Rybářský rozcestník

Aquaponie – Budoucnost v rybníkářství?

Česká republika je rybníkářská velmoc. Nachází se zde, vzhledem k velikosti území, nejvíce rybníků, také rybníkářských firem a produkujeme zde i nejvíce sladkovodních ryb v rámci celé Evropy. Máme několik stovek let zkušeností, v Česku se nacházejí nejlepší školy pro rybáře a proto by nás už nic nemělo v rybníkářství překvapit. To ale není tak docela pravda.

Aquaponie – Budoucnost v rybníkářství?

V posledních několika letech se díky globálnímu oteplování mění počasí bohužel i v České republice. Počet srážek se neustále snižuje a pro rybníkáře je čí dál složitější udržet vodu v rybnících. V roce 2016 si málo který rybníkář mohl dovolit lovit na jaře rybníky, jako tomu běžně bylo dříve, protože neměli jistotu, že jim voda do rybníku doteče, pokud tedy není rybník napouštěn z opravdu silného toku. Také se neustále ozývají různá zájmová sdružení, ale i státní organizace a vyčítají rybníkářům, že z rybníků díky přihnojování dělají spíše žumpy, které už s kvalitní vodou, a hlavně s chutnou rybou, nemají nic společného. Ryba opravdu někdy z těchto rybníků chutná podobně, jako by jste na talíři měli rybniční bahno. Je to až ostuda. Tradice jsou tradice, ale co si budeme namlouvat, doba pokročila a nová doba si žádá nové objevy nebo alespoň vylepšování toho, co vylepšit jde. Málokdo by chtěl v této době jezdit v žigulíku, když může jezdit v superbu, že?

Proto se stále více začínají mladí čeští rybníkáři obracet k netradičnímu chovu ryb, jakým je například recirkulační chov ryb, nebo aquaponie. Který z těchto chovů bude v budoucnu v České republice dominovat, ukáže až čas. Popíšeme vám v tomto článku krátce výhody i nevýhody těchto chovů. První se podíváme na recirkulační chov.

Aquaponie

Aquaponie

Recirkulační chov ryb

Recirkulační chov je chov, který je ve světě velice rozšířený. Jedná se o chov ryb převážně v plastových nádržích, kdy znečištěná voda z ryb prochází přes filtrační systém a vyčištěná voda se poté vrací zpět do nádrže s rybami. Denně se do recirkulace dopouští v průměru 3% vody z celkového objemu, protože právě ty 3% vody odcházejí ve formě kalů a další znečištěné vody. Z 1000m3 vody v kterém chováme ryby tedy denně odejde 30m3 vody. To není moc když si uvědomíme že v takovém chovu můžeme ročně vyprodukovat i 100 tun ryb. I tak ale ryby vyprodukují 30m3 dusíkatých látek, které musíme nějakým způsobem zpracovat a jak všichni víme, v dnešní době není jednoduché s těmito látkami nakládat tak, že je někam vypustíme, protože to by byl asi rychlý konec podnikání. Je tedy nutné dodržovat přísné podmínky likvidace těchto látek, například domluvit se s nějakou bioplynovou stanicí, nebo se zemědělci atd.

Problém je také v tom, že filtrace na 1000m3 stojí zhruba 5 miliónů, což je nemalá částka. Nevýhoda je i energetická náročnost, protože aby se chov vyplatil a aby ryby rychle rostly je nutno vodu ohřívat ideálně na 20 – 23 stupňů, což není zrovna levné. Proto je ideální mít dobrý zdroj tepla. Ovšem výhoda je celoročně dostupná ryba všech běžně chovaných druhů. Problém s dusíkatými látkami pro recirkulaci, ovšem není problém pro aquaponii.

Showroom

Showroom

Aquaponie

Většina z vás se jistě již setkala s termínem hydroponie. Hydroponie je pěstování rostlin na plovoucích deskách položených na vodě, která je obohacená živinami díky roztokům. Aquaponie je vlastně něco podobného. Jen se místo chemických roztoků využívá k pěstování rostlin znečištěná voda z ryb. Jedná se o způsob chovu ryb s pěstováním zeleniny, při kterém se živiny z ryb dostávají k rostlině pomocí vodního čerpadla. Rostliny si z vody odeberou dusíkaté látky a čistá voda se vrací zpět k rybám. Voda, která je znečištěná výkaly z ryb a je plná dusíkatých látek, je pro rostliny to nejlepší co mohou dostat. V tomto chovu proto nezůstávají kaly a dusíkaté látky, ale ty se naopak využijí pro pěstování zeleniny. Odpadá tedy starost o to, kam dáme znečištěnou vodu, jako je to u recirkulace, a naopak si vypěstujeme obrovské množství zeleniny, ovoce a bylinek, která jsou ještě v BIO kvalitě, protože na jejich pěstování nejsou využity žádné chemické látky nebo postřiky. Zelenina není ani napadána škůdci, protože ty jsou z velké části vázány na půdu, která zde není.

Když to přepočítáme, tak k vychovaným pět seti kilům ryb ještě získáme za rok přes 12 tisíc kusů salátu. Proto je aquaponie ve světě velice oblíbená, neboť je z tohoto chovu profit jak z ryb, tak ze zeleniny. Většina těchto chovů je ve státech, kde jsou méně časté dešťové srážky, jako např. v Austrálii, nebo v Texasu.

Ryby v aquaponii

Ryby v aquaponii

Ryby v aquaponii

Nápadu se ale chytla česká firma Thorilex, která tento koncept posunula na naprosto novou úroveň. Zkoušeli vyvinout speciální bakterie a postup, jak co nejlépe bakterie využít k odbourávání amoniaku a povedlo se.

Jejich aquaponické systémy jsou vlastně malé ekosystémy sami o sobě. Jejich revoluční technologie používá k hnojení rostlin splašky ryb, které silným vzduchováním rozmělněné plavou v kádích pod rostlinami. Voda obohacená o rybí splašky putuje do kořenů rostlin, čímž zajistí jejich správný růst a následně se očištěná vrací zpět do kádě s rybami. Jediné o co se musíte starat je krmení ryb. O údržbu kádí si nemusíte dělat starost, jelikož voda se čistí sama. Rostliny hnojit a zalévat rovněž nemusíte, jelikož se hnojí a zalévají sami vodou z kádí.

Schéma aquaponie:

Schéma aquaponie

Schéma aquaponie

Aquaponický systém vám může zajistit neomezené (záleží pouze na velikosti systému) množství chutných ryb a zdravé zeleniny s minimem práce a nákladů.

Jaké jsou výhody aquaponie?

  • Poloautomatizovaná produkce potravin
  • Minimum lidské práce
  • Možnost pěstování všech možných druhů rostlin (koření, zelenina, ovoce)
  • Možnost chovu rozličného množství ryb (kapr, okoun, pstruh, sumec, štika…)

Pro koho se hodí aquaponický systém?

  • Rodiny s dětmi
  • Rybníkáři
  • Farmáři
  • Podnikatelé v gastronomii

Aquaponie je vhodná pro všechny, kteří nejsou spokojeni s kvalitou potravin v obchodním řetězcích a rádi by měli pravidelně na talíři zdravou zeleninu a rybí maso. Zároveň mají jakýkoliv prostor, kde se může aquaponie nainstalovat (sklep, garáž, nevyužitá stodola atp.) Pak už postačí jednorázová investice a můžete se těšit ze zdravých chutných potravin po celý život.

Aquaponii využívají ve světě především farmáři, majitelé restaurací, či prodejen potravin, pro které je aquaponický systém výdělečným aktivem. Žádná jiná investice na světě vám nezajistí produkci žádaných potravin v nejvyšší možné kvalitě. K údržbě aquaponického systému navíc nepotřebujete téměř žádný čas, ani další finance spjaté s údržbou systému. Návratnost investice může být v tomto případě v období 2 let.

Aquaponie - salát

Aquaponie – salát

Zaujal vás koncept aquaponie?

Jestliže vás zaujal koncept aquaponických systémů a rádi byste se o tomto žhavém trendu dozvěděli více, navštivte stránky české firmy www.thorilex.com. Firma Thorilex je první firmou ve střední Evropě, která tento důmyslný systém rozvíjí, prodává a poskytuje k němu odborné poradenství. Jejich pracovníci s vámi rádi prodiskutují podrobnosti ohledně aquaponických systémů na jejich online chatu.

Chcete vidět aquaponii na vlastní oči? Přijeďte se podívat do Nymburka do showroomu firmy THORILEX.

Autor: Bohuslav Škoda

O společnosti

Jsme jediná česká firma, která vyrábí a dodává aquaponické systémy jak v České republice, tak v Evropě. Patříme do světové aquaponické komunity. Vyrábíme aquaponické systémy všech velikostí od jedné sestavy (vhodné pro rodinu, či komunitu) až po aquaponické farmy (vhodné jako investiční příležitost). Do našich systémů instalujeme vlastní nitrofikační bakterie pro přeměnu látek na živiny pro zeleninu a také máme vlastní krmivo pro ryby speciálně pro potřeby Aquaponie. Kombinace přírodního procesu a našich vylepšení dělají z našeho systému opravdu další revoluci v zemědělství.

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….