Rybářský rozcestník

Kotvice plovoucí (Trapa natans)

V Česku kriticky ohrožený druh vodní rostliny. Je chráněna zákonem! Občas bývá kotvice plovoucí pěstována jako okrasná rostlina ve vodních nádržích. Je značně světlomilná, snáší také časté kolísání hladiny.

Kotvice plovoucí

Název latinsky

Trapa natans

Jiný název

kotvica plávajúca

Rozpoznávací znaky

Má tenkou větvenou lodyhu dlouhou až 2 metry. Horní listy se seskupují v husté plovoucí růžice. Okvětní lístky má drobné, bílé. Plodem jsou rohaté oříšky.

Výskyt

V Česku se vyskytuje velice vzácně v jižních a východních Čechách, také ji najdeme na jižní a střední Moravě a na oderském pomezí Moravy a Slezska. Ve světě roste v západní, střední a jihovýchodní Evropě, také v jižní a jihovýchodní Asie, v části jižní Sibiře, také v Severní Americe a Austrálii.

Obecně

Tato jednoletá vodní bylina, zčásti ponořená, zčásti plovoucí, roste ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách, v létě silně ohřívaných s množstvím živin. Najdeme ji v mrtvých říčních ramenech, v prosluněných rybnících, nebo umělých nádržích, jako nádrže pro hasiče apod. Občas se dá koupit jako vodní rosltinka vhodná do domácích rybníčků.

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.