Rybářský rozcestník

Odhadování počasí, aneb jak poznat, jak bude na rybách?

Pokud je člověk dobrý pozorovatel, může se časem stát i dobrým amatérským meteorologem. A ve spojení s dnešní moderní technologií, jako jsou chytré mobily a tablety, si pak lze udělat jasnou a poměrně přesnou představu o tom, jak bude nejen v nejbližších hodinách, ale například i za 2 dny.

Bouřky některé rybáře odradí, jiné lákají, například při chytání sumců.

Můžeme buď věřit vlastním zkušenostem a při důkladném pozorování odhadnout, jak v nejbližších hodinách bude, například díky změně tlaku, podle zbarvení ranní nebo večerní oblohy, podle mraků, mlhy či větru …, nebo věřit starým pověrám a pranostikám. Také, při odhadu počasí, lze právě v tomto století důvěřovat i moderní technice a spolehnout se na mobilní meteorologické aplikace nebo weby na internetu. Spojíme-li zkušenosti našich dědů s dnešními aplikacemi na internetu, pak si můžeme udělat docela ucelaný obrázek o počasí, které nás na výpravě čeká.

Stránky meteoradaru - ukázka mapy.

Stránky meteoradaru – ukázka mapy.

Začněmě tedy moderními pomůckami. Právě na internetu se dnes dají najít některé weby a aplikace, které nejen že ukazují aktuální stav počasí, ale umí nám nastínit, jak bude za další hodinu, či druhý den a to kdekoliv u nás i ve světě. Já používám v Česku web www.slunecno.cz, který je přehledný a poměrně jim předpověď vychází i na více dnů dopředu. Ovšem pokud mě zajíma, jak na lovišti bude například za další 2 hodiny, tedy krátkodobá předpověď přímo u vody, pak využívám stránky www.meteoradar.cz, ty umí opravdu podrobně ukázat, jak a kudy se táhnou mraky a kde aktuálně prší a kde ne, ale také jak bude například za 2 až 3 hodiny! Na krátkodobou předpověď je nepřekonatelný. Vřele doporučuji. Zde níže máte linky na aplikace do mobilů a tabletů.

Radar do mobilu, pro Android a iPhone, iPad.

Radar do mobilu, pro Android a iPhone, iPad.

 

iPhone, iPad
Stáhněte si na iTunese aplikaci od nás a sledujte radar přímo ve vašem iPhonu nebo iPadu. Více

 

Android
Sledujte aktuální srážky a bouřky nad ČR a údaje z meteorologických stanic přímo ve vašem mobilu s Androidem. Více

 

 

Na ostatních mobilech můžete využít stránky m.in-pocasi.cz/radar.php.

Kdo se rád spoléhá jen na sebe a své zkušenosti, pro toho tu máme tradiční rady našich dědů, jak poznat jak bude. Začněmě třeba tlakem.

Tlak vzduchu – jeho vliv na počasí

Normální atmosférický tlak je 990 hPa (hektopascalů). Obecně se dá říci, že nízký tlak přináší studená fronta, naopak vysoký tlak nám přinese hezké počasí.

Příklady:

 • hodně vysoký tlak – v létě mírné teploty, v zimě silnější mrazy
 • hodně nízký tlak – v létě přijde chladno, v zimě jen mírné ochlazení
 • silné, rychlé stoupání tlaku – objeví se bouřkové, vítr, přeháňky, při severozápadních větrech hrozí v Česku nebezpečí nočních mrazů
 • pomalé a trvalé stoupání tlaku – možné trvalé zlepšení počasí, hlavně pokud je větší oblačnost
 • silný pokles tlaku – poměrně rychlý příchod větru
 • pomalý pokles – většinou předzvěst vydatných srážek
 • začátek poklesu tlaku – většinou znamená zhoršení počasí
 • malé pravidelné výkyvy ze dne na den – počasí se pravděpodobně zlepší
 • nejprve malé klesání, poté strmé stoupání – možnost silnějších bouřek
I podle mraků můžeme poznat, jak bude.

I podle mraků můžeme poznat, jak bude.

Mraky, jak bude?

 • rychlé přesouvání řasovitých mraků od západu – zhorší se počasí
 • pomalé přesouvání řasovitých mraků z východních směrů – pěkné počasí delší dobu
 • jemní beránci plující rychle po obloze k jihozápadu – hrozí zhoršení počasí
 • přes den beránkovité mraky, na večer rozsáhlejší kupovité oblaky – možnost nočních bouřek
 • oblaka vytvářející se ve velkých výškách – možnost bouřek
 • několik tmavých mraků ve vrstvách nad sebou – blíží se déšť
 • tmavě šedé mraky ve vrstvách nad sebou pod světlešedou oblohou – trvalý déšť na dohled
Ráno na vodě.

Ráno na vodě.

Ranní a večení obloha:

Ráno můžeme pozorovat:

 • ranní beránci – předzvěst špatného počasí
 • šedivý úsvit – ukazuje, že bude pěkně
 • bezmračné ráno v čase, kdy je nestálé počasí a vítr – obvykle za několik hodin přijde déšť
 • ranní záře na nízkých mracích, pronikavě protikladné barvy na ranní nebo večerní obloze – přijde špatné počasí
 • kupovitá oblačnost při východě slunce – nástup špatného počasí

Večer můžeme pozorovat:

 • Večerní beránci – druhý den bude dobré počasí
 • slunce zapadá na horizontu za husté tmavé oblaky – možné zhoršení počasí
 • převaha červenožlutých barev na večerní obloze – blíží se déšť a silný vítr
 • převážně jasně žluté barvy na večerní obloze – bude foukat i silnější vítr
 • šedý vzduch s mnohavrstevnými mraky – přijde déšť

Ovšem díky pozorování můžeme zjistit, jak bude i podle dalších úkazů. Například, když dým z ohně nestoupá, ale klesá díky větru, pak může přijít déšť. Také lze někdy vidět kruh okolo slunce, pak se počasí pravděpodobně do 24 hodin zhorší. Pokud ráno padá rosa, bude přes den pěkně. A dokonce i letadla nám mohou prozradit, jak bude! Když se za tryskovým letedlem dělají dlouhé čáry, je nahoře vlhký vzduch a může přijít studená, ale i teplá fronta. Naopak krátké čáry ukazují, že se počasí asi nezmění.

Duha, úžasný jev.

Duha, úžasný jev.

Slovo závěrem

Berte výše uvedené rady s rezervou, protože jak víte, předpovědi počasí často nevyjdou. Hlavně ty dlouhodobé. Ovšem je pravda, že ty kratší, na 2 až 3 dny meteorologům často vycházejí! A tak vám přeji to pravé počasí u vody, protože jak zkušení rybáři ví, to pravé rybářské počasí není to letní hezké sluneční, nebo ano? Záleží, na jakou rybu si chceme políčit. Sumci berou v léte ve vedrech, těsně před bouřkou, štiky mají rády horší, deštivé počasí, jiným rybám je to fuk a berou, když mají hlad :). A tak Petrův zdar a pohodu u vody, ať za deště, tak za sluníčka, hlavně, když budou holky pěkně cucat nebo kousat!

Nejčtenější články

ORLÍK AKTUÁLNĚ :-(((

Poté, co jsme v neděli dopoledne chytili pytláka bez dokladů (lovil vesele na dva pruty) a rybáře, který dlouhodobě porušoval řád, jsme si udělali včera odpoledne výlet na Orlík a objeli 20 km břehů. JE NEUVĚŘITELNÉ, co se tam děje. Vesele se vláčí (všichni tedy svorně tvrdili, že si zrovna teď chystají věci na zahájení), loď na vodě plná komplet výbavy na dravce (prut na lov nástražek, dva pruty na tahání rybky, jeden nabitej vláčák, řízkovnice, echolot a příďák), stojan s dvěma pruty a na obou malí okounci, v bednách podměrečné ryby a hájené ryby, vrš plná malých okounků. Vzbudil jsem se s pocitem nesmírného smutku kořeněného beznadějí. Kde to proboha jsme??? SDÍLEJTE TOHLE SVINSTVO, TAKHLE TO DÁL NEJDE.

Zpráva ze zasedání Republikové rady ČRS (červen)

Rada shválila, kromě jiného, návrh změn rybářského řádu pro rok 2019. Konkrétně se jedná o stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního na 15 cm, schválení povinnosti mít při lovu ryb podběrák, dále zákaz používání dvoj a trojháčků a omezení lovu na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období 1.1 až 15.6., dále zákaz lovu na srkačku a zákaz používání vylovovacího háku (gafu).

Nazapomínejte na dodatky v rybářském řádu, mohli by jste přijít o papíry!

Na svazové vodě se musí všichni rybáři řídit rybářským řádem. O tom, jak moc je či není zastaralý, dnes nechci mluvit, ale spíše se s vámi podělím o jedno zjištění. Někteří z nás si zapomínají každý rok přečíst v řádu „Bližší podmínky výkonu rybářského práva“, tedy dodatky k řádu, které jsou vytištěné modře a které někdy zásadně mění například povolenou lovnou délku některých ryb. A tak neznalý rybář si může omylem přivlastnit amura, který má ale v některých krajích aktuálně v dodatcích změněnou lovnou míru z 50 na 70 cm!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím