Rybářský rozcestník

Kormoráni a jejich každoroční plenění řek a rybníků

Každý rok na podzim a z jara přes Česko přelétávají kormoráni, kteří táhnou z hnízdišť na svá zimoviště a zpět. To je pro nás rybáře špatný čas, protože cestou okupují rybníky a řeky na které narazí na svém tahu a plení je o sto šest!

Kormoráni a jejich každoroční plenění řek a rybníků

Kdyby se jen nakrmili, ale oni jsou velice vybíraví a hodně ryb zmasakrují, aniž by se do nich pustili, další pak spolikají jen částečně, krmí se jen tím nejlepším, zbytky nechávají. Některé ryby pak poraní, aniž by je chytily, ty pak většinou časem umírají na různé plísně, viry a bakterie, které se jim dostanou do těla díky šrámům právě od kormoránů.

A kolik toho dokáže jeden kormorán spořádat?

Jeden dospělý jedinec denně spotřebuje 1-1,5 kg ryb, další pak poškodí! Přes naše území přeletí během tahu, podle některých odhadů, až 12 tisíc kormoránů, ti pak tedy za den uloví a snědí kolem šesti tun ryb. To je strašné číslo!

Horší je pak situace, jako poslední dva roky, kdy je zima u nás tak mírná, že někteří kormorání přezimují právě u nás. Pak se škody násobí! Baltští kormoráni nemusí letět do jižní Evropy jako dřív, ale zůstávají u nás. Jejich tahová cesta se tak zkrátila o tisíc kilometrů v jednom směru, což velmi snížilo jejich přirozenou úmrtnost.

A co mohou dělat rybáři?

Kormorán je od roku 1992 uveden na seznamu ohrožených druhů. Zákon jej tedy chrání a za jeho zastřelení hrozí pokuta. Jenže jak přibývá kormoránů, narůstají škody, které tito ptáci působí rybářům zejména v chovných oblastech. Přitom v minulosti tu bylo několik pokusů zařadit kormorány do běžné lovné zvěře myslivců, to se však zatím nepovedlo. A co tedy mohou dělat rybáři? Jak se mohou bránit těmto náletům? No moc možností není! Například lze plašit ptáky plynovými děly, stejnými, co používají vinaři při plašení špačků na vinicích. Dají se naprogramovat, aby střílela v různých intervalech, ovšem vydávají jen zvuk, žádného ptáka nezastřelí, jen vyplaší.

Veslonozí ptáci (Pelecaniformes) - kormorán

Veslonozí ptáci (Pelecaniformes) – kormorán

A dají se vůbec kormoráni střílet, když jsou chránění?

Ano, mohou se střílet, ale jen na základě povolení krajského úřadu a jen v případech, kdy je jich tolik, že se stávají pro rybáře živelnou pohromou, ale to posuzují většinou jen úředníci od stolu a tak jsou tyto odstřely spíše vyjímkou, alespoň někde.

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím