu. Ale pojďme si popovídat o tyčové bójce, šikovné to pomůcce na chytání větších dravců, tedy nejen sumců, ale například i velkých štik.

TyčováSumčíChytáníNastraženéSumec

Tyčová bójka pro lov sumců je dutá dřevěná nebo plastová tyčka o síle 1,5 cm a délce až 1,5 metru. Na každém konci je napevno přidělaná koule (lze použít i jiné tvary) o vhodné velikosti. Ty musí být tak velké, aby se po nastražení jen mírně potopily. Vhodné je, aby každá koule měla jinou barvu, ale není to nutností. Tyto bójky se dnes dají běžně koupit v rybářských potřebách, ale můžete si je také vyrobit doma.

Ten pocit, když se vám postaví tyčová bójka a oznámí záběr, ten je nenapodobitelný. Proto také velké množství rybářů tyčové bójky používá. Zde je popis potřebného vybavení pro chytání s tyčovou bójkou.

Tyčová bójka v sestavě na sumce

Tyčová bójka v sestavě na sumce

 1. kmenová šňůra (500 g – 1000 g)
 2. závaží 200 g – 300 g i více, mělo by být průběžné (vhodná je i bužírka proti zamotání), na obrázku závaží určené pro zavážení lodí
 3. tyčová bójka (délka 1,5 m) – běžně se prodávají
 4. olůvko pro zajištění, aby ryba plavala v námi určeném vodním sloupci, průběžné (100 g i více)
 5. obratlík, nebo karabinka (nosnost 500 g a více)
 6. ryba (15 – 40 cm velká) nastražená se dvěma, nebo třemi trojháčky v sestavě, návazec (nosnost nejméně 500 g, délka 60 – 80 cm)

Poznámka: To, že na chytání sumců je potřeba kvalitní prut určený na chytání velkých ryb (500 g – 1000 g) a kvalitní naviják téže kategorie, to je asi všem jasné! 🙂

Velikost nástražních rybek

Při chytání na tyčovou bójku používáme stejně velké nástražní rybky, jako při chytání na klasický splávek – kečenku. Vhodná velikost rybek je 15 až 35 cm. Nejlepší jsou perlíni, tloušti, cejnci, karásci a to i barevní, plotice … zkoušel jsem i americké sumečky a další, ale perlín, cejn a karásek u mě vyhrává! Například mírového lína jsem tam máčel mnohokrát, říká se, že sumci ho milují, ale u mě vždy zklamal.

Příklady vhodného nastražení ryby – sestavy s trojháčky:

Nastražení živé ryby na sumce pomocí tří trojháčků – navázání pod kačenu (splávek) za hřbet

Nastražení živé ryby na sumce nebo štiku pomocí dvou trojháčků – navázání pod kačenu (splávek) za hřbet – jeden háček na volno

Způsoby nastražení montáže s tyčovou bójkou

Tyčovou bójku nastražujeme buď pomocí průběžného olova, které drží bójku na místě, nebo ji můžeme zavést lodí a zajistit tzv. na trhačku, tedy pomocí trhacího vlasce přidělaného na protější břeh nebo pomocí kotvy v kterékoli části toku. Pokud nastražujeme tyčovou bójku ze břehu, rozhodně je nejvhodnější zatáhnout ji do lovného místa pomocí pomocného prutu. Klasické nahození je nepraktické a často může vést k úmrtí nastražené ryby, nebo k zamotání celé montáže.

Sumčí miminko ...

Sumčí miminko …

Systém nahození pomocí pomocného prutu

Všude tam, kde se na revírech nesmí zavážet nástraha lodí, můžeme dostat nástražní rybku dále od břehu pomocí druhého prutu a vlasce na něm přidělaném na dalším navijáku s odklopenou cívkou.

Co k tomu potřebujeme:

 • hlavní prut na chytání s navijákem a kmenovou šňůrou, délka 2,70 až 3,20 cm s vrhací zátěži 500 až 1000 g
 • pomocný prut (stačí poslední část prutu s navijákem), starší naviják, jemnější vlasec
 • olovo, raději placaté a těžší, musí se udržet na místě při mírném tahu obou šňůr
 • karabinka, 2 x stojan, nebo jeden stojan a kamarád na břehu :), plovoucí montáž (podvodní splávek, kačena, tyčová bójka …)

Nachystáme si dva pruty, ten, co použijeme na chytání a pak pomocný. Jako pomocný prut stačí dolní část prutu s jedním okem a starším, ale funkčním navijákem, raději s větší cívkou a jemnějším vlascem, stačí síla vlasce 0,20 až 0,25 mm. Na prut, co chceme chytat, pak přiděláme závaží-olovo s očkem a karabinou, do karabiny připneme smyčku vlasce, pomocný prud umístíme do stojanu a odklopíme cívku. Prutem na chytání nahodíme na lovné místo. Prut dáme do stojanu, také u něj odklopíme cívku, nebo ji hodně povolíme a pomocným prutem po zaklopení navijáku začneme pomalu, opatrně přitahovat vlasec i s kmenovou šňůrou, která se začne odmotávat z navijáku ve stojanu.

Až přitáhneme kmenovou šňůru druhého prutu, odděláme z karabinky očko pomocného vlasce a na kmenový vlasce prutu na chytání připneme montáž s podvodním splávkem, nebo tyčovou bójku, případně jinou montáž, co plave. Hlavním prutem začneme pomalu a opatrně stahovat vlasec tak dlouho, až se karabinka zarazí o očko olova na dně. Máme nastraženo a můžeme začít chytat.

Chytání sumců pomocí tyčové - nahození pomocí dvou prutů

Chytání sumců pomocí tyčové bójky – nahození pomocí dvou prutů, olovo průběžné, vhodné k nahození

Pár poznámek k metodě:

 • olovo musí být dostatečně velké, aby se udrželo na místě při přetahování kmenové šňůry
 • je lepší, pokud pomocný prut drží další rybář a kontroluje celý průběh akce, ale není to nutné
 • metoda je velmi šetrná hlavně k případným nastraženým rybám
 • i když to celé zní složitě, vyzkoušejte si tuto vychytávku, zjistíte, že nahodit pomocí pomocného prutu je vlastně dost snadné!
Nastražené pruty ...

Nastražené pruty …

Slovo závěrem

Bez znalosti chování sumců, jejich návyků, ale i znalosti předpokládaného místa jejich výskytu, je chytání sumců spíše o velké náhodě. Ovšem pokud si chování sumců nastudujete, přizpůsobíte se jim a na úkor svého pohodlí půjdete chytat v tu dobu, kdy nejvíce berou, tedy před bouřkou, navečer, v noci … pak se vaše šance na chycení parádního macka zásadně zvýší. A kde se kluci tedy schovávají? Kde je nejlepší chytat sumce?

Je potřeba najít prohlubeniny v korytu, padlé stromy, nebo stromy rostoucí nízko nad vodou. Skvělá jsou místa na soutoku dvou řek, různé zatáčky a meandry na řekách, zúžené místa na přehradách a štěrkovnách. Také všude tam, kde je teplejší voda, například tedy výtoky z elektráren … Sumci loví v proudu, proto hledáme i proudnou vodu a místa, kde se shlukují hejna menších ryb. Také, pokud budete chytat sumce na dva pruty, je dobré obsadit větší prostor řeky, tedy jednu nástrahu nastražit více ke břehu, druhou naopak dát spíše do středu řeky. A hlavně, čím hůře dostupný terén, tím větší pravděpodobnost, že na vámi zvoleném místě před vámi nikdo sumce nevytáhl. Obvyklá místa rybářů jsou často vychytaná a to platí i pro chytání sumců.

Přeji všem mnoho skvělých úlovků a málo otravných skůtrařů a jiných rušivých elementů u vody. Petrův zdar přeje Jirka Langer.

Autor textu a fotografií: Jiří Langer, autor obrázků: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Územní kolo Zlaté udice 2022

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz a ČRS MO Domažlice pořádají Územní kolo rybářské soutěže Zlatá udice 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím