Rybářský rozcestník

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

camp-bivakování-článek2

Tvar stanu

Rybářské stany mají velmi často jednoduchou podobu kopule (typ iglú) s otevřenou přední stěnou v neutrální barvě, obvyklá je zelená. Běžné jsou také rybářské bivaky ve tvaru jurty. Asi nejčastěji se setkáte s modely ve tvaru tunelu, který je na jedné straně zkosený.

Zejména u bivaků pro dlouhodobé používání oceníte například i integrovanou předsíň. Tento prostor může být zakrytý, a to buď zcela, případně jen částečně. Hodí se hlavně pro odkládání různě znečištěných předmětů, které nechcete mít přímo ve stanu.

Jednotlivé typy stanů se od sebe již příliš neliší způsobem montáže. Ta je velmi jednoduchá a intuitivní. Kotvící technika dovoluje stany rychle a bez námahy postavit dokonce i v náročnějším terénu.

Velikost

Do těch nejprostornějších modelů současného trhu se vejdou i dvě lehátka nebo campingové židle. Stan lze vybírat podle toho, pro kolik osob je určen, případně podle rozměru, který se udává v centimetrech či v metrech.

Nejmenší stany mohou nabídnout rozměr 2 x 2 m, naopak největší disponují velikostí až 6 x 3 m. Třetím udávaným rozměrem bývá výška, která určuje, zda je stan vhodný pouze pro sedící osobu. Naopak co do počtu osob existují modely využitelné pouze pro jednoho rybáře nebo až pro čtyři osoby.

Hmotnost

Hmotnost pochopitelně úzce souvisí s velikostí stanu. Nejlehčí bivaky mají kolem 2 až 3 kilogramů. Nízkou hmotnost oceníte při manipulaci se stanem, skutečně je potřeba dbát v tomto směru na praktičnost.

Lehčí stan se sbalený snadno přenáší, dostanete se s ním velmi dobře i na hůře přístupná místa a pohodlně se vejde také do kufru automobilu.

Naopak robustnější stany mohou disponovat až hmotností 16 kg. Pochopitelně proto prioritně nejsou určeny pro častou manipulaci a neustálé přenášení. Ale v okamžiku, kdy se rozhodnete delší dobu strávit na jednom místě, u vás uplatnění určitě najdou. Jsou totiž pochopitelně na rozdíl od svých lehčích protějšků mimořádně stabilní.

Plášť

Plášť se většinou vyrábí z nylonu se silikonovou úpravou, neboť takovýto materiál umí velmi dobře odolávat vodě. Levnější modely mohou být vyrobeny z obyčejného textilu.

Jednoplášťové modely jsou doporučovány k využití spíše tehdy, když nehrozí tolik ošklivé počasí. Tedy především v létě, kdy poskytnout ochranu před ostrým sluncem. Dvouplášťové stany už jsou schopny vás ochránit mnohem lépe. Vodu zadrží ve vnějším plášti, vnitřek stanu proto zůstane suchý.

Schopnost stanu odolat vodě určuje tzv. vodní sloupec. Ten stanovuje schopnost materiálu odolat tlaku vody. Obvykle se pohybuje okolo 2 000 až 20 000 mm. Platí zde jednoduchá zásada: Čím je číslo vyšší, tím je materiál v tomto směru odolnější, tedy nepromokavý. Deklarovanou hodnotu si však, pozor, žádný materiál neudrží v čase.

Dbejte také na to, že za voděodolností vašeho stanu nestojí jen samotný materiál, ale i jeho zpracování. V praxi to znamená dbát především na kvalitní provedení švů, které by měly být podlepené.

Konstrukce

U stanu je dále stěžejní především výběr konstrukce. Ta musí být dostatečně stabilní, aby stan odolal i méně příznivému počasí.

V rámci jednotlivých druhů je na výběr ze tří alternativ: dural alias tvrzený hliník, ocel či laminát. U duralu i oceli výrobci deklarují dostatečnou robustnost, která zabrání účinně tomu, aby stan při prvním prudším větru uletěl.

Na tuto informaci se lze skutečně spolehnout, o něco hůře je na tom s odolností vůči větru v praxi laminát.

Podlážka

Podlážku si ke stanu pořídit můžete, rozhodně se to vyplatí z pohledu komfortu. Jestliže je odnímatelná, dostojíte tím i zákonu o vodních plochách.

Použité zdroje:

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím