Rybářský rozcestník

Kráječ boilies koulí by měl rybářům usnadnit práci

Ano, kráječ na boilies by měl ulehčit a také urychlit půlení krmných boilies koulí. Je to ale opravdu tak? My jsme ho otestovali a úplně nadšení jsme z něho nebyli.

půlenípůlenípůlenípůlenípůlenípůlení

Na rybářském trhu se dá kráječ koulí pořídit ve třech variantách. Pro boilies o velikosti 16, 20 a 25 mm. A v tom je první kámen úrazu. Musíte se rozhodnout, které krmné koule nejčastěji kupujete a nebo koupit všechny tři varianty, ale to už bude docela drahá záležitost.

Objednali jsem si a zakoupili kráječ na 20 mm a otestovali ho na značkových boilies o stejné velikosti, tedy velké 20 mm. První problém nastal, že i když šlo o 20 mm boilies, některé koule ne a ne dostat do otvoru kráječe. Změřili jsme je a zjistili, že boilies bylo o něco větší, než by mělo být. A tak jsme jako popelky vybírali ty nejmenší koule… ovšem to asi není chyba výrobce kráječe, ovšem nejsem si jist, kolik výrobců vyrábí boilies koule opravdu všechny stejné, zvláště, pokud jde o krmné boilies.

Nápad skvělý, ale nefunguje na všechny koule…

Další problém byl s tvrdostí koulí, protože po naplnění kráječe jsme prostě nedokázali koule přepůlit. Testovali jsme několik druhů koulí, o stejné velikosti, ale od různých výrobců. Od pěti výrobců nám šlo lehce přepůlit jen jeden druh a to hodně měkkých koulí. Zapomeňte tedy na to, že tvrdší koule tímto „udělátkem“ přepůlíte.

Suma sumárum

I když to na instruktážním videu výrobce vypadá jednoduše, rozhodně není možné tuto vychytávku použít na všechny koule všech výrobců. S kráječem boilies lze pracovat a půlit jen hodně měkké boilies. Také s velikostí boilies můžete mít problém. Tím vás nechci odradit od jeho koupě! To rozhodně ne, ale já mám doma další krám, který moc nevyužiji, škoda. Na videu kráječ boilies vypadal opravdu jednoduše, výkonně a hlavně univerzálně, ovšem v praxi se ukázalo, že má svá omezení.

Text i foto: Roman „Dědek“ Kováč

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím