Rybářský rozcestník

Má smysl chytat ryby, když je voda, po vydatných deštích, úplně neprůhledná?

Po vydatných přívalových deštích se často voda, především na řekách, změní v jedno velké zakalené kafe s mlékem. Je úplně neprůhledná a tak nastává otázka, zda má vůbec smysl nahodit a zkusit nějakou tu rybu chytit.

kalna-voda-kafe1kalna-voda-kafe3kalna-voda-kafe4uhor-labe-makro-2019-2

Asi je to revír od revíru a rybář od rybáře, ale já osobně nerad chytám přes den v úplně zakalené vodě. Pokud přeci jen nahodím, pak raději na háčky nastražuji nějakou živou nástrahu, která se na háčku, nebo pod ním na přívěsu háčku, pěkně hýbe a může tak poškádlit další rybí smysly, když jim zrak je v tu chvíli na nic.

Při lovu ryb, které špatně vidí, jako například sumců, zakalená voda vůbec nevadí, ba naopak, například vláčení sumců při úplně zakalené vodě může být velice úspěšné! Naopak při lovu ryb, které k nahánění své kořisti používají především své oči, jako například štiky, je lov v úplně zakalené vodě spíše o štěstí, zda se podaří nahodit nástrahu, jak já říkám, přímo před jejich hubu.

Úhořům zakalená voda nevadí, berou i když je voda jedno velké hnědé kafe….

Obecně se tedy dá říci, že než sedět u televize a koukat na stále se opakující filmy, je raději lepší vyrazit k vodě i v době, kdy je totálně neprůhledná. Ovšem je třeba být na tento fakt připravený a zvolit taktiku lovu a krmení, které dokáží ryby najít i v neprůhledné vodě.

Pár tipů, jak se zařídit po přívalových deštích, když je voda kalná, chceme-li přeci jen vyrazit k vodě:

  • jedeme spíše na vodu stojatou, na nějaký rybník bez většího přítoku, či na větší stojatou vodu
  • pokud chceme chytat na řece, volíme spíše živé nástrahy nebo nástrahy se silnou vůní, které používáme v zimních měsících
  • zaměřujeme se na lov ryb, které špatně vidí a své oči moc nepoužívají, jako sumce či úhoře
  • na řekách a potocích lovíme v jejich klidných částech, ve vracácích, za překážkami a podobně, po deštích nejen, že bývá voda zakalená, ale také je podstatně silnější proud, který ryby často z jejich tradičních míst vyžene právě do klidných částí řek
  • Při vláčení v zakalené vodě volíme úplně nesmyslné, ostré až divoké barvy a především nástrahy, které vydávají různé zvuky a vibrace, které mohou pomoci rybám je ve vodě zaznamenat a případně dravce vyprovokovat k jejich pronásledování a útoku, hodí se i použití různých atraktorů na vláčecí nástrahy

Občas umí ryby překvapit a berou v neuvěřitelných situacích, kdy by jsme to od nich vůbec nečekali. To platí bohužel i naopak, tedy, že i když nám počasí nahrává, přesto si někdy ryby udělají hlavu a ne a ne zabrat. Ale to přeci k rybařině patří. Ale pravda je jedna. Doma u televize rybu prostě nechytíme, proto má smysl nastražit pruty i v době, kdy nám příroda moc nepomáhá. Třeba nás budou mít rybářští bůžci rádi a nějakou pěknou rybu si přeci jen chytneme. Odvážným přeje štěstí! 🙂

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….