Rybářský rozcestník

Klanonožci (Copepoda)

Drobní korýši s protáhlým tělem, které není ukryto ve schránce. Jejich zadeček je zakončený vidličnatě rozvětvenými přívěsky.

Buchanky - samička

Rozpoznávací znaky

Jsou to obvykle rozměrově menší vodní organizmy. Jsou velké 1 až 2 mm. Mají dlouhé antenuly a anteny, hlavu často srůstající s přilehlými hrudními články, naupliové očko, po stranách těla samiček se nalézají vaječné váčky.

Výskyt

Sladké, především stojaté vody téměř všude na světě.

Obecně

Tvořící často významnou součást planktonu slaných i sladkých vodách. Jsou to filtrátoři, dravci nebo i parazité. Ke klanonožcům patří vznášivky (Gymnoplea), buchanky (Cyclopoida), plazivky (Harpacticoida) a další drobní korýši. V Česku je známo asi 220 druhů.

Buchanka obecná (Cyclops strenuus)

Buchanky se živí dravě nebo paraziticky. Dýchají celým povrchem těla, nemají srdce, tělní tekutiny jsou poháněny pohybem střev, tělo je bez skořápky, mají nepárové naupliové oko. Buchanka obecná má kratší tykadla, nikdy delší než tělo. Pohybuje se pomocí hrudních nožek, jimiž stále vesluje.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?