Rybářský rozcestník

Divoký kapr uzený

Mezi úlovky vhodné k uzení patří kromě mořských ryb (makrela, sleď, losos, platýz, sardinky, úhoř atd.) také některé ryby sladkovodní. Zvláště dobře se hodí kapr, lín a pstruh. Tento recept je na kapra divokého připraveného v přenosné udírně.

3 náročnost
50 minut
+ doba odležení  
Divoký kapr uzený
  • 1 ks kapra divokého (asi 1,5 kg)
  • 1 ks citrónu
  • 1-2 lžíce čerstvě roztlučeného černého
  • bílého a rosé pepře
  • mořská hrubá sůl
  • přenosná udírna
  • dřevěné piliny
  • alobal
  • Příprava

    1. Rybu nejprve zbavíme šupin, vyvrhneme a necháme v lednici přes noc odpočinout (z hlavy a části vnitřností včetně ocasu lze uvařit dobrou rybí polévku, žábry ale vyhodíme)
    2. Ráno rybu naporcujeme (20-25 dkg /1 kousek), připravíme si slanou směs koření podle vlastní chuti; například italskou hrubou sůl z Trapani, čerstvě roztlučený černý, bílý a rosé pepř
    3. Směs vetřeme do porcí ryby, včetně vnitřku. Nepřehánět!
    4. Vše dáme do mísy, přikryjeme a před uzením necháme alespoň 2 hodiny „nasávat“ mimo lednici
    5. Na vhodném místě (např. na kameni – pozor na rozdělávání ohně u lesa!) si připravíme přenosnou udírnu; na dno položíme staniolovou fólii ve dvou vrstvách, což nám ušetří spoustu práce při pozdějším čištění, plochu pokryjeme jednou vrstvou pilin, které rybě při uzení dodají tu pravou chuť (Piliny by neměly být příliš jemné, nejlepší jsou nasekané kousky třísek 5-10 mm. Pro uzení ryb se výborně hodí dřevíčka z olše, ale lze použít i jiné, například z jasanu, hrušky, hickory apod. Nutno vyzkoušet, každý má jiné chutě.)
    6. Lihové kahany udírny naplníme podle návodu udírny vhodnou kapalinou, většinou denaturovaným lihem (jeden kahánek pojme cca 0,5 dcl)
    7. Zapálíme a nad hořící kahánky položíme plechovou nerezovou krabici s naporcovanou rybou, horní kouřový kanálek ve víku (ventil) otevřeme asi na půl, uzení startuje okamžitě
    8. Víko udírny během hoření nezvedáme, proces je hotový, až palivo za 20-30 minut zcela vyhoří.

    Doporučení

    Nejlepší je náš delikates konzumovat za tepla, krátce po vyuzení. Doporučuji pokapat citrónem. Může se jíst jen tak, s vařeným bramborem nebo se salátem, eventuelně s bramborovým salátem bez majonézy.

    Poznámka

    Pokud jsme měli štěstí většího úlovku a uzená ryba nám zbude, dáme jí do lednice a druhý den si uděláme studenou rybí pomazánku. Například s jemně nasekanou šalotkou, kvalitní majonézou nebo créme fraiche (hustou smetanou), pažitkou, koprem, capris … Rybu rukama „rozebereme“ na kousky, vyndáme eventuelní kostičky a vše v míse pořádně utřeme vařečkou. Nezapomeneme na čerstvou citrónovou šťávu nebo malé kousky limetky. Okořeníme dle vlastní fantazie a necháme aspoň dvě hodiny v lednici. Na krajíci čerstvého chleba je to pohádka!

    Text & foto © Jean Pragen

    Více o uzení ryb najdete v naší škole vaření: Udíme ryby.

    Nejčtenější články

    Pozvánka na dětský závod do Plaňan

    Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

    Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

    Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

    Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

    Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….