Rybářský rozcestník

Vodní mor americký (Elodea nuttallii)

Tato vodní jednoděložní rostlina z čeledi voďankovité (Hydrocharitaceae) se velmi podobá vodnímu moru kanadskému. Liší se od sebe především užšími a delšími listy. Jinak vypadají stejně.

Název latinsky

Elodea nuttallii

Rozpoznávací znaky

Rostlina s ponořenými listy. Dělí se jen lodyha, nemá oddenky ani výběžky. Vodní mor americký je velmi podobný vodnímu moru kanadskému, od kterého se liší užšími a delšími listy.

Výskyt

Pochází z jižních států USA, zplaněl na různých místech Evropy. Rroste převážně v nezamrzající vodě.

Obecně

Jedná se o vytrvalou vodní sladkovodní rostlinu, která koření ve dně, ale může přežívat i volně vznášející se ve sloupci vody.

Také tato rostlina, stejně jako vodní mor kanadský, vytváří prostory pro klidové zóny ryb, ochranu plůdku. Také v jejich listech žije mnoho různých bentických organismů.

Prodává se i v akvaristice jako rostlina pro sladkovodní akvarijní rybky. Své uplatnění má i v malých domácích jezírkách.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?