Rybářský rozcestník

Perifyton (společenství organismů přirostlé k podkladu)

Sinice nebo řasy, které porůstají kameny, větve či další jak živé, tak neživé substráty ve vodě. Vytváří typická společenstva poskytující rybám i dalším živočichům jak úkryt, tak potravu. Nejvíce je můžeme pozorovat v mělké a prosluněné vodě.

Řasy a sinice přirostlé na kamenech

Mezi sinice, co rostou na podkladech pod vodou (Cyanobacteria) patří například drkalka (Oscillatoria limosa). Je to vláknitá sinice pohybující se pomalým trhavým pohybem. Roste většinou ve shlucích na okrajích tůní, ale samozřejmě pod vodou.

Poměrně často můžeme pod vodou na kamenech, ale i potopeném dřevě, najít mnohovrstvené nárosty druhu Phormidium autumnale. Vyskytuje se hlavně v mírně tekoucích a stojatých vodách na jejich okrajích a v mělčinách.

Další, hojně se vyskytující skupinou jsou organismy Heterocontophyta. Jmenujme různobrvky (Tribophyceae), například druh Botrydium granulatum, který se objevuje na hliněném podkladě břehů řek a rybníku, vždy době, kdy poklesne voda Dalším častým druhem vyskytujícím se v našich vodách jsou rozsivky (Bacillariophyceae), které můžeme ve vodě spatřit především na jaře na kamenech a potopených stromech hnědé povlaky. Nejčastěji se pak objevují Maridion, Tabellaria, či Navicula.

Vláknité řasy ve vodě - ilustrační foto

Vláknité řasy ve vodě – ilustrační foto

Ruduchy (Rhodophyta), z této skupiny jmenujme například řasu žabí símě (Batrachospermum), která dorůstá do délky až 20 cm. Zbarvená je zelená, šedo-modrá až nafialovělá. Roste v potocích a řekách s pomaleji tekoucí vodou, spíše ve stínu.

Řasa rodu Lemanea dorůstá délky 15 až 20 cm, zbarvená je do tmavo-zelena až šeda. Roste v říčkých a potocích s kamenitým dnem.

Zelené řasy (Chlorophyta) je skupina, která je velmi různorodá, její zástupce pak můžeme najít také zde, ve skupině organismů perifytonu. Patří sem například žabí vlas (Cladophora), který patří mezi nejvíce rozšířené řasy vůbec.

Na kamenitých podkladech rychleji tekoucích čistých toků najdeme Cladophora glomerata. Dalším zástupcem přisedlých řas je také kadeřnatka (Ulothrix zonata), která vytváří hlavně z jara při březích čistých řek a potoků zelené trsy řas dlouhé až 30 cm.

Parožnatky (Charales) jsou řasy dorůstající do výšky až 50 cm. Připomínají vyšší rostliny přesličky. Rybám a ostatním živočichům poskytují úkryt.

Hustý zelený porost na dně tůní tvoří během června šroubatka (Spirogyra), která patří ke spájivým řasám. Přes léto vyplavou na hladinu, tam se rozmnožují, pak zežloutnou a opět se potopí. Nakonec se rozpadnou.

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.