Rybářský rozcestník

Lingcod – mořský candát

Rybáři velmi ceněná ryba žijící na západním pobřeží Severní Ameriky. Hojná je pak především u pobřeží Britské Kolumbie. Chytá se na větší woblery vláčením u skal ve středních a větších hloubkách.

UkázkovýLingcod

Název latinsky

Ophiodon elongatus

Jiný název

Buvolí treska

Rozpoznávací znaky

Zavalitá ryba připomínající Jurský park. Vypadá, jako by žila již v pradávných dobách. Má velkou pusu s mohutnými pysky. Oči má těsně u sebe na vršku hlavy. Protáhlá horní část těla je zbarvená do hněda s černými skvrnami a to od hlavy až po ocas, boky a břicho pak má bílé až šedé, plné žlutých teček a skvrn. Na hřbetu a směrem k ocasu se táhnout hřbetní ploutve ve třech liniích s ostrými trny. Na spodní části ocasu se tyto opakují od řitního otvoru téměř až k ocasu. Ploutve jsou zbarvené podobně, jako vrchní část těla. Je si dost podobná s Cabezonem, nejlépe se oba rozpoznají podle zubů. Lincold je má vysoké, špičaté s mezerami mezi sebou, zatím co Cabezon je má stejné, jako náš sumec, nízké malé, posazené těsně vedle sebe v několika řadách tvořící takovou jako by síťku.

Výskyt

Žije na západním pobřeží Severní Ameriky. Hojná je pak především u pobřeží Britské Kolumbie.

Obecně

Mořští candáti žijí v hloubkách od 10 do 100 metrů. Od října migrují na trdliště do větších proudů, kde odpočívají v dírách ve skaliskách nebo na římsách zatopených vodou. Tření probíhá od prosince do března. Pak jikrnačky nakladou vejce do hnízda a odplouvají, mlíčňáci hlídají a brání hnízdo až do doby, než se z vajíček vylíhnou larvy, ty se postupně promění v malé rybky které odplují do míst, kde je mělčí voda a podloží pískové. Tam žijí několik let, než se přemístí do typických vod dospělých jedinců, tedy na hloubku.

Staré kusy bývají až 120 cm velké, o váze až 35 kg!

Jsou to dravci, kteří nepohrdnou ničím živým ve vodě, takže se jejich kořistí kromě menších ryb stávají i chobotnice, korýši …

Je to oblíbená ryba rybářů. Bojuje od začátku do konce, co je pověšená na prutu, až do úplného vyčerpání. Má skvělé chutné maso.

Foto: Libor Hajský

Způsob lovu

Vláčením z lodi na větší woblery.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.