Rybářský rozcestník

Kloubový závit hlásiče záběrů na ideální nastavení polohy signalizátorů

V rybářských potřebách se dnes dají koupit kloubové závity, která fungují jako mezikus mezi tělem vidličky a elektronickým signalizátorem záběru. Je to skvělá pomůcka sloužící k tomu, aby jsme dokázali hlásič záběru nastavit do ideální polohy vůči kmenové šňůře na prutu například tehdy, pokud chytáme minimalisticky, tedy například jen s jednou vidličkou a koncem prutu položeným na zemi.

kolínkoqueelle-zahájeníkolínko

Rád chytám s pruty vztyčenými k nebesům a to nejen na řekách, ale při chytání větších ryb i na vodách stojatých. Občas jsem pak v minulosti řešil problém, že mě signalizátor záběru nechtěl fungovat díky velkému sklonu vlasce nebo pletenky, co používám na prutech. Letos jsem objevil mezikusy určené právě na vyřešení tohoto problému. Jde o kloubové závity, která se zašroubují na vidličku a až na toto „kolínko“ pak zašroubujeme hlásič záběru. Polohu si pak nastavíme dle aktuální potřeby.

Tyto mezikusy se vyrábí jak z umělé hmoty, tak kovové….

Detail, pohled na kloubový závit…

Někdo by mohl namítnou, že stačí vidličku do země zabodnout v potřebném úhlu. A má vlastně pravdu. Ovšem u vody se často setkávám s terénem, kdy je kumšt vůbec vidličky do země dostat, natož pak ideálně, pod správným úhlem.

Samozřejmě, že tento mezikus lze použít i jindy, například při chytání s feederovým prutem, kdy kloubový závit využijeme na nastavení ideální polohy feederové vidličky, pokud ho už nemá jako její součást.

Milovníci tripodů tento problém nemají, ale kdo rád chytá minimalisticky, třeba tuto vychytávku ocení.

Foto i text: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím