V našich končinách žije mezi 40-50ti druhy komárů. Naštěstí u nás nejsou častými přenašeči závažných nemocí, přesto dokáží velice znepříjemnit život a to nejen u vody. O dalším bodavém hmyzu a klíšťatech nemluvě!
Tak to by chtělo radu nad zlato! Už jsem totiž zažil, že nás komáři vyhnali od vody, prostě se tam nedalo sedět, kolik jich bylo! Je zajímavé, že samci komárů pro člověka nejsou nepříjemní, neživí se totiž krví, pouze rostlinnými šťávami. To samičky sají krev a je to tedy takový novodobý upír! 🙂
Při pobytu u vody je často nutností použít nějaký repelent. Ale pozor na ruce! Obecně je známé, že různé spreje proti komárům rybám moc nevoní a tak pokud se postříkáte a pak si budete hrát s krmením či nástrahou, je nutné vědět, že pokud se dostane tato chemie například z ruk na nástrahu, pak se většinou záběru nedočkáme. Znám rybáře, co raději trpí a nechají se poštípat, než by se postříkali repelentem. Někteří rybáři pak používají rukavice, když napichují nástrahu na háček. To platí i pro mrtvé či živé rybky! Rukavice nejsou špatná varianta, jak zabránit repelentu, aby se dostal až na nástrahu.
Různé repelenty lze dnes běžně koupit v obchodech, nebo si nějaký domácí můžete vyrobit sami. Dnešní moderní chemie dokáže zahnat nejen komáry a jiný píchavý hmyz, ale brání i tomu, aby jsme chutnali klíšťatům!
Dobré je také v letních měsících užívání vitamínu B (B-komplex), budeme po něm hmyzu méně chutnat. Moc jsem tomu nevěřil, ale je pravda, že když jsem začal „béčko“ pravidelně brát, rozhodně jsem nebyl tak poštípaný, jako když jsem ho nebral. Takže asi to opravdu funguje!
Komárům se můžeme bránit i pomocí loučí, do kterých nalijeme protikomáří chemii, ta se dá běžně koupit v drogerii. Jak oheň na knotu hoří, kouř z loučí komáry odhání.
Dobrá je však také prevence! Pokud přijdeme k vodě a osekáme trávu tam, kde chceme chytat, pak totiž vyprovokujeme komáry ke zběsilému létání zrovna tam, co plánujeme posedět! Samce lákají šťávy z narušené trávy a vyplašené samičky, ty nám rozhodně půjdou po krku. 🙂 Proto si místo vyčistíme raději den předem a až druhý den si můžeme relativně v klidu zachytat. A nebo budeme muset použít „kýbl“ repelentu!
Na ty platí hlavně oblečení, tedy neválet se v trávě polonahý, ale i na rybách v horku sedět raději ve stínu, ale s dlouhými kalhoty a ponožkami. Také některé repelenty účinně klíšťata odrazují od zakousnutí. A úplně nejdůležitější je se občas důkladně prohlédnout. Až vás začne zakousnuté klíště svrbět, to už bývá pozdě a může vás nakazit! Proto najdeme-li klíště ještě i vody, musí okamžitě ven!
Obecně platí, že tyto „potvory“ bezdůvodně neútočí, ale pokud na ně šlápneme, nebo je jinak naštveme, pak se můžeme dočkat jejich odplaty. Pokud nejsme alergici, dá se včelí bodnutí přežít. Jen to pálí a svědí. To platí i pro vosy a sršně. Ovšem právě sršní píchnutí je velice bolestivé, proto se já osobně sršňům vyhýbám velkým obloukem. Rozhodně není dobré prudkými pohyby odhánět tyto píchavé potvůrky. Spíše si hlídáme, aby jsme sladké pití či jídlo nenechávali venku, otevřené. Když piji cokoliv, třeba i pivo, zásadně ho u vody zadělávám hrnkem, nebo petláhve zavírám. Můj syn už jednou při pití měl včelu v ústní dutině a píchla ho do jazyku. To není žádná sranda, protože při otoku může člověk zemřít! Takže vše, co láká včely, či vosy, prostě zavíráme!
A čmeláci? Štípnutí čmeláka svědí, ale stačí natřít postižené místo citronem. Pokud ho u vody nemáme, pomůže ocet nebo alespoň studená obklad. Rozhodně se neškrábejte, to svědění nezastaví, spíše naopak!