Používání takzvaných „fake“ nástrah nemá v Česku velkou tradici, ale k moderní rybařině patří. Ve světě se běžně používají různé napodobeniny rostlinných, ale i živočišných nástrah již řadu let. A tak tyto napodobeniny začíná používat stále více rybářů i u nás v Česku a to hned z několika důvodů. Nekazí se, vydrží roky, dají se například dobře dipovat …. ale je toho mnohem více, proč někdy nastražit na háček nějakou tu umělou nástrahu.
Většinou jsou umělé nástrahy běžnou součástí výbavy vláčkařů. Ale poslední roky se začínají různé umělé napodobeniny živých i rostlinných nástrah prosazovat i při chytání jiných ryb než dravců. Například při lovu kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb. A proč? Je to jednoduché, umělé nástrahy mají totiž mnoho výhod. Zkusme si jejich přednosti vyjmenovat pěkně pod sebou.
Pokud jsem na něco zapomněl, klidně napište pod článek do chatu, na co, rád doplním! 🙂 Ale asi by jsme si měli vyjmenovat základní druhy umělých nástrah určených pro lov nejen kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb.
Umělé nástrahy na kapry – napodobeniny vodních živočichů a rybářská bižuterie určená k lovu kaprů ve vodním sloupci
Škála umělých nástrah je dnes opravdu veliká. Na rybářském trhu se dají koupit napodobeniny červů, žížal, patentek, ale také si můžeme koupit a rybám nabízet umělou kukuřici, či boilies koule. Ne všechny umělé nástrahy plavou! Některé jsou potápivé. Ale je pravda, že velká část umělých nástrah pro kaprovité ryby je určená pro chytání ve vodním sloupci a tedy ve vodě se vznáší. Například má oblíbená umělá nástraha – kukuřice se také dá koupit jako zarážka. Dá se tedy využít například při prezentaci nástrahy tzv. „na panáčka“, kdy použijeme klasické potápivé boilie a k němu přidáme zarážku, napodobeninu kukuřice, která funguje jako PopUp boilie.
Umělou kukuřici dále používám v kombinaci s čerstvou kukuřicí, nebo rád k umělé kukuřici přidávám několik živých červů. Jde o velice účinnou nástrahu na cejny, perlíny, plotice, ale také na samotné kapry.
Pěnové kuličky pak nejčastěji používám na nastražení různých montáží do vodního sloupce. Daleko rychleji a ochotněji stoupají k hladině, než například klasické PopUp boilies.
Umělé nástrahy se rozhodně vyplatí dipovat! Většinou se již dají koupit v různých sladkých, ale i slaných nálevech, ale některé se prodávají suché, bez aromatu. Pak je rozhodně naložte do nějakého dipu. Také se vyplatí do některých umělých nástrah udělat pár otvorů, například jehlou, dip se do těchto otvorů dostane a pak se stane tato nástraha daleko více pro ryby neodolatelnou a bude vypouštět do svého okolí tolik žádanou pachovou stopu.