Rybářský rozcestník

Rok rybáře

Opravdu po celý rok se může rybář věnovat svému koníčku. Ani zimní mrazivé dny těm nejotrlejším z nás nevadí! Ale po pravdě, přiznejme si, že v lednu a únoru je u vody rybářů podstatně méně, než uprostřed léta a je to logické. Nyní zde uvedu stručný výpis hlavních činností běžného rybáře a to po jednotlivých měsících, také významné dny, které považují někteří rybáři za rybářský svátek.

Rok rybáře

Leden – „V lednu, za pec si sednu“

Letos nás v lednu překvapila pravá „Ladovská zima“. Mrzne, většina řek, rybníků i údolních nádrží je nejen pod ledem, ale také zasypaná sněhem. Vzhledem k tomu, že chytání pod ledem je v Česku zakázané zákonem, dalo by se říci, že v lednu nemá rybář co dělat. Ale opak je pravdou!

Důležité je například v lednu odevzdat úlovkový lístek z minulého roku a zaplatit členské příspěvky na nový rok! Kdo to neudělal již v prosinci, právě v lednu je ta nejlepší chvíle, rychle si splnit povinnosti rybáře, člena ČRS. To platí hlavně pro ty, co chtějí i v lednu vyrazit k vodě a zachytat si. Ostatní mají sice povinnost co nejdříve odevzdat papíry, ale zaplatit příspěvky na nové období mohou i o něco později. Ti si však v lednu na svazové vodě nezachytají! Rybáři, co chytají na soukromých revírech, to mají v tomto jednodušší.

Pokud mrzne, chytat se dá na dírkách právě na některých soukromých revírech, ale objevilo se i pár vlaštovek, svazových revírů, kam si může zajet nebojácný a otužilý rybář zachytat například pstruhy, štiky či jesetery.

Lov na dírkách – chycená štika

My, co máme raději více tepla a nejsme takoví blázni, se pak raději můžeme pustit do kontroly své rybářské výbavy, pomalu si začít doplňovat vše, co nám chybí, prostudovat si nové revíry, či techniky chytání a také při pěkném, i když mrazivém počasí, vyrazit jen tak bez prutů k vodě a prozkoumat potencionální nová rybářská místa.

Ovšem to neplatí tehdy, pokud nám příroda přeje a voda je nezamrzlá, jako tomu bylo minulé roky. Pak lze vzít pruty a vyrazit chytat jak na plavanou, tak na položenou. V lednu má český rybář zakázáno vláčet. Ovšem jsou i jiné metody lovu, kterými lze právě v lednu cíleně lovit například okouna, což je typická ryba, kterou lze chytat právě v lednu. Ovšem i jiné druhy ryb lze ulovit tento měsíc. Kromě kaprů i plotice, cejny … Jde jen o to umět je najít v hloubkách, kam se schovávají před zimou a nabídnout jim něco dobrého. Je jasné, že úlovků nebude tolik, jako v létě, ale chytit rybu se dá!

A kdo na to má, může přeletět půl zeměkoule a zachytat si v teplejších, pro nás exotických krajích, ale to je jen pro vyvolené, co neví, co s penězi. Ovšem přejme jim to. 🙂

Rybářský kalendář – leden

Únor – „Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží“

Po pravdě řečeno, únor je asi pro rybáře ten nejsmutnější měsíc. Pokud stále mrzne a voda je zamrzlá, dá se chytat všude tam, kde je to povolené „na dírkách“. Ovšem většinou je úlovků v únoru nejméně z celého roku, i když autoři mnoha rybářských knih tvrdí něco jiného. Rybám se totiž moc nedaří. Většinou hladoví, pokud je led, chybí jim i kyslík. A díky ledové vodě je jejich aktivita téměř na nule.

Proto je únor ideální právě k přípravným činnostem na nastávající sezónu. Dá se vyrazit na nějakou tu prodejní výstavu, či si doplnit výbavu v oblíbeném obchodě kamenném, nebo i e-shopu. I únor je vhodný na průzkum nových teritorií a lovných míst, nebo si lze pěkně zalézt do křesla ke krbu a zabavit se čtením literatury a prohlížením videí na internetu.

Chytání ryb v zimě, jde to :), ovšem  pokud přeje počasí!

Pokud příliš nemrzne, dá se opět vyrazit k vodě, kde je ovšem totální klid. Ale jak jsem psal, ryby aktivní nejsou. To neznamená, že nelze žádnou chytit! Ale je to řehole. Opět se rybář neobejde bez znalosti revíru a spíše než o chytání, je to u vody o relaxaci a pohodu i když je většinou dost zima.

Rybářský kalendář – únor

Březen – „Březnové slunce má krátké ruce“

Poslední roky byl březen k rybářům milostivý. V noci a po ránu zima sice byla, ale přes den se teploty pohybovaly docela vysoko. Počátek jara bývá u vody úžasný. Ovšem není každý rok stejný! Pamatuji i v březnu sněhové vánice, zamrzlou vodu a velký mráz. Pak nezbývá, než pokračovat ve velkém těšení se na brzké jaro. A dělat to co v únoru, tedy hlavně se připravovat na sezónu.

A co dělat, když nám rybářům počasí přeje? I když se mírně oteplí, ryby se teprve začínají probouzet ze zimní letargie. Záleží hodně na teplotě vody. Pokud se v rybníku, později i v řece ustálí teplota alespoň mírně nad 10 °C, může to začít být u vody pěkné pochytání. Ryby sice z jara berou dost opatrně, ale rozhodně mají hlad a tak nepohrdnou nějakou dobrotou. Na počátku sezóny se většinou chytá na menší háčky a menší nástrahy. Ale ryby začínají brát. Kapři, cejni a další bílé ryby. Dravce zatím lovit nesmíme a to ani pstruhy na pstruhové vodě. Ta je pro české rybáře v březnu tabu!

Obecně se dá říci, že březen je měsíc nedočkavého čekání na počátek jara a pořádného pochytání.

Rybářský kalendář – březen

Duben „Když se ozve v dubnu hrom, chyť si kámen nebo strom“

Ano, duben je takový přelom, kdy to u vody začíná opravdu brát. Teplota vody, hlad po zimním půstu, dostatek kyslíku díky větším průtoků v potocích a řekách, to vše má za následek, že pro rybáře začíná část roku velmi štědrá na úlovky. Většinou v dubnu probíhá i jarní vysazování ryb hospodáři svazu a jejich pomocníky, což také napomáhá častějším úlovkům na některých revírech.

Máme tu první velký svátek pro všechny rybáře, co rádi chytají pstruhy. Právě 16 dubna lze konečně vyrazit na pstruhařské revíry a začít chytat pstruhy obecné, duhové nebo třeba siveny.

Lehká přívlač – lov pstruhů

Také začíná výtěr velkého počtu druhů ryb, které, jak ví každý rybář, při vytírání o potravu nemají moc zájem. Jde o cejny, oukleje, perlíny, či plotice. Ale i některé další ryby. Ovšem každý rok je to trochu jiné. Rozhoduje nejen kalendář, ale také počasí, hlavně teplota vody a vzduchu.

Rybářský kalendář – duben

Květen – „Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají“

Ano, břehy nám začínají zarůstat, občas je už u vody pěkné horko, ale jinak je květen skvělý měsíc na rybaření. Ovšem právě v květnu se vytírá nejvíce ryb a tak některé se v tuto dobu chytají hůře. Jde nejen o kapry, ale také cejny, perlíny, plotice, okouny … Ovšem hlavně za deštivého počasí naopak často můžeme vytáhnout úhoře. Je to doba, kdy hodně berou právě hadi.

I spadaný pil a květy stromů a keřů na hladinu mohou někdy rybářům komplikovat samotný lov. Občas je to k vzteku, když se vám na šňůru nabalí všechen ten „bordýlek“ z hladiny. Je nutné ho ihned odstranit, protože zaschlý by vám při další výpravě nadělal vrásky na čele! Zvláště na stojatých vodách to bývá velký problém.

Rybářský kalendář – květen

Červen – „Červnové večerní hřmění, ryb a raků pěkné nadělení“

Noci krátké, skvělý to čas pro rybáře. A Milovníci přívlače se v tomto měsíci konečně dočkají. Na svazové vodě lze od 16 června začít lovit, nejen metodou vláčením, různé dravce. Na začátku dravcové sezóny nejvíce berou sumci, také štiky a candáti, zvláště, pokud ještě nezačala letní horka.

Sumec z Labe 2014 – 129 cm

Já osobně mám červen moc rád, právě díky tomu, že mohu konečně nahodit na dravce. Chytání sumců tzv. „Na trhačku“, nebo i na kačenku na plavanou sedíce na lodi, ale i vláčením, to je ta správná rybařina! Právě lov sumců bývá v měsíci červnu velmi úspěšný a to jak na živé rybky, tak na rousnice. Vertikální přívlač je pak pro mě top, ale je to dřina.

A ještě jedne malý svátek hlavně pro muškaře. Od 16 června lze začít cíleně lovit lipany!

Rybářský kalendář – červen

Červenec – „Červenec nese parna, krupobití a medovice, jest hojný na bouřky a na vichřice“

Začátek dovolených, pro rybáře z jedné strany skvělá doba, na některých revírech ovšem konec lovu. Koupající se místní, ale i turisté rybářům zrovna moc nepřejí a tak je třeba zvolit revíry odlehlé, nebo nevhodné pro koupající se lidičky. A to nemluvím o motorových člunech řádících na hladině na zakrmeném lovném místě, to je pro rybáře velká noční můra.

Také vedra některým druhům ryb moc nesvědčí a tak záběry většinou přicházejí buď brzy po ránu, nebo až na večer a v noci. Ale to neznamená, že se nedá ryba chytnout i přes den! Stojí za to zkusit chytat ryby ve vodním sloupci, nebo na hladině, tzv. na cucačku. Tak lze přemluvit k záběru kapry a amury. Zkuste také chytat na sezónní ovoce, jako například na třešně, budete překvapeni, jak rybám chutnají.

Červenec má ještě poměrně krátké noci a dlouhé dny a tak nás rybářů i díky dovoleným, je u vody tolik, že se občas špatně hledá místo, kde nahodit. Díky letním teplým nocím je to doba skvělá na kempování a bivakování u vody. Jen pozor na zákony a také majitele. Někteří vlastníci pozemků přiléhajících k vodě rybáře v lásce moc nemají, zvláště ty, co se na jednom místě usadí i několik dní.

Rybářský kalendář – červenec

Srpen – „Mlhy na lukách, potocích a řekách, v srpnu zvěstují trvalé počasí“

I když je srpen letní měsíc, často bývá o dost studenější, než červenec. Také noci se natahují a dny zkracují. Dravci berou méně, více si člověk zachytá při lovu menších ryb, například na feeder. Také plavaná je v létě dost účinná, ale to platí vlastně téměř pro celý rok. Jinak v srpnu se vyplatí chytat především kapry a další bílé ryby. Opět je vhodné při teplých dnech zkusit lovit ve vodním sloupci, či přímo na hladině. Pro pstruhaře je jak červenec, tak srpen skvělý pro chytání na mušky, ale i při vláčení si člověk na pstruhovém revíru užije dost zábavy.

Rybářská těsta – kapr – 66 cm chycený na kuličku těsta vlastní výroby.

Samozřejmě také v srpnu je dovolenkářská sezóna a tak je třeba opět najít klidná lovná místa, kde se lidé nekoupou a jinak nakazí rybářům náladu. Například vodní skútry, které ještě táhnout za sebou človíčka na vodních lyžích a přejíždí kolem mě sem a tam, mě dokáží totálně vytočit.

Právě v srpnu bývá u břehů ve vodě nejvíce zarostlo různými vodními travinami. Občas to dokáže dost znepříjemnit rybářův den.

Rybářský kalendář – srpen

Září – „Co srpen nedovařil, září nedosmaží“

Září je zvláštní měsíc. Většinou první polovina bývá teplá, letní, zato druhá část deštivá a zakaboněná. Přesto právě září je skvělé na cílené chytání většiny ryb. Dobře berou velcí kapři, také dravci. Právě v druhé polovině září a říjnu se dobře chytají štiky. Také boleni, jako by v září ztratili tu svoji pověstnou ostražitost, a často se nechají přemluvit na nějakého woblera. Jen na úhoře musíme zapomenout, protože v Česku je od září úhoř chráněný zákonem a nesmí se lovit.

Také je škoda, že právě v září milovníci vláčení již nesmí nahodit své pruty do pstruhové vody. To muškaři si mohou ještě dále pohrát z nějakým tím pstruhem. Rozhodně je to nespravedlivé a být na mě, tak nechám vláčkaře chytat na pstruhové vodě i v září!

Rybářský kalendář – září

Říjen – „Čím dále u nás vlaštovky v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají“

Pro mě osobně je říjen měsíc dravců. Právě v tomto měsíci berou jako diví a kdo ví, kde a jak je chytat, může právě v říjnu ze jednu výpravu dostat i několik ryb. Můj rekord je 7 štik, ale to byl opravdu výjimečný den. 🙂

Štika obecná, mladá ryba, vrácená vodě

Milovníci lovu velkých kaprů mají podzim také velmi rádi. Znám jich dost a všichni svorně tvrdí, že na podzim se chytne nejvíce trofejních kaprů. Ano, kdo má čas a je zapálený rybář, měl by právě v září být u vody co nejvíce. Je to pro rybáře skvělý měsíc! A to i tehdy, když je zima. Stačí se více obléci a hlavně při bivakování v noci na sebe navléci několik vrstev oblečení.

Rybářský kalendář – říjen

Listopad – „Když se v listopadu listy třpytí, mrazy se brzy uchytí“

Listopad je měsíc candátů. To je ryba, kterou se vyplatí cíleně chytat právě v listopadu a také prosinci, tedy, pokud přeje počasí. Ideální je, když se objeví raní mrazíky a mlhy nad vodou. Ale i večerní chytání má svůj půvab. Dny jsou krátké, slunce brzy zapadá a to je čas i dalších dravců, hlavně štik, které se i v listopadu předhánějí v útocích na dobrou nástrahu. Občas pak zaberou i na nástrahu mrtvou, na rybku, nebo část ryby nastražené na candáta. V listopadu, pokud je dost studený, lze vytáhnout i pěkného mníka jednovousého. Prostě listopad je dobrý měsíc na chytání ryb i přesto, že je dost studený a pořád prší a fouká.

Velcí kapři stále berou, i v listopadu. Jen u vody hlavně večer, bývá dost chladno. Také krátká doba povolené doby lovu na svazových vodách, rybaření za tmy v listopadu moc nepřeje.

Co je na listopadu asi nejhorší, hlavně pro vláčkaře, to je listí ve vodě, občas se ani vláčet nedá, kolik bordýlku v té vodě je. Co nához, to list na háčku a tak je člověk bez záběru. Pak se vyplatí spíše chytat jinými metodami lovu, například na živou rybku zavěšenou pod splávkem, umístěným přímo pod špičkou dlouhého prutu.

Rybářský kalendář – listopad

Prosinec – „Když je mu zima, halí se v bílý kožich“

V prosinci bývá u vody pěkně prázdno, jen málo rybářů se vydá k vodě chytat ryby. Asi nejvíce je tam vláčkařů, kteří dohánějí to, co nestihli v minulých měsících, tedy chytnout nějakou pěknou štiku či candáta. Ovšem má zkušenost je taková, že právě v prosinci už tolik záběrů není, jako předchozí měsíce. Zato je tam dost prázdno! 🙂

Vláčení v prosinci

Pokud zima nastoupí brzy, začnou nám namrzat vlasce, pruty a také navijáky. Při vláčení pak i očka, takže se stává z rybařiny velká dřina. To nemluvím o marné snaze složit zamrzlé pruty. Ale když se povede den, bývá prosincová rybačka skvělá, i když na množství chycených ryb je to měsíc spíše slabší. O počasí nemluvím, chce to se pořádně obléci a nepodcenit ani horké nápoje! 🙂 Těch není u vody v prosinci nikdy dost.

Rybářský kalendář – prosinec

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.