Rybářský rozcestník

Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia)

Tento orobimec je užší a vyšší, než jeho bratříček orobinec širokolistý. Liší se od něj také kouskem holého stonku mezi mačím a samičím květenstvím. Jinak mají stejné uplatnění i podobný význam.

Orobinec úzkolistý - Typha angustifolia

Název latinsky

Typha angustifolia

Jiný název

pálka úzkolistá

Rozpoznávací znaky

Dorůstá výšky až 3,5 metru. Listy má tmavozelené, asi 1 cm široké. Vytváří velké husté porosty ve hloubkách do 1,2 metru. Květenství je tvořeno dvojicí válcovitých až 30 cm dlouhých palic, spodní samičí, horní samčí, která po opylení odpadá. Kvete od června do srpna.

Výskyt

V Česku roste roztroušeně po celém území jak v nížinách, tak ve středních polohách, chybí jen na horách. Ve světě ho najdeme téměř v celé Evropě, dále v části Ruska, také ho najdeme v části Afriky a v střední části Severní Ameriky, v Austrálii.

Obecně

Vytrvalá statná rostlina, která má výrazný oddenek a silnou přímou lodyhou se vzpřímenými, dlouhými listy. Také orobinec úzkolistý skvěle poskytuje úkryt rybám, mrtvé listy a lodyhy pak vyhovují vodním bezobratlím. Využívá se při osazování větších rybníků. Ovšem pokud se přemnoží, odčerpává větší množství živin z rybníku a tak urychluje jeho zazemňování, což je nežádoucí.

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!