Rybářský rozcestník

Parma obecná (Barbus barbus)

Hojně rozšířený druh především v parmovém pásmu, zasahuje i do sousedních pásem, výjimečně se přizpůsobila i podmínkám v údolních nádržích. Je oblíbenou sportovní rybou. Vnitřnosti, zejména jikry a mlíčí jsou jedovaté, zvláště v době tření. Kříží se s parmou středomořskou. Průměrná váha lovených ryb je mezi 1 až 2 kg.

doba hájení od 16.března do 15.června, někde i celoročně!
zákonná míra Minimální lovná délka 40 cm
Parma obecná v akváriu
ParmaParmafish-parma21Underwaterparma-obecna-ve-vode3Barbelsparma-foto-vlček

Název latinsky

Barbus barbus

Jiný název

Barbel, Barbe, Mrena severná, Barbeau commun, Usač

Rozpoznávací znaky

Parma má protáhlé tělo, oválné, s dlouhým rypcem. Ústa jsou umístěná ve spodní části hlavy s masitými pysky, ve spodní části s dvěma vosky na konci rypce a dvěma vousky rostoucími po boku. Ocasní ploutev je vykrojená, často asymetrická, dolní část bývá delší jak horní. Hřbetní ploutev je mírně vykrojená. Hřbet má tmavě zelený, boky nazelenalé až nazlátlé, břicho má zbarvené do bílé do žluté. Mladé rybky mívají skvrny.

Výskyt

Parma obecná žije ve středních tocích povodí, v tekoucích vodách s častými peřejemi a tůněmi. Nemá ráda bahnité dno, spíše miluje dno pokryté kamením a balvany. Někdy se objevuje i v údolních nádržích.

Obecně

Parma je typická ryba dna, žije mezi kameny, loví a je aktivní především v noci. Loví především larvy hmyzu a měkkýšů. V době tření se shlukuje do hejn. Tření probíhá od dubny, května až do do začátku července.

Dospělá parma je v průměru velká kolem 50-60 cm, ale může dorůst délky až k 1 m a hmotnosti přes 9 kg! Jikrnačky jsou většinou větší jak mlíčňáci. Parmy se dožívají 18 let.

Parma obecná chycená na mušku… Foto: Roman Vlček

Příprava parma obecné v kuchyni:

Maso parmy obecné je poměrně chutné, ale má mnoho drobných, mezisvalových kůstek, a není proto ve velké oblibě. Lepší je kuchyňsky upravovat jen větší kusy. O jikrách parmy se ví, že jsou jedovaté. Jejich požití vyvolává prudkou nevolnost! Ani jiné části vnitřností by se neměli konzumovat, obsahují totiž zvýšené množství škodlivin včetně sloučenin rtuti.

Způsob lovu

Nejběžněji se parma chytá na položenou, ovšem úspěšná může být i plavaná s návnadou položenou na dně. Má ráda žížaly, larvy, nebo kus tvrdého sýra. Lze ji chytit i na mušky při muškaření, kdy rybář nechá nymfy plavat těsně nade dnem. Ovšem při jemné přívlači s woblery, třpytkami nebo s malou mrtvou rybkou může být také lov parem úspěšný. Parma často po zaseknutí ujíždí proudem dolů, aby se naráz otočila a uháněla zase proti proudu. Je to bojovnice, a vytáhnout ji z vody dá někdy dost zabrat. Vyplatí se mít při chytání parem náčiní na větší ryby.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!