Rybářský rozcestník

Zblochan vodní (Glyceria maxima)

Zblochan vodní porůstá břehy mírně tekoucích a stojatých vod. Je přizpůsobený kolísání vody i častému zaplavování. Najdeme ho v olšinách a rákosinách. Snese i větší organické znečištění.

Zblochan vodní (Glyceria maxima)

Název latinsky

Glyceria maxima

Jiný název

steblovka vodná

Rozpoznávací znaky

Světle zelená, až 2 metry vysoká, hojně odnožující tráva. Ploché, na vrcholu lesklé, na spodu a okrajích drsné listy má dlouhé až 75 cm, široké maximálně 2 cm. Stébla má často poléhavá, zakončená květenstvím dlouhým až 40 cm. Kvete v červenci a srpnu.

Výskyt

V Česku roste v substrátech bohatých na živiny, většinou na okrajích rybníků. Také ho však najdeme růst na vlhkých loukách. Kvete od července do srpna.

Obecně

Tato až 2 metry vysoká tráva roste ne březích, kde díky svým kořenům, chrání břehy před erozí. Nejčastěji zarůstá vodní příkopy, různé kanály, či mělké nádrže s vodou. Ryby porosty zblochanu vyhledávájí, rády se mezi jeho porosty vytírají. V tresech zblohanu také žijí tisíce živočichů, například drobný hmyz, který ryby s oblibou pojídají.

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.