Rybářský rozcestník

Jeseter sibiřský (Acipenser baerii)

Ve své domovině je mimořádně vzácný a je chráněn. V současnosti asi žije více sibiřských jeseterů v evropských chovech než v sibiřských řekách.

doba hájení Nemá
zákonná míra Není stanovena
Jeseter

Název latinsky

Acipenser baerii

Jiný název

Siberian Sturgeon, Sibirischen Stör

Rozpoznávací znaky

Jeseter se spíše kratším, zploštělým a zaobleným rypcem, na těle mezi štítky nalezneme malé hvězdičkovité destičky. Jinak šupiny nemá, tělo má hladké. Vousky má hladké, slabě obarvené. Žaberní tyčinky má vějířovité se zdvojenými výrůstky. Je větší než jeseter malý.

Výskyt

U nás je uměle vysazen, především však v soukromých revírech. Je to tedy nepůvodní druh ryby. Ovšem daří se mu tu dobře. Pochází, jak už název napovídá, z Ruska.

Obecně

Tento jeseter byl vyhodnocen, jako vhodný druh pro aklimatizaci v ČR. Není divu, umělý chov se u nás daří a jedinci, co náhodně uplavaly do volné přírody tam bez problémů přežívají. Nejvíce je rozšířen u nás v soukromých revírech, kde se chytá podobně jako kapr, i na stejnou návnadu, většinou na položenou, nebo na plavanou, s háčkem ležícím na dně. Hlavně v obchodních řetězcích jsou pro zahradní rybníčky nabízeny jeho kříženci, například s jeseterem malým, hvězdicovým … Má potenciál se v budoucnosti rozšířit i do svazové vody, ovšem jen za pomoci umělého vysazení.

Způsob lovu

Klasicky na položenou, vnadíme různými červy, žížalami. Tam, kde se pravidelně zakrmuje, můžete ho chytit i na pelety nebo boilies. I plavaná s háčkem u dna by mohla mít úspěch. Často, hlavně na soukromých rybnících, se místo kapra na háčku objeví právě jeseter.

Zajímavosti

Je to nejtučnější jeseter, který mívá až 30 % tuku, ostatní jeseterovité ryby 15 % a nejméně vyza, jen kolem 8 %.

Text: Jiří Langer, foto: fotky-foto.cz, Lubomír Hlásek

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….