Rybářský rozcestník

Beruška vodní (Asellus aquaticus)

Beruška vodní je hojně rozšířený sladkovodní korýš stojatých i mírně tekoucích vod. Živí se detritem a rostlinnými zbytky, převážně spadaným listím. Její zadečkové články splývají v pleotelson. Dýchá pomocí žaberních nožek na zadečku. Je všežravá.

Název latinsky

Asellus aquaticus

Jiný název

Aquatic sowbug

Rozpoznávací znaky

Má ze shora zploštělé, protáhlé tělo složené z malé hlavy, sedmi hrudních a ocasních článků. Nemá krunýř, články na zadečku jsou srostlé. Barva těla je zelenavě šedá až hnědá s jasnějšími skvrnami. Dýchá pomocí lupenitých zadečkových žaberních nožek.

Výskyt

Žije po celém světě, tedy i u nás, na bahnitém dně jak ve stojatých, tak tekoucích vodách.

Obecně

Tato vodní beruška se těm suchozemským moc nepodobá. Patří do řádu stejnonohých (Isopoda). Je to velmi běžný korýš našich stojatých i mírně tekoucích vod. Žije na dně potoků, řek i v různých nádržích. Je to všežravec, živí se rozkládajícími se rostlinnými zbytky a detritem, převážně opadaným listím, které skeletuje (z okousaného listí zbývá jen žilnatina). Patří mezi oblíbenou potravu ryb.

Text: George, Rybářský rozcestník.cz, foto: fotky-foto.cz

Nejčtenější články

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.

Ořezáním boilie zrychlíte jeho poločas rozpadu

Pokud marně čekáme na záběr při lovu na boilies, nebo, chceme-li urychlit zájem ryb o nástrahu pod háčkem, někdy stačí jen boilie pod háčkem ořezat. Zrychlíme tak poločas rozpadu boilies, uvolňování látek do okolí a někdy dokážeme tímto drobným zásahem přemluvit k záběru zkušenější ryby, které s běžnými tvary, tedy v tomto případě koulí, mají špatné zkušenosti.