Rybářský rozcestník

World Carp Master – Splněný sen?

Startovní listina na WCM 2017 se pomalu plní a s ní se plní i kvalifikace na tento závod v různých zemí po světě. WCM má za sebou teprve 2. ročník a již za tak krátkou dobu si vysloužil své místo na špičce kaprářských závodů ve světě. V dalším rozhovoru zjistíme, kdo a co stojí za takovým raketovým nástupem a úspěchu tak mladé soutěže, která se po 2. ročníku stala velmi prestižní soutěží pro tými z celého světa. Poté se ještě podíváme na letošní ročník z pohledu účastníka, který se svým kolegou reprezentovali barvy České republiky.

14875142_1618271565139565_2141903302_n14799969_1609310842698950_1250392701_o14813201_1609310879365613_770821628_o14881172_1609310859365615_1640023890_o14812929_1609310932698941_1358639171_o14808121_1609310952698939_1929168392_o14875913_1609310836032284_1699420757_o

Ahoj Steve,

co tě vedlo k pořádání World Carp Master?

„Tahle soutěž byla mým snem od svých 15 let. Po 43letech rybaření, kdy má vášeň pro tento sport sílila každým rokem, jsem stále vyhledával nové výzvy. Pořádání carp masters na jezeře Lac Du Der Chantecoq pravděpodobně největší výzvou mého života.“

Steve ,WCM je vlastně takovým nováčkem mezi soutěžemi a do 3. ročníku jde s nálepkou prestižního závodu. Co stojí za takovým rychlým úspěchem WCM?

„Rychlý úspěch World Carp Masters je dán několika věcmi. Nejdůležitější z nich je má vášeň pro sportovní rybaření, které jsem vložil do svého snu. Soutěž je o jedné věci a to o rybaření, né o penězích. DRUHÁ VĚC JE: jsem rybář a vim co rybáři očekávají od soutěže.“

Je nějaká rivalita mezi World Carp Master a World Carp Classic a jestli ano, je to taková čistá rivalita?

„WCM věří způsobu , jak organizujeme a budeme organizovat náš turnaj. Nenecháváme se ovlivňovat jinými soutěžemi a proto WCM mělo takový úspěch už v tom prvním ročníku.“

Steve Bossard

Steve Bossard

Sleduješ českou kaprářskou scénu a jak vnímáš rybáře z České republiky?

„Jako rybář sleduji co se děje na celosvětové rybářské scéně, hlavně v rámci republikových soutěží ve WCM. Rybáři z České republiky se zdají jako top třída a myslim, že je u vás veliký pokrok v rámci rybaření.“

V dalším ročníků se bude účastnit třikrát víc týmů z České republiky, oproti prvním dvoum ročníků. Komu za to vděčíme?

„Jsem velice rád, že máme 6 týmů z České republiky a doufám, že jich můžeme do budoucích ročníků ziskat i více. Komu můžete být vděčni?“

Kvalifikaci pro Českou republiku má na starosti Josef Dytrych a jeho tým, proč on?

„Důvod, proč Josef Dytrych vede českou kvalifikaci je jeho veliká vášeň k rybaření, jako je ta moje a velmi jsme si rozuměli na obou ročnících WCM. Cítím, že máme s Pepou velmi dobrý vztah a jsem si jistý, že Josef s jeho týmem odvedou dobrou práci na Czech Carp Master.“

Jak hodnotíš české týmy, které byli na letošním ročníku?

„Týmy, které závodily letos na WCM, měli velice nadšený přístup k rybaření a těším se na účast i dalších českých týmů.“

Uvažuješ , že by jsi v budoucnu navštívil Českou republiku v podobě rybářské dovolené?

„Velmi se těším do České republiky na jednu z kvalifikaci příští rok a doufám, že si budu moci také pár dní zachytat.“

Mohl by jsi svými slovy pozvat tými na českou kvalifikaci a co by jsi jim vzkázal?

„Česká kvalifikace bude skvělou zkušeností pro všechny soutěžící a vítězové budou mít možnost se zúčastnit největší, nejtěžší a nejbohatší soutěže na světě a to World Carp Master 2017. Srdečně zvu české rybáře na kvalifikaci.“

Steve děkuji ti za rozhovor pro české, ale i další rybáře. Mohli bychom pokračovat dál, ale necháme si prostor na další rozhovor, až přijedeš do České republiky na jednu z kvalifikací. Za sebe, ale můžu asi říct že i za čtenáře, ti můžu pogratulovat ke splnění snu a popřát ještě mnoho úspěchů v dalších ročnících i mimo nich u vody.

 

Jiří

Jiří „Scopex“ Majer

Ohlédneme se ještě po letošním ročníků pohledem jednoho z účastníků letošního WCM 2016 a to Jiřího „Scopexe“ Majera, který se svým kolegou Honzou „CARPKILLEREM“ Hubkou prezentovali barvy České republiky. Oba nemusíme představovat, protože kdo sleduje kaprářskou scénu u nás , ví že jsou to zvučná jména naší rybářské scény.

Ahoj Jiří,

letos se na domácí půdě konal World Carp Classic , ale přesto jsi se zúčastnil jiného závodu a to World Carp Master, můžeš nám říct co tě k tomu vedlo?

„Závod World Carp Masters mi přijde zajímavější. Jednak z důvodu vybrané lokality . Jezero Lac du Der je opravdu nádherná a nevyzpytatelná voda, ale především proto, že na startovní listině je poloviční počet týmu (60), tím pádem je i větší šance na výhru a dá se vyhrát podstatně větší finanční částka za stejné startovné, než na WCC.“

WCM2016 byl teprve druhý ročník, dalo by se říci, že je v plenkách a i tak se dostal mezi prestižní závody za tak krátkou dobu. Jak na tebe působila organizace závodu a jaký máš celkový dojem z WCM?

„Přesně tak. Byl to teprve druhý ročník těchto závodů. Na WCC jsem nikdy nebyl, tudíž nedokáži objektivně porovnat. Co se týče organizace, tak byla zmáknutá na jedničku. Bohatý doprovodný program před samotným závodem v kaprařských dovednostech, úžasný zahajovací ceremoniál. Organizačně opravdu super.“

Uvidíme tě i na dalším ročníku nebo tě příští rok potkáme na domácí půdě v WCC?

„Pokud bych si měl vybrat, jestli WCC nebo WCM, volím WCM. Jestli se v příštím roce těchto závodů zůčastním, tak to ještě přesně nevím. Ale rád bych, je to výzva.“

Jak na tebe zapůsobilo jezero Lac du Der Chantecoq a jak jste si vedli?

„Z jezera Lac du Der jde prostě respekt. Jedná se o velkou vodní plochu o rozloze 4800ha. V podzimních měsících se každoročně i toto jezero hodně upouští. Nízký stav vody a všude bláto. To je podzimní Lac du Der. Takové to podmínky mi ale absolutně nevadí, ba naopak. Na WCM 2016 jsme lovili v jižním bazénu, což s velkým Lac du Der nemá nic společného. Vylosovali jsme si místo 43. Místo to nebylo špatné. Ale určitě by bylo produktivnější v chladnější vodě, než jsme lovili my. Ale počasí ovlivnit prostě nejde a los je los.“

Co by jsi vzkázal týmům , které se budou snažit přes kvalifikaci probojovat na WCM2017?

„Určitě se snažte. Tento závod za to určitě stojí.“

Jirko děkuji za rozhovor a přeji ti ještě hodně úspěchů jak u vody, tak i mimo ni.

V dnešním článku jsme poodhalili tajemství úspěchu závodu, který je teprve na začátku své historie a už si získal srdce stovky rybářů po celém světě a víme, že nás čekají i další skvělé ročníky, kdy bude Steve Bossard se svým týmem kolem WCM , zvedat laťku hodně vysoko a se svými bezchybnými organizačními vlastnostmi, výborném doprovodném programu a srdcem darované tomuto závodu , můžeme čekat, že se v brzké době stane světovým závodem číslo jedna a bude čím dál tím těžší se na tento prestižní závod dostat. Pokud ještě váhate s účastní, je čas se rozhoupat , protože místa pro českou kvalifikaci se pomalu a jistě plní.

Autor: Michal Fish Melaga

Foto: Jiří „Scopex“ Majer, Steve Bossard, Pepa Dytrych

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.