Rybářský rozcestník

Skokan zelený (Pelophylax esculantus)

Skokan zelený je hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého. Rozšířen je téměř v celé Evropě. V Česku je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh.

Skokan zelený (Pelophylax esculantus) - ve vsém živlu

Rozpoznávací znaky

Skokan zelený je až 12 cm velká žába, samci jsou pak o něco měnší. Kromě velikosti jsou si jedinci opačných pohlaví velmi podobní a v terénu se nedají prakticky rozlišit. Jedním z určovacích znaků, i když ne úplně objektivním, je délka zadních končetin. Při složení končetin kolmo k podélné ose těla by se paty měly většinou dotýkat. Holení kost by měla být stejně dlouhá nebo o něco kratší než chodidlo. Metatarzální hrbolek je ve srovnání s rodičovskými druhy přibližně uprostřed. Zbarvení je variabilní, od tmavé zelené přes šedo zelenou až po olivové odstíny zelené. Jako u většiny skokanů se i zde na bocích těla setkáme s kožními lištami. Na hřbetní straně, jež je většinou hladká, jsou nesystematicky rozesety tmavé skvrny. Břicho je bělavé nebo nažloutlé až mramorované, stejně jako hrdlo.

Výskyt

V Česku je skokan zelený poměrně hojně rozšířen. Jinak je to typický Evropský druh obojživelníka, chybí jen na jihu Evropy.

Obecně

Skokan zelený, je jako ostatní „zelení“ skokani, vázán na vodu. Obývá  zejména stojaté vody. Zdržují se na břehu v těsné blízkosti vodní hladiny. Zde se vyhřívá a sleduje okolí. Při vyrušení rychle skáče zpět do vody. V Česku obývá většinou nížinné oblasti, na horách ho nenajdeme. Aktiviní je většinou přes celý den, v noci spí, v létě je ale čilýcelých 24 hodin. Zimu přečkává ve vodě, kde je zalezlý od podzimu až do jara. Potrava je složená z velkého množství druhů bezobratlích. Obratlovci se v potravě skoro nevyskytují, zřídka si dovolí slupnout menší rybku. Ovšem je prokázán jejich občasný kanibalismus!

Vývajová stádia žab ....

Vývajová stádia žab ….

Samci v době páření velmi silně volají samice svým typickým krátce frekventovaným skřehotáním. Jejich hlas je velmi výrazný, slyšitelný i na vzdálenost několika desítek až stovek metrů. Jinak rozmnožován u nich probíhá stejně,m jako u ostatních žab. Stádium pulce se díky metamorfóze mění na žábu na podzim, zřídka pulci přežívají do jara. Dospělými, tedy reprodukčními jedinci se stávají v 3 až 4 roce života.

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.