Rybářský rozcestník

Vratič obecný – Tanacetum vulgare

Vytrvalá až 120 cm vysoká, silně aromatická bylina z čeledi hvězdicovitých – Astaraceae. Z vratičem se můžeme setkat jak na travnatých stanovištích, rumištích, křovinách, podél cest, osídluje také úživné půdy kolem vody atd.

vratičvratičvratič

Název latinsky

Tanacetum vulgare

Jiný název

Kopretina vratič

Rozpoznávací znaky

Stonek přímý s hranatou lodyhou. Listy silně aromatické, střídavé, přisedlé 2x peřenosečné až peřenolaločnaté s 5 až 12 jařmy kopinatých, zastřihovaně pilovitých úkrojků. Květenství je uspořádáno v koncovou chocholatou latu, tvořenou z drobných žlutých úborů kolem 8 mm, úbor je podepřen zákrovem. Plodem je vejčitá dvojnažka, doba květu červenec až říjen.

Výskyt

Z vratičem se můžeme setkat jak na travnatých stanovištích, rumištích, křovinách, podél cest, úživné půdy kolem vody atd. U některých řek i rybníků se vyskytuje na březích hojně.

Obecně

Rostlina je jedovatá, zároveň léčivá. Předmětem sběru je nať, která se však nikdy nepodává ve formě čaje nebo prášku. Často se nať přidávala do koupele rukou, nohou, má silné antirevmatické účinky. Rostlina odpuzuje hmyz, především moly a komáry. Dříve se svazky vratiče věšely do chlévů, stájí, aby hmyz neobtěžoval domácí dobytek a koně. Jako odpuzovač hmyzu mohou, v dnešní době, použít i rybáři, pověšením svazku vratiče na místě, kde lovíme nebo do bivaku.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.