Rybářský rozcestník

Boilies

Boilies jsou vlastně krmné kuličky různých velikostí sloužící jako rybářská nástraha, nebo i návnada na bílé ryby, především kapry. Vyrábí se různé příchutě boilies, jak sladké, tak slané, různé barevné provedení a také velikosti. Další důležitou informací o těchto kuličkách je, jaký je jejich stupeň rozpouštění. Některé se ve vodě rozpustí ihned, některé vydrží v celku několik hodin a některé i několik dní. Záleží ovšem na teplotě vody, případně jak moc je proudná. Vyrábí se i boilies, které plave, či se vznáší.

Suchá směs na výrobu boilies z mléčného základu
Barevnéboilies-ilustracni-fotoNástrahyBoilies

Boilies je rybářská nástraha i návnada z vařeného těsta a dalších přísad, mezi které patří například maso rybí, ale i různých vodních tvorů, mléko, obiloviny, zelenina. Často se do boilies přimíchávají i vajíčka či jiné vhodné pojivo, dále různé aromatické látky, posilovače

Vznik boilies se datuje od roku 1970, kdy ho vynalezli dva britští rybáři Lenny Middleton a Kevin Maddocks. Hledali totož způsob, jak při cíleném lovu velkách kaprů vyselektovali menší ryby. Vyvinuli poměrně tvrdou nástrahu a tak velkou, že ostatní ryby jako cejni, líni, plotice ji nechali ležet na dně bez povšimnutí a pokud docílili záběru, většinou se jim podařilo vytáhnout u vody většího kapra, což byl jejich cíl.

Domácí pop up boilis s korkovou výplní

Dnes se boilies vyrábí nejen v různých velikostech a chutích, ale také především s různým poločasem rozpadu. Prodávají se koule do ledové vody, ale i nástrahy vhodné pro letní chytání. Koule, které jsou určeny především k zavěšené pod háček, ale i koule zakrmovací, které jsou určeny na přilákání ryby a také na udržení hejna na lovném místě.

Jak nastražit boilies?

  • boilie položené na dně – potápivé
  • kombinace pop up (plavací) boilie a potápivého boilie – boilies se mírně vznáší nedednem
  • plovoucí pop up boilie vznášející se výše nadednem nebo i výše směrem k hladině (chytání ve vodním sloupci)
  • bolie nastražené těsně pod hladinou, nebo plavající na hladině

Montáž s přívěsem – potápivé boilie, na konci brok na zajištění lepšího záseku

Postup navázání háčku s přívěsem najdete zde (kliknětě na obrázek):

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies

Jak navléci boilie na očko přívěsu?

Nejprve propíchneme boilie jehlou na boilies (některá boilie jsou tak tvrdá, že je musíme nejprve provrtat!), očko přívěsu protáhneme kuličkou a do očka vložíme zarážku, velikost volíme podle průměru boilie. Dotáhneme a máme připraveno.

Koláž – navléknutí boilie kuličky na přívěs háčku

Boilies si můžete vyrobit i doma, zde je receptůra: Výroba boilies a směsí na boilies v domácích podmínkách

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.