Rybářský rozcestník

Kloubový závit hlásiče záběrů na ideální nastavení polohy signalizátorů

V rybářských potřebách se dnes dají koupit kloubové závity, která fungují jako mezikus mezi tělem vidličky a elektronickým signalizátorem záběru. Je to skvělá pomůcka sloužící k tomu, aby jsme dokázali hlásič záběru nastavit do ideální polohy vůči kmenové šňůře na prutu například tehdy, pokud chytáme minimalisticky, tedy například jen s jednou vidličkou a koncem prutu položeným na zemi.

kolínkoqueelle-zahájeníkolínko

Rád chytám s pruty vztyčenými k nebesům a to nejen na řekách, ale při chytání větších ryb i na vodách stojatých. Občas jsem pak v minulosti řešil problém, že mě signalizátor záběru nechtěl fungovat díky velkému sklonu vlasce nebo pletenky, co používám na prutech. Letos jsem objevil mezikusy určené právě na vyřešení tohoto problému. Jde o kloubové závity, která se zašroubují na vidličku a až na toto „kolínko“ pak zašroubujeme hlásič záběru. Polohu si pak nastavíme dle aktuální potřeby.

Tyto mezikusy se vyrábí jak z umělé hmoty, tak kovové….

Detail, pohled na kloubový závit…

Někdo by mohl namítnou, že stačí vidličku do země zabodnout v potřebném úhlu. A má vlastně pravdu. Ovšem u vody se často setkávám s terénem, kdy je kumšt vůbec vidličky do země dostat, natož pak ideálně, pod správným úhlem.

Samozřejmě, že tento mezikus lze použít i jindy, například při chytání s feederovým prutem, kdy kloubový závit využijeme na nastavení ideální polohy feederové vidličky, pokud ho už nemá jako její součást.

Milovníci tripodů tento problém nemají, ale kdo rád chytá minimalisticky, třeba tuto vychytávku ocení.

Foto i text: Jiří Langer, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Jak se náš „lážo plážo fishing“ proměnil v hororový zážitek

Aby jste věděli, lážo plážo fishing, tak říkáme pohodovému chytání ryb, v klidu, bez nervů, pěkně v zázemí našeho provizorního kempu u vody. Klídek, pohoda, žádný stres, jen klidné bivakování u vody s pruty, studenými nápoji, dobrým jídlem s cílem si klasickou rybařinu opravdu hodně užít. Ovšem ne vždy to vyjde podle představ. O tom, jak se náš lážo plážo fishing proměnil v hororový zážitek, tak o tom je tento pravdivý příběh z letošní zahájené dravců.

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

Jakou zvolit barvu zakrmovací směsi, tmavou či světlou? A je to vůbec důležité?

Tak například na kapra prý platí zelené odstíny zakrmovacích směsí. Stejně tak na amura. Zato při cíleném lovu cejnů je dobré zkusit použít světlé odstíny zakrmovacích směsí. To naopak plotice prý dávají přednost tmavým směsím. Je to tak, nejen chuť a vůni, ale také barvu zakrmovací směsi musí řešit rybář, aby chytil právě ten druh ryby, co si na něj myslí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím