Rybářský rozcestník

Pstruh na klacku pečený nad ohněm podle Romana Pauluse

Recept z YouTube z kanálu: Kuchyně Lidlu – Na klacku se dá jednoduše opéct špekáček nebo třeba kousek chleba, to zkusil už snad každý. Ale pokud si chcete zaručeně pochutnat, vyzkoušejte na klacku upéct i celou rybu! Šéfkuchař Roman Paulus natočil video recept, ve kterém ukazuje, jak se nad ohněm dá připravit pečený pstruh. Naučíte se, jak rybu správně ochutit (pepřem, solí a bylinkami – libečkem a voňavým koprem), ale hlavně to, jak ji dobře napíchnout na klacek, aby se opekla rovnoměrně. Nakonec stačí jen najít správné místo nad ohněm a chvilku si počkat. Díky triku Romana Pauluse snadno poznáte i to, kdy budete s opékáním hotovi!

2 náročnost
40 minut
 • Rozpis na 2 porce:
 • 2 ks pstruzi
 • pepř
 • sůl
 • bylinky (libeček, kopr, tymián, rozmarýn, petrželku...)
 • Příprava

  1. Pstruhy připravené pro kuchyňské zpracování osolíme a okořeníme pepřem z obou stran, také zevnitř, vše pěkně vmasírujeme do kůže i masa ryb.
  2. Do dutin ryb vložíme po hrsti bylinek.
  3. Nad ocasem protáhneme klacek, na kterém budeme rybu opékat, ten dále protlačíme tak, aby vyjel za hlavou ryby. Dvěma menšími klacky pak každou rybu zajistíme na klacku, propíchneme pod páteří, aby bylinky zůstaly uvnitř a ryba se neotáčela kolem klacku. Menší zajišťovací klacíky také umožní, aby byla spodní část ryb mírně otevřená.
  4. Klacky zapíchneme do země těsně u ohně nakloněné nad ohněm. Hlídáme oheň.
  5. Opékáme tak dlouho, až se ryby začnou nakonec na klacku přeci jen otáčet, bude to trvat cca 30 minut. Na hřbetě rybu pomačkáme prsty, pokud se hřbet poddá prstům, je hotovo!

  Doporučení

  Nejčtenější články

  Jak zpracovat sumce

  Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

  Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

  Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

  Obal na plynovou láhev o objemu 10 kg

  Kdo pravidelně jezdí k vodě a používá plynové bomby ví, že především v podzimních a zimních měsících, když přituhne, je venku pod 10 °C, ale i méně, plyn zlobí, nemá takový výkon, jako v letních měsících, když je okolní teplota mnohem a mnohem vyšší. Pak se hodí bombu uchovávat v teple. Ale jak to zařídit?