Rybářský rozcestník

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Na candáty používáme nejlépe středně tvrdé (médium) feederové pruty lépe delší, tak 3,6 metrů nebo i 3,9 metrů, ale nasazujeme raději tvrdší špičku, zvláště tehdy, pokud chytáme v proudu na řece. Kmenový vlasec by měl být tak 0,20-0,22 mm silný, s návazcem, fluorcarbonem, ale klidně i pletenkou o síle 0,16-0,18, ale i více mm.

A jak vypadá celá montáž? Dvě základní montáže

a) Páternoster

Na kmenový vlasec dáváme buď průběžné olůvko, ne těžší jak 30 g, do proudné vody raději placaté, jinak kulaté nebo elipsovité, nebo lze použít i „T“ obratlík a olovo ukotvit na pevno (tzv. „páternoster“). Záběr na feederovém prutě pak lépe uvidíme. Délku montáže dáváme 30 až 50 cm.

Feeder - montáž na položenou na candáta (páternoster)

Feeder – montáž na položenou do proudu na candáta (páternoster). Šipky znázorňují směr proudu.

b) Klasika – průběžné olovo a metrový návazec s háčkem

V řece stavíme mírně kolmo, na stojaté vodě je to jedno, návazec dáváme až 1 metr dlouhý, skvělý je fluorocarbon, stačí jednoháček, chytáme na menší rybku nebo část ryby, na hlavu, ocásek nebo tzv. řízek z ryby.

Nejčastěji chytáme na jednoháčky, případně na dvojháčky, na které navlékneme ocásek čerstvě zabité rybky, nebo 3 až 4 cm široký filet. Také můžeme candáty chytat na celou rybku, tu pak použijeme o velikosti kolem 8 cm. Háček napichujeme přes její ústa, nebo za hřbet, případně nástražní rybku můžeme prošít tak, aby háček vykukoval ve 2/3 délky rybky, vlasec pak vycházel ústy.

Ovšem někdo rybku prošívá přesně naopak, kdy háček je u úst a návazec leze ven řitním ocasem … já tvrdím, že nejdůležitější je candáty vypátrat, když loví a hledají potravu pak vezmou téměř cokoliv. Dříve jsem chytal na mrtvé zmrzlé rybky, ale časem jsem se naučil používat raději rybky čerstvě zabité, ty asi na candáty fungují nejlépe a je jedno zda jde o oukleje, karásky či plotice. Nejlepší je lovit na ty nástražní rybky, které se také vyskytují na zvoleném lovném místě.

Chytání candátů - nástražní rybka s háčkem v přední části hlavy.

Chytání candátů – nástražní rybka s háčkem v přední části hlavy.

Lovné místo můžeme pak zakrmit pomocí PVA materiálů, kdy punčochu nebo sáček naplníme oschlými kousky ryb. Také je vtipné na olovo nalepit kousek houbičky, kterou napustíme různými posilovači, ty pak ve vodě tvoří pachovou stopu, která může candáty nalákat podobně, jako kousky ryb rozházené v místě, kde chytáme.

Způsob lovu candáta na feeder

Je to podobné, jako chytání bílé ryby, tedy po nahození vlasec došponujeme tak, aby byla špička mírně ohnutá. Po třech razantních ohnutích špičky prutu sekáme. Díky jemné špičce feederového prutu a rychlému zaseknutí zajistíme, že candát nebude mít háček tak hluboko, jako při jiných montážích, nebo pokud rybář nechává candáta nástrahu takzvaně „zažrat“, tedy čeká až odvine značnou část vlasce a nástrahu úplně polkne. Pak ryby nemají šanci přežít, pokud jsou podměrečné, a nebo i větší, ale chceme je pustit.

Candát chycený na feeder

Candát chycený na feeder

Další kousek chycený na rybí hlavu, jednoháček propíchnutý okem nástrahy ….

A kde a kdy candáty chytat?

Nejlépe na širších tocích řek pod splavy a jezy s kamenitým nebo písečným dnem. Ovšem běžně se dají chytat například na údolních nádržích, ovšem je třeba je umět najít. Také doba lovu a počasí hraje svoji roli.

Candát nejčastěji bere těsně před rozedněním, chvíli po rozednění a pak těsně před setměním a také chvíli za tmy. Vyhovují mu mraky, deštivo, mlha a na podzim i první mrazíky. Menší kusy se drží při sobě, v hejnech, jen nejstarší kusy jsou samotáři. Ovšem běžně se stává, že candát zabere i před půlnocí, či v pravé poledne! Prostě stojí zato ho zkusit cíleně lovit během celého dne, někdy to může vyjít i v době, kdy by jsme ho na prutu nečekali.

Feeder nastražený na candáta

Feeder nastražený na candáta

Slovo závěrem

Candát je ryba velice choulostivá, nevydrží dlouho na suchu, tedy ani nějaké delší focení. Také nezvládá situaci, kdy je rychle vytažený z hloubky, pak se může nafouknout a uhynout! Je lepší při záběru si s ním pohrát a nechat mu delší čas na vyrovnání tlaku. Není to žádný velký bojovník, ale když ho chytíte, i tak vám jistě udělá velkou radost. A když už se ryba nafoukne, je dobré vzít jehlu, nejlépe dutou na odběry krve a candáta napíchnout cca 3 cm od řitního otvoru směrem k hlavě a tak hluboko, až mu propíchneme plynový měchýř, což poznáme, že mu začne ucházet z těla vzduch. Ten opatrně vymáčkneme a co nejrychleji rybu pustíme. Nejlepší je tuto malou operaci udělat přímo ve vodě. Jehly se dají běžně koupit a rozhodně ji v mošně, při cíleném lovu candátů, uvezete.

Přišel před půlnocí, 66 cm, pěkně tlustý ….

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.