Rybářský rozcestník

Chytání na feeder – úplné začátky

Coje je tedy ten feeder? Je to prut, který se používá na chytání metodou položená, tedy se závažím položeným na dně. Pruty na feeder jsou opatřeny tenkými, ohebnými signalizačními špičkami, podle kterých rybář pozná i jemné záběry. Pruty i celá tato metoda pochází z Anglie. U nás feeder tak zdomácněl, že si ho osvojily i starší rybářské ročníky, dříve chytající jen na krmítko a klasický kaprářský prut. Feeder je skvělý pro ty, co chtějí opravdu aktivně strávit čas u vody. Pro ty, co od prutu rádi odcházejí, nebo u chytání rádi podřimují, feeder rozhodně není!

Chytání na feeder – úplné začátky

Jaké ryby chytáme při technice chytání na těžko s feeder prutem?

Obecně, všechny ryby, které se pohybují na dně, nebo u dna, jako kapři, amuři, cejni, perlíni …. ale i dravce, jako candáty, úhoře …

A jak to celé funguje?

Princip chytání na feederový prut je prostý. K poznání záběru totiž není třeba žádné signalizační zařízení, jako při jiných technikách lovu na položenou, kdy využáváme buď jednoduché „policajty“, či složitější elektronické hlásiče. U feederu vše obstarává prut sám, tedy především jeho špička. Při koupi prutu rybář získá většinou i tři další koncové špičky, které ovšem neslouží jako náhrada, ale mění se podle typu vody, na které chytáme, nebo také podle počasí. Každá je jinak ohebná, ta co se ohýbá nejméně, je určena do proudu nebo za větru, s jemnějšími pak chytáme na stojaté vodě, nebo při bezvětří. Důležité je vědět, že i když jsou špičky jinak ohebné, každá by měla vydržet na prutu napsanou odhazovací zátěž, tedy musí zvládnout maximální zatížení prutu a zřetelně  signalizovat záběr.

Také samotná technika lovu s feederem je poměrně jednoduchá, není o nic složitější, než chytání na položenou s klasickým prutem. Jde o to nahodit nástrahu i s návnadou v krmítku na lovné místo, které jsme si před tím zakrmili. Prut odložíme do speciální vidličky tak, aby špička a vlasec směřující do vody tvořili pokud možno pravý úhel pak vlasec došponujeme, musí být napnutý a špička opravdu jen mírně ohnutá.

feeder-na-brehu

Feeder prut, může se pokládat i špičkou dolů, hlavně za větru …

Další možnost, jak mít položený feederový prut

A jak poznáme záběr?

Záběr se projeví ohnutím špičky v momentě, kdy ryba uchopí nástrahu a odjíždí s ní směrem od vás nebo do strany. Pokud míří přímo k rybáři, pak se narovná. V této chvíli musí rybář zaseknout!

Díky napnutému vlasci a citlivé signalizaci prutu pomocí špiček můžeme lovit i velmi opatrné ryby, které by při větším odporu prutu, tedy například při klasické položené, prostě nástrahu pustili, nebo by byl náš zásek až moc pozdě.

Jaký prut si tedy koupit?

Na to není jednoznačná odpověď! Je třeba vědět, jaké ryby a kde je budete lovit. Délka je závislá na tom, zda budete chytat někde na malé vodě, na potoce a podobně, nebo zda se posadíte na břeh velkého jezera či údolní nádrže. Také porost na břehu vám může chytání s příliš dlouhým prutem dost znepříjemnit život. Jinak s feedrovými pruty se dá chytat jen kousek od břehu malé rybky, ale stejně tak můžete nahazovat podstatně dále od břehu a cíleně lovit větší ryby! Na dálku tedy volíme pruty medium nebo heavy v délkách 3,60 – 3,90 metrů. Lepší budou pruty s tužší páteří a spíše tvrdší špicí. Jemné špičky a jemnější náčiní pak volíme při chytání u břehu především menších ryb.

U feedrových prutů tedy kromě jejich délky, síly a možné zátěže, hrají roli i jejich jemné špičky, které mají různou tvrdost. Proč to tak je, to jsme již popsali výše v tomto článku. Důležité je ale vědět, že tyto špičky se dají bezproblémů dokoupit, ale pozor! Existuje hodně průměrů feederových prutů, tak ať koupíte ty správné. Nejlepší je si vzít prut sebou a na místě špičku vyzkoušet.

Cejn chycený na feeder

Feederové navijáky

Navijáky používám tak velké, aby pasovali k prutům. Já upřednostňuji navijáky s přední brzdou, ale to je zase jen má osobní preference. Dobré jsou navijáky s dvojí brzdou, tedy s baitrunnerem, protože záběry většinou ihned přecházejí do jízdy a pak se přepnutí páčky baitrunneru dost hodí! Nejvhodnější jsou asi navijáky velikosti 30 – 40.

Volba vlasců

Tloušťku vlasce volím podle druhu ryby, kterou budeme chtít chytnout. Obecně platí, že čím zvolíme slabší vlasec, tím více bude záběrů, ovšem to platí hlavně u návazců a při chytání bílé ryby. Na stojaté vodě bez vázek klidně lovíme s návazcem silným 0,12 – 0,14 mm. Volíme raději vlasce, pletenky se moc na feeder nehodí, tedy při chytání drobotiny. Při cíleném chytání větších kaprů bych se pletence nebránil, ovšem opět platí, kde je chcete chytat. Tloušťka zvolené kmenové šňůry totiž ovlivňuje délku náhozu!

Kapr chycený na feeder, krmítko má nad hlavou

Kapr chycený na feeder, feederové krmítko má nad hlavou

Krmítka

Při chytání na feeder jsou asi krmítka jednou z nějdůležitějších pomůcek. Existuje desítky typů. Navazují se do sestav tzv. natvrdo, kdy se ryba zasekává častěji sama, častěji však využívají rybáři montáže průběžné. Tady volně se posouvající buď přímo na kmenovém vlasci nebo na delším návazci. Pak je třeba větších zkušeností rybáře, aby zasekl v pravou chvíli.

A na co chytat a co dát na krmítko?

Na těžko s feederem můžeme chytat téměř na vše, na klasické rybářské krmení, jako na žížaly, červy, kukuřici, kousky pečiva, na moderní foukačky … Dnes můžete na háček klidně napíchnout i různé želé bonbóny, burizony, nebo použít klasická těsta, která si vyráběli rybáři již v minulém a předminulém století. Fantazii se meze nekladou.

Důležitá je ale návnada, tedy směs, kterou „lepíme“ na krmítko. Ta by měla být dost lepkavá, aby pěkně držela na krmítku, ale měla by se rychle ve vodě rozpadat. Výtečně pak funguje obohacená o živou návnadu, jako nasekané žížalky nebo masové červy. Právě zakrmení je důležitou součástí metody chytání na feeder. Proto zakrmujeme cíleně, jen lovné místo, ale zhruba tak 1×1 metr velké. Návnada má zacíl nejen nalákat rybu ke krmítku a nástraze s háčkem, ale také udržet ryby co nejdéle na lovném místě!

Základní feederové montáže

Montáž pro lov na položenou – feeder – jednoduchá montáž s průběžným krmítkem

Při chytání na těžko s feederovým prutem používáme dvě základní varianty montáží, které se pak navazují v několika obměnách. Kromě fixovaných krmítek se používají feederové montáže s krmítkem průběžným, které je umístěno na kmenovém vlasci. Toto je základní feederová motáž s volným krmítkem.

Montáž pro lov na položenou – feeder - jednoduchá montáž s průběžným krmítkem

Montáž pro lov na položenou – feeder – jednoduchá montáž s průběžným krmítkem

 1. kmenový vlasec (co nejméně pružný!)
 2. průjezdové téčko s obratlíkem a karabinkou
 3. feederové krmítko
 4. stoper (korálek nebo gumová kulička)
 5. obratlík
 6. návazec s háčkem (délka 30 až 45 cm od krmítka až k háčku)

U této základní montáže používáme kmenový vlasec co nejvíce nepružný, návazec by pak měl být slabší, aby při případné vázce byl utržený jen návazce s háčkem a ne celá montáž.

Postup navázání udice:

Feederovou udicí protáhneme kmenový vlasec, na něj nasuneme průběžné krmítko, pak přidáme stoper a následně navážeme obratlík, aby se návazec zbytečně nekroutil. Dále navážeme návazec s háčkem a můžeme jít chytat. Návazce navazujeme se slabším průměrem, pokud uvázneme, utrhneme jen návazec a ne celou sestavu.

Montáž pro lov na položenou – feederový páternoster

Tato montáž je vlastně takový klasický páternoster, ovšem koncová zátěž tvoří místo běžného olůvka feederové krmítko, které je upevněno na pevno ke kmenovému vlasci.

Montáž pro lov na položenou – feederový páternoster

Montáž pro lov na položenou – feederový páternoster

 1. kmenový vlasec, co nejméně pružný (buď speciální feederový nebo jemný vlasec na vláčení)
 2. spojení kmenového vlasce s bočním přívěsem
 3. obratlík s karabinkou
 4. feederové krmítko
 5. spojení kmenového vlasce
 6. návazec s háčkem

Tato monáž se dá uvázat poměrně jednoduše tak, že uděláme velkou smyčku, kterou pak rozstříhneme v poměru 1:3, na delší návazec navážeme obratlík s krmítkem, na kratčí navážeme háček, nebo naopak, pokud budete chtít chytat s nástrahou na dně nebo háček zapichovat do krmítka tzv. na cucačku.

Montáž pro lov na položenou – feeder – jednoduchá montáž s průběžným krmítkem a gumičkou

Při chytání na těžko s feederovým prutem používáme dvě základní varianty montáží, které se pak navazují v několika obměnách. Kromě fixovaných krmítek se používají feederové montáže s krmítkem průběžným, které je umístěno na kmenovém vlasci. Pokud chytáme menší ryby a návazec používáme jemnější, pak je vhodné ho nastavit gumou, která zajistí vykrýt agresivní výpady při chycené větší ryby. Budete pak méně často trhat.

Jednoduchá montáž s průběžným krmítkem a gumičkou

Jednoduchá montáž s průběžným krmítkem a gumičkou

 1. kmenový vlasec (co nejméně pružný!)
 2. průjezdové téčko s obratlíkem a karabinkou
 3. feederové krmítko
 4. stoper (korálek nebo gumová kulička)
 5. obratlík
 6. feederová guma dlouhá 10 až 15 cm
 7. obratlík
 8. návazec s háčkem (délka 30 až 45 cm od krmítka až k háčku)

Postup navázání udice:

Feederovou udicí protáhneme kmenový vlasec, na něj nasuneme průběžné krmítko, pak přidáme stoper a následně navážeme obratlík, aby se návazec zbytečně nekroutil. Dále navážeme feederovou gumu dlouhou 10 až 15 cm, na ni navážeme další obratlík, ke kterému navážeme návazec s háčkem a můžeme jít chytat. Návazce navazujeme se slabším průměrem, pokud uvázneme, utrhneme jen návazec a ne celou sestavu. Gumu navazujeme proto, aby vykryla výpady větších ryb, pokud chytáme na velmi jemné návazce.

Na feeder se nechá přemluvit i takto malý kapřík!

Slovo na závěr

S feederem lze chyta i velké ryby a dravce, ale primárně je určený a nejvíce se hodí, na jemné chytání. Při něm se naučíme nejen rozpoznat sebemenší záběr, ale i správně reagovat ve chvíli, kdy ryba bere. Tak bych se přimluvil, aby jste to vy, co s feedrovým prutem teprve začínáte, napřed zkusili s feederem chytat rybí drobotinu a cíleně lovit větší ryby začali až po nějaké době, kdy se vám tzv. feederování dostane do krve. Pak budete umět vytáhnout z vody s feederovým prutem i větší ryby!

Nejčtenější články

Přehled svazových revírů: Lov ryb nonstop 2018

Všimli jste si, že počet revírů s nonstop rybolovem se od loňského roku zvýšil..? Nově je výjimka Ministerstva zemědělství udělena také pro revíry Labe 27, Labe 28, Labe 31, Vltava 21-22 (ÚN Hněvkovice), Stonávka 2A a Morava 17 A. U části revírů s výjimkou došlo také k rozšíření platnosti výjimky na měsíc září. Přehled revírů s udělenou výjimkou najdete v tomto článku.

Rybáři budou moci lovit déle a koupit si lístek na doživotí. Změny chystá ministerstvo zemědělství

Od dubna by se měla změnit doba lovu ryb v mimopstruhových revírech. Od dubna do konce září by mohli rybáři lovit od čtyř do 24 hodin, ve zbytku roku od pěti do 22 hodin. Po vypořádání připomínek to předpokládá vyhláška ministerstva zemědělství, která také zavádí rybářský lístek na dobu neurčitou pro rybáře starší 15 let. Ministerstvo odstoupilo od možnosti zkrácení doby lovu podle přání jednotlivých revírů.

Znají rybáři rybářské přestupky a jejich možný postih?

Je toho docela dost, co můžeme u vody porušit a to ať už úmyslně, nebo jen z nedbalosti či z neznalosti všech rybářských předpisů. V tomto článku naleznete link na PDF, které obsahuje aktuální metodiku vybraných přestupků na úseku rybářství. Rozhodně stojí za nastudování i nám, běžným rybářům i když je prvoplánově určena především pro všechny orgány a instituce zabývající se přestupky na úseku rybářství.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím