Rybářský rozcestník

Kloubový závit hlásiče záběrů na ideální nastavení polohy signalizátorů

V rybářských potřebách se dnes dají koupit kloubové závity, která fungují jako mezikus mezi tělem vidličky a elektronickým signalizátorem záběru. Je to skvělá pomůcka sloužící k tomu, aby jsme dokázali hlásič záběru nastavit do ideální polohy vůči kmenové šňůře na prutu například tehdy, pokud chytáme minimalisticky, tedy například jen s jednou vidličkou a koncem prutu položeným na zemi.

kolínkoqueelle-zahájeníkolínko

Rád chytám s pruty vztyčenými k nebesům a to nejen na řekách, ale při chytání větších ryb i na vodách stojatých. Občas jsem pak v minulosti řešil problém, že mě signalizátor záběru nechtěl fungovat díky velkému sklonu vlasce nebo pletenky, co používám na prutech. Letos jsem objevil mezikusy určené právě na vyřešení tohoto problému. Jde o kloubové závity, která se zašroubují na vidličku a až na toto „kolínko“ pak zašroubujeme hlásič záběru. Polohu si pak nastavíme dle aktuální potřeby.

Tyto mezikusy se vyrábí jak z umělé hmoty, tak kovové….

Detail, pohled na kloubový závit…

Někdo by mohl namítnou, že stačí vidličku do země zabodnout v potřebném úhlu. A má vlastně pravdu. Ovšem u vody se často setkávám s terénem, kdy je kumšt vůbec vidličky do země dostat, natož pak ideálně, pod správným úhlem.

Samozřejmě, že tento mezikus lze použít i jindy, například při chytání s feederovým prutem, kdy kloubový závit využijeme na nastavení ideální polohy feederové vidličky, pokud ho už nemá jako její součást.

Milovníci tripodů tento problém nemají, ale kdo rád chytá minimalisticky, třeba tuto vychytávku ocení.

Foto i text: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Haltýř z pračky

Tam, kde je povolený haltýř, tedy bedna na živé rybky, která se pokládá na dno toku, lze ho vyrobit jednoduše ze staré pračky, do které se prádlo dávalo vrchem.

Stravování u vody – krabičková metoda

Na delších rybářských výpravách s kusem salámu a instantními polívkami prostě nevystačíme. Do hry se tak dostává tzv. krabičková metoda, tedy doma uvařená jídla uložená po porcích v krabičkách a pak zamrazená. U vody je pak stačí už jen ohřát.

VIKING – elektrická energie pro vaše dobrodružství

Tento článek je pro všechny, kteří aspoň jednou chtěli na rybách nabíjet svoje telefony, sonary, nebo si pustit přenosnou televizi a nechtěli pro nabíjení používat standardní a hlučné benzínové generátory.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím