Rybářský rozcestník

Čolek obecný (Triturus vulgaris)

Čolek obecný je až 10 cm velký obojživelník. Samec je větší, samice bývají menší. Je nejběžnějším druhem čolka v Česku. Najdeme ho především v rybnících, drobných nádržích, v lesích na vlhčí místech u potoků a tůní. V ČR je zákonem chráněn v kategorii silně ohrožený druh.

Čolek obecný (Triturus vulgaris) - úvodní foto
ČolekČolek

Název latinsky

Triturus vulgaris

Rozpoznávací znaky

Hlava čolka obecného se dopředu zužuje, trup má válcovitý, ocas bývá o málo delší než tělo. Celková délka do 10 cm, samice bývají menší než samci. U samců ve vodní fázi života je vytvořen na hřbetě a ocase mělce vykrajovaný kožní hřeben a také kožní lemy na prstech zadních končetin. Hřbet má hnědavý nebo olivově hnědý s okrouhlými černými skvrnami u samců, u samic jsou skvrny jen drobné. Břicho má žlutavé nebo žlutooranžové s tmavými skvrnkami. Spodní okraj ocasu je oranžový, u samců s bledě modrým proužkem. V suchozemské fázi je zbarvení jeho těla méně pestré.

Výskyt

V Česku žije ve všech pásmech, jeho výskyt je celkem běžný. Ve světě žije téměř po celé Evropě, kromě Pyrenejského a Apeninského poloostrova, dále ho najdeme v Asii.

Obecně

Tohoto obojživelníka najdeme především v rybnících, drobných nádržích, v lesích na vlhčí místech u potoků a tůní. Loví drobné bezobratlé, příležitostně požírá i vajíčka žab. Aktivní je ve vodní fázi jak ve dne, tak v noci, v suchozemské fázi se stává převážně nočním živočichem.

Čolek obecný (Triturus vulgaris) - v akváriu

Čolek obecný (Triturus vulgaris) – v akváriu

Rozmnožování u mloků probíhá z jara, rozmnožují se ve vodě v průběhu tzv. svatebního tance, kdy sameček odkládá spermatofor, který samička nasaje do kloaky. Než dojde k oplození a snášení vajíček, tak samička zpravidla nasbírá více spermatoforů od různých samců. Vajíčka samice lepí jednotlivě na vodní rostliny. Celkově snáší až 300 vajíček. Oplozená vajíčka později nalepují jednotlivě na vodní rostliny. Larvální vývoj trvá cca 2 měsíce, kdy žijí ve vodě. Pohlavně čolci dospívají ve třetím až čtvrtém roce života.

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.