Rybářský rozcestník

Proč chytat na barevné červy?

Je prokázáno, že barva sama o sobě má opravdu vliv na to, zda budeme při chytání ryb úspěšní nebo ne. Ale jak to, když víme, že ryby jsou vlastně barvoslepé? Nejsou! Tento mýtus byl vědci již dávno vyvrácen. Ano, dříve se opravdu předpokládalo, že ryby rozeznávají jen různé odstíny šedé, ale dnes již víme, že barvy umí rozpoznat. Například kontrast mezi barvou červů a dnem hraje často velkou roli. A nezanedbatelný je i ten fakt, že každá barva má jiné chemické složení a tak voní rybám různě. A my rybáři víme, že čich je u ryb velice vyvinutý.

modří červíci na háčku ...

Povím vám krátkou historku z jedné jednodenní výpravy. Při lovu drobných rybek na feeder jsem začal chytat na barevné červy. V krabičce jsem měl červené, žluté, oranžové a bílé. Kromě prvního cejna mě ne a ne nic zabrat. Proto jsem opustil zakrmené místo a změnil taktiku, která mě ovšem další záběry nepřinesla. Asi po hodině jsem se vrátil na stejné místo a byl zase bez záběru. To už bylo na mě moc a trochu jsem si zanadával, přitom jsem si vzpomněl, že mám ještě v autě starší krabičku červů, kde je pár kousků modrých. Nahodil jsem a věřte nebo ne, záběr a cejn byl venku. Po dalším náhozu jsem nečekal ani pár sekund a než jsem „naladil“ prut, už jsem měl další záběr a rybu venku. Pokračovalo to ještě hodinu, než mě došli „šmoulové“, tedy modře zbarvení červi. Pak jak když utne, byl jsem opět bez záběru!

Někdy barva hraje důležitou roli!

V jednom rybářském obchodě jsem se již před časem na toto téma bavil s prodavačem a ten mě vyprávěl jeho zkušenosti ze závodů. Používá na plavanou barevné červíky a má vyzkoušené, že nejdříve musí vyzkoušet kombinaci barev a pak tahá jednu rybku za druhou. Pokud pak tuto úspěšnou kombinaci změní, často se stane, že je bez záběru a musí se vrátit k té osvědčené.

Barevní červi v kelímku

Takže suma sumárum. Potvrzeno! Ryby barvy dokáží rozeznat. Je jedno, jestli záběr přijde díky kontrastu dna a červů, či díky chemickým složením barev, kterými byla potrava červů obarvená, kdy si pak ryby vybírají barvu spíše než podle druhu, tak podle vůně. Barva červů opravdu hraje roli při chytání na plavanou nebo feeder! A tak radím, kupujete-li si červíky, rozhodně si kupte i jeden kelímek těch barevných. U mě osobně onehdy zabodovala modrá, jak to zpívá pan Hejma, modrá je dobrá! 🙂

A jak je to u jiných druhů nástrah a jiných metodách lovu?

U jiných metod lovu, jako u přívlače či muškaření, ale i u klasické kaprařiny zkušení rybáři také pracují nejen z tvary nástrah, ale také právě s barvou. Kdo by neznal podzimní úspěšnost lovu štik na bílé a červené nástrahy, nebo při chytání candátů na božskou žlutou. I muškaři moc dobře vědí, jak zabarvení mušky může zásadně změnit apetit pstruhů, či dalších ryb chytaných při muškaření. A kapraři? Stačí se podívat na internet na výběr a škálu barev boilies, ale i jiných kaprových nástrah. Ryby prostě milují barevné nástrahy, nejen rybáři. 🙂

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.