Rybářský rozcestník

Chytáme candáty

Na candáty můžeme použít několik rybolovných technik. Lze je chytat na položenou jak na mrtvou, tak živou rybku, tak je lovit metodou plavané, tedy pomocí splávku a nejlépe živé nástrahy. Nejaktivnější způsob je pak vláčení na mrtvou rybku, nebo na umělou nástrahu. V tomto článku rozebereme všechny základní metody lovu candátů.

ChytáníCandátcandat2-ja-srnojedy2ZamrazenáLovcandat66-2018-zari-11-30-3Gumycandat-pva-1

Pokud se bavíme o lovu candátů, asi největší problém je nalézt je. Menší a středně velcí candáti žijí v hejnech, jen starší kusy jsou spíše samotáři. A to je kámen úrazu, protože při cíleném lovu velkých candátů v podstatě neplatí žádná rybářský moudra. Staří candáti jsou tvrdohlaví, loví si, kdy se jim zamane a často si plavou v místech, kde by je ani zkušený rybář nečekal. To hejna mladších candátů lze lépe předvídat. Často několik dnů dělají stejné okruhy, než místo vyloví a přesunou se na jiná loviště. Na stojaté vodě si můžeme tam, kde je to povolené, pomoci echolotem a také dobrou znalostí místní vody, na řekách sice echolot není také k zahození, ale tam se dá poměrně snadněji vytipovat místo, kde by se candáti mohli schovávat.

Kdy na candáty?

Vhodnou dobou k lovu candátů je začátek a konec dne, za podmračeného počasí máme pak šanci po celý den. Z pohledu ročních období bývají hojnější úlovky z kraje sezóny a potom lze candáty nejčastěji chytnout v listopadu a prosinci.

Kde je tedy nejlepší chytat candáty?

Na řekách se candáti zdržují například v jámách za mostními pilíři, na hranách proudu a tišiny, pod jezy, ale i u kamenných náspů nad jezy, v prohlubních v místech s kamenou regulací, v korunách padlých stromů, v ústích přítoků tam, kde je pevné dno … těch míst je mnohem více, ale stejně umí překvapit a být i tam, kde by jsme je vůbec nečekali.

Na jezerech, údolních nádržích ale i jinde, na stojatých vodách, budeme úspěšní při lovu candátů v okolí bývalých koryt řek nebo potoků, v kamenech a především na hranách, v místech hlubokých přechodů z mělčin do hloubky. Vždy je dobré najít členitější úseky dna. Rovina candátům moc nevoní!

A na co lovit candáty?

Asi nejpoužívanější nástrahou pro lov candátů je živá nebo mrtvá rybička nebo filet nejlépe z čerstvé rybky. Jako nástrahu tedy používáme různé plevelné rybky jako plotičky, okleje a perlíny, ale skvělý je i hrouzek, ježdík, slunka či střevlička. Ovšem candát umí překvapit i záběrem na rousnici. Při vláčení pak nejčastěji chytáme na různé twistery, rippery, banja

Lov candátu na ploženou na mrtvou nebo živou rybku

Lov candátu na položenou na mrtvou nebo živou rybku

Popišme si tedy trochu podrobněji různé metody chytání candátů …

Lov candátů na položenou

Tuto metodu mě učili staří rybáři, specialisté na candáty, kteří uměli chytit několik desítek candátů ročně. Na vysoké vidličky položíme odhazový prut, stačí klasický kaprový, s kterým se dá dohodit dost daleko, tedy, pokud budeme chytat na stojaté, velké vodě. Na řekách pak stačí kratší prut, klidně obyčejný, třeba i teleskop.

Důležitější, než samotný prut je totiž naviják, který by měl mít baitrunner, tedy dvě na sebe nezávislé brzdy. Jsou totiž dvě filozofie chytání candátů. Při jedné se candát zasekává ihned po záběru, což je pro ryby ta šetrnější metoda, u druhé, té, co mě učili staří rybářtí pardálové, je nechat candáta, aby si s nastraženou rybkou poodjel, a až si ji pěkně vezme, pak se seká. A právě k tomu jsou dobré dvě brzdy, kdy se na nastraženém prutu povolí jedna brzda na maximum, aby se cívka co nejvolněji odvíjela a pan candát opatrný nepoznal, že je něco v nepořádku. Právě candáti, při sebemenším odporu, rybky často pustí! Proto také mnoho rybářů raději zasekává candáta ihned po záběru, kdy by také měl být naviják úplně na volno, brzda se zajišťuje až těsně před zásekem. Dříve, dokud neexistovali moderní navijáky, naši dědové prostě odklopili cívku, tu zajistili kamínkem a bylo to. Ovšem nesmělo se pak zapomenout překlopit naviják, jinak místo ryby vznikl na navijáku jen chuchvalec vlasce.

Na candáty chytané na položenou pak používáme průběžná olůvka, která necháváme jezdit na kmenovém vlasci. Olovo na stojaté vodě by mělo být těžké 30 g, na tekoucí vodě dávám 50 g, ne více, raději, ať nástraha i s olovem po dně popojede, než aby byla tak těžká, že candát ucítí odpor, a nástrahu pustí! Návazce by pak měl být z jemného, pokud možno pro ryby neviditelného vlasce. Skvělý je fluorocarbon. Ale dá se použít i pletenka, tak 12 mm, nebo hotové návazce z materiálů co nejtenčích, ale s dobrou nosností, na trhu jich je desítky druhů a jde spíše o preference rybáře. Já osobně mám rád černá, jemná lanka, co ale odolají i při záběru štiky. Stojí jedno kolem 8 až 12 korun, je tam již jak obratlík, tak karabinka … Nejčastější záběry mám pak na prošitou rybičku, ocásek nebo filátko, s jednoháčkem, maximálně dvojháčkem.

Detail candáty těsně po ulovení ...

Detail candáty těsně po ulovení …

Pruty dáváme do vidliček tak, aby jsme v bezvětří, nebo za mírného větru, mohli pozorovat jednotlivé fáze záběru na policajtovi (jednoduchém hlásiči záběru) umístěném mezi dvěma očky. Průvěs děláme dlouhý, klidně až 1 metr. Candát policajta zvedá velmi pomalu a opatrně, to je právě fáze, kdy sebere rybku a popojíždí s ní někam do klidu. Odebere si i několik metrů. Staří rybáři mu klidně pomáhali s odvinutím, aby opravdu necítil v tlamce žádný odpor, čekali do záseku i několik minut. Ovšem to s moderními navijáky již není potřeba a také s ohledem na samotné ryby je dnes sekáme raději dříve, již po 30 až 40 sekundách, nebo po prudkém rozjezdu po klidové fázi policajta.

Pokud volíte metodu okamžitého zaseknutí, stačí kratší průvěs a sedět pěkně u prutu. Po zjištění záběru se pak ihned zasekává. I takto to jde, ale hrozí při záseku vytržení nástrahy z huby candáta, nebo to, že se háček v jeho „plechové“ hubě prostě nezasekne. Ale u čekání na zásek zase hrozí, že candátovi nástraha nebude chutnat, nebo ucítí sebemenší škubanec a také nástrahu pustí, takže oboje metody vyjdou pomalu nastejno. Metoda pozdějšího záseku má pak často za důsledek spolknutí háčku candátem, který skončí až v jeho žaludku, což může vést k jeho úmrtí. Proto bych se raději přimlouval za metodu okamžitého zaseknutí.

Důležité je také vědět, že candát rychle vytažený z hloubky se nafoukne a umře, jeho tělo totiž nezvládne vyrovnat vzniklý přetlak. Proto je potřeba candáta tahat pomalu z hluboké vody právě kvůli tomuto problému. A když už se ryba nafoukne, je dobré vzít jehlu, nejlépe dutou na odběry krve a candáta napíchnout cca 3 cm od řitního otvoru směrem k hlavě a tak hluboko, až mu propíchneme plynový měchýř, což poznáme, že mu začne ucházet z těla vzduch. Ten opatrně vymáčkneme a co nejrychleji rybu pustíme. Nejlepší je tuto malou operaci udělat přímo ve vodě. Candáta lze takto zachránit.

Pokud znáte trasu candátů, místo, kde se pohybují, tato metoda opravdu funguje! Většinou, když chytáme na několik prutů naráz, sedíce více rybářů vedle sebe, při nájezdů candátu začnou záběry téměř na všechny pruty. Až tak moc je tato metoda úspěšná.

Zamrazená nástraha i s návazcem a háčkem

Zamrazená nástraha i s návazcem a háčkem

Lov candátů na splávek

Lovíme-li na rybníce nebo jiné klidné velké vodě, chytáme na tužší matchové pruty. V menších hloubkách chytáme s pruty dlouhými kolem 3,90 m, ve větších hloubkách klidně i s pruty delšími.

Vlasce používáme o síle od 0,14 mm do 0,28 mm. Tenké průměry používejte na rybnících bez překážek především proto, aby jste dohodili co nejdále a mohli tak prochytat větší teritorium. Naopak tam, kde lze uváznout, musíme vlasec použít silnější. Na menších a mělčích vodách chytáme logicky s kratšími pruty.

A jaké splávky? No chytat lze na pevné splávky od 6-8 do 15 g a to s vysokou anténkou, na kterou se dá přidělat chemické světélko. Pro hlubší vody pískoven na velkých vodách používáme raději průběžné splávky, opět s těmi, co se na ně dá přidělat chemické světélko, což oceníte při chytání navečer.

A háčky? Při plavané volíme raději jednoháčky, velikost volíme podle velikosti nástrahy.

Chytání candátů se splávkem na řece

Na candáty na řece jednoznačně platí takzvaná „šouračka“ se splávkem a živou nebo mrtvou nástražní rybičkou velikosti do 12 cm. Vzdálenost mezi háčkem a průběžným olůvkem dáváme tak 40 až 50 cm, pokud je proud hodně silný, vzdálenost mezi olovem a nástrahou raději o něco zkrátíme! Hloubku nastavujeme takovou, aby zátěž neležela na dně, nýbrž skákala těsně nad ním. S rybkou pracujeme tak, aby pěkně pozvolna poskakovala s občasnými přestávkami.

Živé rybky většinou věšíme za tlamku přes nosní dírku, mrtvé prošíváme tak, aby háček byl v zadní části, pěkně u ocasu.

Při samotném lovu nastavíme naviják tak, aby se při záběru mohla cívka volně odvíjet a candát necítil odpor! Při záběru na živou rybku sekáme téměř okamžitě po záběru, při záběru na mrtvou rybku počkáme pár sekund, než zasekneme, asi 15 až 20 vteřin postačí!

Chytání candátů se splávkem na stojaté vodě

Při montáži pevných splávků používejte k fixaci raději dvou až třech těsných silikonových bužírek, aby splávek při dlouhých náhozech nejezdil po vlasci. Na průběžné montáže dáváme korálek a bavlnku pro fixaci splávku. Každou montáž je potřeba pečlivě vyvážit torpilkou a vyvažovacími bročky. Na konec návazce přiděláváme obratlík, ten zajistí, že se celá montáž nebude tak kroutit.

Při této metodě přesné nastavení hloubky je nutností! Nástrahu nahodíme do lovného místa a přidáváme hloubku tak dlouho, až budeme mít jistotu, že rybky leží na dně, splávek bude ležet na hladině, pak ubereme tolik hloubky, aby nástraha byla těsně nade dnem nebo mírně škrtala o dno. Takto nastražujeme všude tam, kde nehrozí vázky, Ovšem v místech s kořeny a dalšími vázkami na to musíme trochu jinak. U vázek nastavujeme nástrahu výše ode dna. S montáží pracujeme tak, že ji opatrně přitahujeme k sobě malými cukavými pohyby. A jak poznáme záběr? Splávek se buď klasicky potopí, nebo se začne pohybovat nějakým směrem. A kdy zaseknout? Čím máte větší nástrahu, tím později! Opět platí, chvíli si počkat neuškodí, jen musíte mít hodně povolenou brzdu.

Chytání candátů vláčením

Chytání candátů vláčením

Chytání candátů vláčením

Asi nejaktivnější metoda chytání ryb, tedy i candátů. Candáty při vláčení chytáme na twistery, rippery, banja … chce to cvik, protože správné vedení vodou, to je klíč k úspěchu chytání candátů metodou vláčení.

Je dobré nahazovat šikmo proti proudu, nechat nástrahu dopadnout na dno a pak ji pomalu, cukavě přitahovat. Důležité je, aby nástraha skákala po dně. Občas dáme pauzu, pak nástrahu zase rozhýbáme. Volíme různé rychlosti. Postupně takto prochytáme celé místo, pak můžeme popojít o kus dál a začít nanovo.

Při chytání na hladině plovoucí nástrahy pak protahujeme vodu extrémně rychle, až se nám zdá, že to přeháníme. Nevím proč, ale právě při této rychlosti candáti útočí nejčastěji.

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.