Rybářský rozcestník

Ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus)

Žije v proudných úsecích i horských částí toků, zdržuje se v hejnech u hladiny. Hospodářsky nevýznamný druh. Krajový název je čorek. V Česku celoročně chráněná ryba.

doba hájení Celoročně hájená rybka!
zákonná míra Není stanovena
Ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) - detail rybky
OuklejkaOuklejkaOuklejka

Název latinsky

Alburnoides bipunctatus

Jiný název

Schneider, Riffle minnow, Schneider, Ploska pásavá, Spirlin, Bystrjanka

Rozpoznávací znaky

Drobná rybka, v bocích zmáčknutá. Ústa má mírně sešikmená, posunutá kousek do spodní části rypce. Postranní čára je výrazná, prohnutá směrem k břichu, k ní je přilepena pro ouklejku typický tmavý pás táhnoucí se od okraje žaberního otvoru až po základ ocasní ploutve. Má středně velké, jemné, šupiny (ve srovnání s velikostí rybky), které jen velmi málo drží na kůži a lehce se odloupnou. Kýl těla je bez šupin. Hřbet je zbarven do tmava, tmavo-zeleně, tmavo-modře, boky a břicho je zbarvené do stříbrna. Ocasní a hřbetní ploutev je zbarvená do šedozelena, prsní ploutve má pak světle nažloutlé až růžové, řitní a břišní ploutve bývají nahnědlé, u kořene někdy oranžové. Nejlépe se pozná od ostatních rybek díky dvojitému, přerušovanému lemování táhnoucímu se po celém jejím boku.

Výskyt

Na Labi je velmi vzácná, přitom v minulosti byla dosti hojná, V povodí Odry a Moravy je běžnou rybkou. Má ráda mělčí, proudné toky s kameny, ovšem najdeme ji i ve vodě stojaté.

Obecně

Tato hejnová rybka se pohybuje ve středním sloupci vody, která musí být absolutně čistá, je velmi háklivá na jakékoli znečištění a dostatek kyslíku ve vodě. Pojídá larvy, náletový hmyz, ale nepohrdne ani řasami a rozsivkami, či kousky odpadlých rostlin. Celý život žije na jednom místě.

Dorůstá v průměru délky do 15 cm, žije maximálně 7 let.

Vytírá se v květnu a červnu.

Příprava v kuchyni:

Je to celoročně chráněný druh a proto zde neuvádíme její možné zpracování v kuchyni.

Způsob lovu

Celoročně chráněný rybka, cílený lov je tedy zakázán! Může uvíznout ve vezírku, pak je třeba ji opatrně pustit. Pozor! Její šupiny se lehce odloupnou od kůže a tak ji lze lehce poranit. Jinak ji lze nechtěně chytit i při jemné plavané, případně i při muškaření.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.