Rybářský rozcestník

KONEČNĚ. Stát uznal, že kormorán velký devastuje naše toky

Na základě nařízení vlády bylo rozhodnuto, že stát bude vyplácet 500 korun za zastřeleného kormorána! Rybáři pravidelným monitoringem i odbornými komentáři usilovně bojují s kormoránem velkým, který škodí našim revírům již řadu let a konečně se dočkali, byli vyslyšeni vládou a budou dostávat odškodnění a platby za každý zastřelený kus kormorána.

Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 24. října 2018 č. 684, kterým se mění nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, ve znění pozdějších předpisů, které nabývá účinnosti od 1. 11. 2018 bude stát vyplácet za zastřelené kormorány 500 Kč.

Rybožraví predátoři v loňském roce zlikvidovali ryby za neuvěřitelných 202,3 milionů korun, což je o čtvrtinu více než v roce před tím. Největší škody na rybách páchají právě kormoráni.

Zdroj: Stát uznal, že kormorán velký devastuje naše toky

Nejčtenější články

Ryba v české kuchyni – 7. díl

Během 18 století začínají některé rybníky mizet, majitelé je začali přeměňovat na louky, pastviny a pole. Příčinou byla především produkce sena, potom brambor a dalších plodin. Ve velkém se začínal chovat skot, seno bylo rovněž potřeba pro koně. Nezanedbatelná byla i produkce hnoje, která chovaná zvířata produkovala, používal se na hnojení polí. V roce 1791 na Českokrumlovsku vyšlo nařízení, že na každém panství se má vypustit několik rybníků a přeměnit v louky a  pole…

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.