Rybářský rozcestník

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

camp-bivakování-článek2

Tvar stanu

Rybářské stany mají velmi často jednoduchou podobu kopule (typ iglú) s otevřenou přední stěnou v neutrální barvě, obvyklá je zelená. Běžné jsou také rybářské bivaky ve tvaru jurty. Asi nejčastěji se setkáte s modely ve tvaru tunelu, který je na jedné straně zkosený.

Zejména u bivaků pro dlouhodobé používání oceníte například i integrovanou předsíň. Tento prostor může být zakrytý, a to buď zcela, případně jen částečně. Hodí se hlavně pro odkládání různě znečištěných předmětů, které nechcete mít přímo ve stanu.

Jednotlivé typy stanů se od sebe již příliš neliší způsobem montáže. Ta je velmi jednoduchá a intuitivní. Kotvící technika dovoluje stany rychle a bez námahy postavit dokonce i v náročnějším terénu.

Velikost

Do těch nejprostornějších modelů současného trhu se vejdou i dvě lehátka nebo campingové židle. Stan lze vybírat podle toho, pro kolik osob je určen, případně podle rozměru, který se udává v centimetrech či v metrech.

Nejmenší stany mohou nabídnout rozměr 2 x 2 m, naopak největší disponují velikostí až 6 x 3 m. Třetím udávaným rozměrem bývá výška, která určuje, zda je stan vhodný pouze pro sedící osobu. Naopak co do počtu osob existují modely využitelné pouze pro jednoho rybáře nebo až pro čtyři osoby.

Hmotnost

Hmotnost pochopitelně úzce souvisí s velikostí stanu. Nejlehčí bivaky mají kolem 2 až 3 kilogramů. Nízkou hmotnost oceníte při manipulaci se stanem, skutečně je potřeba dbát v tomto směru na praktičnost.

Lehčí stan se sbalený snadno přenáší, dostanete se s ním velmi dobře i na hůře přístupná místa a pohodlně se vejde také do kufru automobilu.

Naopak robustnější stany mohou disponovat až hmotností 16 kg. Pochopitelně proto prioritně nejsou určeny pro častou manipulaci a neustálé přenášení. Ale v okamžiku, kdy se rozhodnete delší dobu strávit na jednom místě, u vás uplatnění určitě najdou. Jsou totiž pochopitelně na rozdíl od svých lehčích protějšků mimořádně stabilní.

Plášť

Plášť se většinou vyrábí z nylonu se silikonovou úpravou, neboť takovýto materiál umí velmi dobře odolávat vodě. Levnější modely mohou být vyrobeny z obyčejného textilu.

Jednoplášťové modely jsou doporučovány k využití spíše tehdy, když nehrozí tolik ošklivé počasí. Tedy především v létě, kdy poskytnout ochranu před ostrým sluncem. Dvouplášťové stany už jsou schopny vás ochránit mnohem lépe. Vodu zadrží ve vnějším plášti, vnitřek stanu proto zůstane suchý.

Schopnost stanu odolat vodě určuje tzv. vodní sloupec. Ten stanovuje schopnost materiálu odolat tlaku vody. Obvykle se pohybuje okolo 2 000 až 20 000 mm. Platí zde jednoduchá zásada: Čím je číslo vyšší, tím je materiál v tomto směru odolnější, tedy nepromokavý. Deklarovanou hodnotu si však, pozor, žádný materiál neudrží v čase.

Dbejte také na to, že za voděodolností vašeho stanu nestojí jen samotný materiál, ale i jeho zpracování. V praxi to znamená dbát především na kvalitní provedení švů, které by měly být podlepené.

Konstrukce

U stanu je dále stěžejní především výběr konstrukce. Ta musí být dostatečně stabilní, aby stan odolal i méně příznivému počasí.

V rámci jednotlivých druhů je na výběr ze tří alternativ: dural alias tvrzený hliník, ocel či laminát. U duralu i oceli výrobci deklarují dostatečnou robustnost, která zabrání účinně tomu, aby stan při prvním prudším větru uletěl.

Na tuto informaci se lze skutečně spolehnout, o něco hůře je na tom s odolností vůči větru v praxi laminát.

Podlážka

Podlážku si ke stanu pořídit můžete, rozhodně se to vyplatí z pohledu komfortu. Jestliže je odnímatelná, dostojíte tím i zákonu o vodních plochách.

Použité zdroje:

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!