K dravcovým montážím tipu Carolina nebo Texas rig je potřeba olůvko s důlkem na jeho spodní straně, do kterého zapadává sklěněný korálek. Jak si pomoci, když ho zrovna ve vaší rybářské prodejně nemají?
Je to jednoduché. Koupíte si kapky, které jsou navrtány průběžně a pomocí vrtačky a vrtáku na železo si důlek uděláte. Pozor! Do olova vtráme opatrně, jen s pomalými otáčkami, pak to jde snadno.
Vrták na železo a vyvrtané olovo ….
Originální Flip´n Sinker
Uložit
Ankety
Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?
Montáž na dravce využívaná především při cíleném lovu candátů a okounů. Díky předsazenému olůvku a korálku při náhozu na dno dopadá nejprve zátěž a korálkem, pak teprve gumová nástraha na jigové hlavičce, která klesá pomaleji a díky pohybu láká dravce k útoku. Dalším vedením, tedy popotahováním a razítkováním dna, skleněná kulička cinká o olovo a dále láká dravce k útoku. Díky přídavnému olovu se dá nahodit daleko od břehu i z lehčí nástrahou, což je další velká výhoda této montáže.
Další z vychytaných montáží na candáty, okouny, ale i jiné dravé ryby. Díky olůvku, které je umístěno na kmenovém vlasci, kousek před samotnou nástrahou (olůvku se říká Flip´n Sinker), to od průběžného olova dělí obratlík a kratší návazec, dohodíte daleko. Další výhodou je pomalejší sestupování samotné nástrahy vodním sloupcem, která díky svému vlnění láká dravce k útoku. Nezanedbatelný je i akustický efekt představeného olova a skleněného korálku, který dokáže ryby zaujmout. Pokud pak použijete háčky se špičkou schovanou v nástraze, je to ideální montáž pro lov v travinách.
Cílený lov jednotlivých druhů dravých ryb má svá úskalí, ale rozhodně se vyplatí zaměřit zájem na konkrétního dravce. Co predátor, to jiný způsob lovu a tak nejen zvolená technika lovu, ale především i správná volba montáže má velký vliv na úspěšnost našeho snažení. O dobré volbě místa snad ani nemusím mluvit, to je samozřejmostí, pokud jdeme cíleně po konkrétním vodním predátorovi, aby v daném místě vůbec zrovna byl. V tomto článku se zaměříme na lov candátů a to klasickou přívlačí ze břehu. Tedy nebudeme zde řešit vertikální přívlač, ale ani například drop shot.
Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.
Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.
Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.