Rybářský rozcestník

Mravenci v karavanu? Stačí je nekrmit!

Mravenci patří mezi nejčastější a nejrychlejší nezvané návštěvníky v karavanu, který zaparkujeme v přírodě. Chovají se jako nevítaná návštěva, vypijí a sní, co najdou a pak většinou odejdou. A nebo také ne, pokud jim zaparkujete přímo nad jejich mraveništěm, nebo kousek od něj, nebo je budeme krmit. Máme pro vás pár tipů, jak se s nimi naučit žít, nebo jak je vyhnat alespoň z karavanu a jeho těsné blízkosti.

bojmravencimravencimravencimravenčí

Karavan fishing je dnes velmi rozšířená kategorie rybaření jak ve světě, tak i u nás v Česku. Kdo by nechtěl pěkně si prospat v měkké posteli, a hlavně být v suchu, či uvařit si čaj i za prudkého deště a větru a přitom si užívat pobytu u vody s pruty a kamarády. Ano, hlavně mladší generace dá jistě přednost bivakům, ale my straší máme prostě pohodlíčko rádi. Ale teď k tématu!

Jezdí na výpravy, kdy jsem s karavanem u vody zaparkovaný 2 až 3 týdny. To je doba, kdy nás již začne příroda přetvářet k obrazu svému. Tráva začne prorůstat podložkou pod markýzou, křoví u karavanu se začne plazit po karavanu… Většinou to chvíli trvá, co ale netrvá dlouho, je první návštěva mravenců průzkumníků, co začnou vytvářet cestičky nejprve z vnějšku karavanu, později bohužel mají tendenci vlézt i do vnitřní části karavanu. Nejlépe jim to jde odtokovými kanálky, dále okny, otevřenými dveřmi… těch míst je opravdu hodně a hlavně v noci, za tmy, jsou mravenci opravdu hodně aktivní. Co s tím?

Kousky pečiva jsou pro mravence velmi lákavé…

Jsou dvě možnosti, buď se s mravenci skamarádit a naučit se s nimi žít, nebo se je snažit na ten čas, co budete na výpravě, je ze svého okolí vypudit. To první je jednodušší!

Jak se naučit žít s mravenci?

  • Preventivně před zaparkováním karavanu zkontrolujeme, zda nechceme zaparkovat přímo na mraveništi, nebo kousek od něj.
  • Nedrobíme, nerozléváme sladké tekutiny, uklízíme jídlo do uzavíratelných nádob – pokud jídlo máme uzavřené ve vhodných nádobách, například umělohmotných dózách, jídlo nedrobíme, nebo drobky ihned po sobě uklidíme, nenecháváme sladké, ale ani slané dobroty jen tak, na miskách, či nenecháváme sladké likéry ve skleničkách nedopité, neumyté. …tak karavanem projde několik mravenců průzkumníků a když nic nenajdou tak odejdou, aniž by povolali posily.
  • Nakrmit je! Ano, občas si najdu místo poblíž karavanu, kde sypu veškeré umetené drobky, mravenci jdou tam, kde je co jíst a uklizenému karavanu i předkaravanu se pak vyhnou.

Mravenčí bufet funguje efektivně…

Jak mravence ze svého okolí vypudit?

  • Jde o nekonečný boj, přesto s mravenci krátkodobě bojovat, například mraveniště pod koly karavanu nebo v místě předstanu stačí polít horkou vodou z konvice, mravenci většinou chytře své místo opustí.
  • Občas vstupní místa postříkat sprejem proti mravencům, to by je od vstupu do karavanu mělo odradit, to platí i pro cestičky, kterými putují po karavanu. Ale nemusíme používat je chemii. Pokud do mravenčích cestiček nasypeme pepř, kuchyňskou sůl nebo například pálivou červenou papriku, to mravence také odradí, také soda, či octová voda, dokonce prý i pasta na zuby, ale to opravdu nemám vyzkoušené! 🙂
  • Když už jsou mravenci přímo v karavanu, existuje chemie, co je zahubí, skvělý je například tzv. „Mravenčí bufet“ takový umělý domeček, kam se nalije sladká chemie, kterou si mravenci odnesou do mraveniště, do dvou dnů jsou zahubeni.

Já se přimlouvám za první způsob, tedy naučit se s mravenci žít. My jsme jenom krátkodobí návštěvníci daného místa, zato mravenci jsou tam doma!

Suma sumárum:

Mravenci nemají šanci dostat se do uzavřených dóz. Šťávy a sladké pití mějme raději v uzavřených PET lahvích. Mějme navědomí, že mravenci se dobře nažerou i na kuchyňské lince, kde zůstávají drobečky od pečiva či rozsypaný cukr, kam mohou vlézt například dřezem. O podlaze karavanu to pak platí dvojnásob.

Pokud máte další tipy, jak žít, či zatočit s mravenci na výpravě, napište nám do chatu na Facebooku pod článkem! Rádi se poučíme.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.