Rybářský rozcestník

Plotice obecná (Ritilus rutilus)

Je velmi přizpůsobivá, najdeme ji téměř ve všech typech vod s výjimkou pstruhového pásma. Vyskytuje se i v rybnících a údolních nádržích. Při nedostatku dravých ryb se přemnožuje. Plotice obecná je naše nejběžnější ryba. Nejčastěji ji chytáme na plavanou nebo na položenou na feederový prut. Je vhodnou nástražní rybkou, je potrava dravců. Kříží se s cejnem velkým, cejnkem malým, ouklejí, jesenem, tlouštěm, ostroretkou a parmou obecnou. Průměrná váha ryb je mezi 0,2 až 0,3 kg.

doba hájení Není hájená
zákonná míra Nemá
Plotice na bílém pozadí
PloticePloticeplotice-ja-smiricak-2018plotice-laba-smirice-brezen-2019-1plotice-labe-36-cmplotice-labe-36-cm-detailplotice-smiřice

Název latinsky

Ritilus rutilus

Jiný název

Roach, Plötze, Rotauge

Rozpoznávací znaky

Má protáhlé tělo s vyklenutým hřbetem s velkými šupinami. Tělo je stříbřité, hřbet tmavší. Ústa má středně postavená. Začátek hřbetní a břišních ploutví leží nad sebou, v jedné svislé rovině, což je zásadní rozpoznávací znak oproti perlínovi, který má hřbetní ploutev posunutou dozadu, za pomyslnou svislou čáru konce břišních ploutví. Oko má cihlově červené, což je další zásadní rozpoznávací znak od perlína. Jinak břišní a prsní ploutve má načervenalé, ostatní ploutve jsou zeleno-šedé.

Výskyt

Plotici obecnou nalezneme všude v Evropě i v západní Sibiři. Plotici nalezneme ve vodách stojatých i tekoucích, pomalých i rychlých, někde vstupuje i do vod slaných (oblast Baltského moře). Jedině, kde ji nenajdeme jsou horské a podhorské potůčky.

Obecně

Plotice je naše nejhojnější ryba, kterou lze zaměnit pouze s perlínem ostrobřichatým. Odlišuje se od něho podle toho, že její břišní část před řití je proti ostrému kýlu perlína zakulacena a její oči jsou červené.

I když přijímá především potravu živočišnou, živí se také potravou rostlinnou, jmenovitě řasami.

Vzhledem ke svým menším rozměrům a velké početnosti stala se plotice základní složkou potravy dravých ryb (štiky, candáta, okouna, úhoře). Dosahuje ojediněle délek k 50 cm, ale většinou jsou plotice mnohem a mnohem menší, velké cca 8-25 cm. Když má čas dorůst, 45 cm velká plotice váží přes 1 kg.

Kuchyňské zpracování :

Ve státech, kde je plotice hojně zastoupena, se zpracovává do konzerv a vůbec je jednou z nejoblíbenějších ryb na trhu. Z plotic se dělají paštiky, jemné sekané … U nás je tato ryba nedoceněna. Řadí se mezi takzvané typické zástupce bílé ryby, tedy ji můžeme upravovat podle všech receptů na bílé ryby. Nejkvalitnější maso mají plotice v podzimních měsících. Větší kusy jsou tučnější a lze je použít ke všem kuchyňským úpravám. Skvělé chutnají ve formě zavináčů, nebo jinak nakládané do nálevů s octem, kdy nemusíme řešit jejich kosti. Jsou to však i ideální ryby pro přípravu rybích karbanátků.

Způsob lovu

Loví se jak na plavanou, tak na položenou s rozmanitou nástrahou. Například na larvy hmyzu, rohlík, těsto, červy nebo rousnice.

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.