Rybářský rozcestník

Krevety (garnely, garnáti)

Tito korýši jsou obvzláště citliví a živí se mohou dopravovat jen do krátkých vzdáleností. Proto se objevují na trhu jen v přímořských oblastech. Před zasíláním do vnitrozemí se tito malí ráčci o velikosti asi 4 až 8 cm ihned po výlovu na lodi krátce povaří ve slabém solném roztoku a v koších se pak dopravují na vnitrozemský trh, kde se musejí co nejdříve zpracovat.

Krevety (garnely, garnáti) na bílém pozadí

Větší část povařených ráčků se po vyložení z lodí v přímořských továrnách loupe a maso z ocásků se v malých plechovkách konzervuje; přicházejí na trh pod anglickým názvem „Prawns“, nebo „Shrimps“.

Protože při konzervaci se tito korýši opět zahřívají a solí, tvrdnou a korýší maso se vysouší, čímž jeho jakost trpí. Je tedy nutné takto konzervované maso korýšů před upotřebením pod tekoucí studenou vodou důkladně propláchnout, aby nebylo tak slané. V poslední době se však také uvádějí tito korýši na trh zmrazení, což má velkou výhodu pro vnitrozemí, neboť takto konzervovaní si nejlépe podrží svoji původní lahodnou chuť.

Máme-li příležitost získat tyto korýše živé, připravíme si je takto: Před vařením je malým kartáčkem dobře omyjeme, živé vhodíme do vařící slané nebo okořeněné vody a 12 – 15 minut vaříme. Z výše uvedených korýšů severomořská garnela při vaření nezčervená, zůstane šedivě růžová, kdežto baltická zčervená jako ostatní korýši.

Z těchto korýšů se používá jen maso z ocásků. Po odstranění skořápek z ocasního krunýře vyjmeme maso a odstraníme střívko tak, jako u raků. Čerstvě vaření mají maso velice jemné a chutnají výborně. Čerstvě vařenými ocásky se obkládají chlebíčky máslem namazané a podávají se k čaji. Jinak jich používáme tak jako ostatních korýšů. Vařenými v celku nebo jen uvařeným masem z ocásků zdobíme korýší nebo rybí mísy.

Poznámka:

Jak z výše uvedených poznatků vyplývá, přicházejí u nás tito drobní korýši v úvahu buď zmrazení, kteří se pak teprve tepelně upracovávají, anebo povaření v solném roztoku, kteří vyžadují jeno krátké tepelné zpracování, spíše jen zahřívání a nakonec konzervovaní, kteří se musí před tepelnou úpravou (jak již bylo výše naznačeno) důkladně pod tekoucí studenou vodou propláchout. Proto je v příslušných receptech zvlášť uvedeno, o jak předem upravené korýše jde, aby rozdílnost tepelné úpravy neuváděly v omyl.

Garnát a Garnela

Jsou dodávány na trh jako krevety a také se stejnými způsoby jako krevety upravují a podávají.

Skampi

Jsou to rovněž malí mořští ráčci, podobající se malým říčním rakům. Tito korýši mají maso jen v ocase. Jejich příprava a úprava je v podstatě stejná jako u krevet.

Dle Viléma Vrabce

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….