Rybářský rozcestník

Boilies

Boilies jsou vlastně krmné kuličky různých velikostí sloužící jako rybářská nástraha, nebo i návnada na bílé ryby, především kapry. Vyrábí se různé příchutě boilies, jak sladké, tak slané, různé barevné provedení a také velikosti. Další důležitou informací o těchto kuličkách je, jaký je jejich stupeň rozpouštění. Některé se ve vodě rozpustí ihned, některé vydrží v celku několik hodin a některé i několik dní. Záleží ovšem na teplotě vody, případně jak moc je proudná. Vyrábí se i boilies, které plave, či se vznáší.

Suchá směs na výrobu boilies z mléčného základu
Barevnéboilies-ilustracni-fotoNástrahyBoilies

Boilies je rybářská nástraha i návnada z vařeného těsta a dalších přísad, mezi které patří například maso rybí, ale i různých vodních tvorů, mléko, obiloviny, zelenina. Často se do boilies přimíchávají i vajíčka či jiné vhodné pojivo, dále různé aromatické látky, posilovače

Vznik boilies se datuje od roku 1970, kdy ho vynalezli dva britští rybáři Lenny Middleton a Kevin Maddocks. Hledali totož způsob, jak při cíleném lovu velkách kaprů vyselektovali menší ryby. Vyvinuli poměrně tvrdou nástrahu a tak velkou, že ostatní ryby jako cejni, líni, plotice ji nechali ležet na dně bez povšimnutí a pokud docílili záběru, většinou se jim podařilo vytáhnout u vody většího kapra, což byl jejich cíl.

Domácí pop up boilis s korkovou výplní

Dnes se boilies vyrábí nejen v různých velikostech a chutích, ale také především s různým poločasem rozpadu. Prodávají se koule do ledové vody, ale i nástrahy vhodné pro letní chytání. Koule, které jsou určeny především k zavěšené pod háček, ale i koule zakrmovací, které jsou určeny na přilákání ryby a také na udržení hejna na lovném místě.

Jak nastražit boilies?

  • boilie položené na dně – potápivé
  • kombinace pop up (plavací) boilie a potápivého boilie – boilies se mírně vznáší nedednem
  • plovoucí pop up boilie vznášející se výše nadednem nebo i výše směrem k hladině (chytání ve vodním sloupci)
  • bolie nastražené těsně pod hladinou, nebo plavající na hladině

Montáž s přívěsem – potápivé boilie, na konci brok na zajištění lepšího záseku

Postup navázání háčku s přívěsem najdete zde (kliknětě na obrázek):

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies

Jak navléci boilie na očko přívěsu?

Nejprve propíchneme boilie jehlou na boilies (některá boilie jsou tak tvrdá, že je musíme nejprve provrtat!), očko přívěsu protáhneme kuličkou a do očka vložíme zarážku, velikost volíme podle průměru boilie. Dotáhneme a máme připraveno.

Koláž – navléknutí boilie kuličky na přívěs háčku

Boilies si můžete vyrobit i doma, zde je receptůra: Výroba boilies a směsí na boilies v domácích podmínkách

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….