Rybářský rozcestník

Kloubový závit hlásiče záběrů na ideální nastavení polohy signalizátorů

V rybářských potřebách se dnes dají koupit kloubové závity, která fungují jako mezikus mezi tělem vidličky a elektronickým signalizátorem záběru. Je to skvělá pomůcka sloužící k tomu, aby jsme dokázali hlásič záběru nastavit do ideální polohy vůči kmenové šňůře na prutu například tehdy, pokud chytáme minimalisticky, tedy například jen s jednou vidličkou a koncem prutu položeným na zemi.

kolínkoqueelle-zahájeníkolínko

Rád chytám s pruty vztyčenými k nebesům a to nejen na řekách, ale při chytání větších ryb i na vodách stojatých. Občas jsem pak v minulosti řešil problém, že mě signalizátor záběru nechtěl fungovat díky velkému sklonu vlasce nebo pletenky, co používám na prutech. Letos jsem objevil mezikusy určené právě na vyřešení tohoto problému. Jde o kloubové závity, která se zašroubují na vidličku a až na toto „kolínko“ pak zašroubujeme hlásič záběru. Polohu si pak nastavíme dle aktuální potřeby.

Tyto mezikusy se vyrábí jak z umělé hmoty, tak kovové….

Detail, pohled na kloubový závit…

Někdo by mohl namítnou, že stačí vidličku do země zabodnout v potřebném úhlu. A má vlastně pravdu. Ovšem u vody se často setkávám s terénem, kdy je kumšt vůbec vidličky do země dostat, natož pak ideálně, pod správným úhlem.

Samozřejmě, že tento mezikus lze použít i jindy, například při chytání s feederovým prutem, kdy kloubový závit využijeme na nastavení ideální polohy feederové vidličky, pokud ho už nemá jako její součást.

Milovníci tripodů tento problém nemají, ale kdo rád chytá minimalisticky, třeba tuto vychytávku ocení.

Foto i text: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Rozdíly mezi cejnem velkým a cejnkem malým

Zkušený rybář snadno pozná cejna velkého od cejnka malého. Ovšem rybář začátečník, hlavně u mladých jedinců, přeci jen může mít problém tyto příbuzné, z čeledi kaprovitých, rozeznat.

Chytání kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb, s návazci s feederovou gumou

Feederová guma je speciální pomůcka určená především pro feederové montáže i když gumu s oblibou používají také plavačkáři, ovšem ti využívají tzv. amortizerovou gumu. Feederová guma se navazuje jako mezičlánek mezi kmenový návazec a koncovou montáž. A proč? Feederová guma dokáže dokonale absorbovat útoky ryb při jejich zdolávání a proto je to skvělá pomůcka při lovu s návazci uvázanými z jemných vlasců či monofilů.

Jak správně udělat rybu na grilu

Ryby jsou skvělé pro pečení na drátěném stojanu. Jejich delikátní maso nevyžaduje dlouhé grilování a pečené při správné teplotě se v ústech krásně rozpadají. Podívejte se, jak dobře připravit rybu na grilu. Pro grilování se nejlépe hodí losos, pstruh, halibut, candát, makrela a okouna. Ryby na grilování musí být čerstvé, nikdy nepečené a zmrazené. Vyčistěte ryby od vnitřností a šupin, opláchněte je a důkladně osušte papírovou utěrkou.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím