Rybářský rozcestník

Montáž pro lov na plavanou s klouzavým splávkem (angličákem)

Chytání pomocí odhazových (matchových) prutů je vhodné především na velkých rybnících a údolních nádržích, všude tam, kde je hodně místa a rybář chce chytat dále od břehu. Právě při chytání metodou plavané na větší vzdálenosti je „angličák“ šikovně navázaný v montáži skvělou volbou pro chytání i velkých kaprovitých ryb.

Montáž na plavanou s angličákem - klouzavý splávek

Návazec – klouzavý splávek (angličák)

  1. vlascové zarážky – vymezují délku skluzu splávku
  2. stopery (gumové kuličky, korálky …), mají za úkol zabránit průchodu splávku očka obratlíku
  3. hlavní zátěž
  4. anglický splávek s konektorem na přidělání na kmenový vlasec
  5. broky k jemnému nastavení montáže, někdy se jim říká také záběrové broky, protože když vezme ryba nástrahu do úst, nadzvedne broky a splávek povyskočí, také mají za úkol udržet návazec s nástrahou na dně
  6. obratlík
  7. návazec s háčkem …

Stručný popis výroby montáže:

Na tuto montáž používáme nejčastěji potápivé vlasce o průměru 0,16 až 0,20 mm. Na kmenový vlasec nejprve uvážeme dvě zarážky ze silonu, který bude silnější, než kmenový vlasec. Vážeme například uzlík, kterým uvazujeme běžně háček, jen místo těla háčku slouží kmenový vlasec. Dotažené uzlíky zastřihneme, ale necháváme konce dlouhé do 1 cm.

Navlékneme konektor s karabinkou, na který věšíme splávek, přidáme další stoper, který slouží také k tomu, aby se splávek držel dále od celé sestavy. Přidáme hlavní zátěž, ta se dává do vzdálenosti 1,5 násobku celkové délky splávku. Hlavní zátěž, tedy větší olůvko zajistíme broky a to na obou stranách zátěže.

Teď na sestavu připevníme 1 až 2 zátěžové broky, a navážeme obratlík, případně i s karabinkou. Obratlík zajišťuje volnou rotaci návazce s háčkem a nástrahou, což je žádoucí. Na karabinku pak uvazujeme návazce s háčkem, který by měl být dlouhý cca 25 až 35 cm.

A máme hotovo, teď jen nastavit celou sestavu na danou hloubku, kde hodláte chytat … pomocí uvázaných vlascových zarážek vymezujeme délku celé sestavy, nejdříve nastavujeme hloubku menší, postupně přidáváme a zvětšujeme ji, to provádíme tak dlouho, až si splávek po nahození lehne, pak vrátíme zarážku zpět o 10 až 15 cm, nebo i více, záleží, zda chcete nechat nástrhu položenou na dně, nebo ji nechat houpat kousek nadednem.

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.