Rybářský rozcestník

Kapr na lávovém kameni

Marinované porce kapra grilované na lávovém kameni položené na kolečkách citronu. Použijete-li tento malý kuchařský fígl, opékat porce ryby na kolečkách citronu, kůže ryby se vám nepřichytí ke grilovacímu kameni.

2 náročnost
50 minut
+ doba odležení a dob marinování v lednici  
kaprkaprkapr
 • 1 ks kapr o váze kolem 2-3 kg
 • 2-3 ks citrony
 • 50 ml citronové šťávy
 • snítky bylinek: šalvěj, tymián, estragon, rozmarýn...
 • směs grilovacího koření na ryby
 • olej
 • sůl
 • Příprava

  1. Očištěného, vykuchaného kapra zbavíme hlavy ocasu a ploutviček. Podélně na hřbetě nařízneme a kosti přestřihneme nůžkami na kuře, vzniknou nám 2 poloviny, kde nám zůstala páteř, můžeme rovněž páteř vystřihnout nůžkami, porce ryby sedí potom celou plochou na lávovém kamenu.
  2. Jednotlivé půlky kapra nařežeme na 3 kusy, vznikne nám 6 porcí.
  3. Porce kapra osolíme, pokapeme citronovou šťávou, osolíme, citronová šťáva zpevní maso a vytěsní vodu, po 1 hodině porce ryby osušíme.
  4. Pokapeme olejem, posypeme, grilovacím kořením, proložíme snítky bylinek a necháme 8 hodin v misce, v lednici, rozležet.
  5. Druhý den rozpálíme ohniště, až se lávový kámen rozehřeje, potřeme olejem. Naskládáme ryby nejprve kůží dolů, ale použijeme malý kuchařský fígl, porce ryby klademe na tenká kolečka citronu, aby se nám nepřichytila kůže ke grilovacímu kameni.
  6. Grilujeme z jedné strany zhruba 15 minut. Potom porce kapra otočíme a grilujeme druhou stranu stejný čas, během grilování občas potřeme šťávou, olejem z misky kde byl kapr přes noc naložený.

  Poznámka

  Text i foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

  Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

  Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

  Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

  Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

  Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….