Rybářský rozcestník

Jak na úhoře s feederovým prutem

Ten, kdo propadl chytání na feeder, si rozhodně rád zkusí s tímto prutem i lov úhořů. Feeder je k chytání úhořů stejně dobrý, jako klasické pruty na položenou. Jen se musí vědět, jak na to!

Úhoř v kbelíku

Jaký prut a další vybavení zvolit?

Na menších řekách, potocích, nebo při chytání hned u břehu nám stačí pruty kratší, dlouhé tak 2,7 metrů, což u feederových prutů znamená, že musíme sáhnout po tom nejsilnějším z winclepickerů s odhozovou váhou na špičce 40 g. Pokud pak půjdeme na větší toky, či do pískoven nebo na údolní nádrže, pak se bude hodit větší prut něco přes 3 metry, nebo i delší, z řady light o gramáží na špičce 60 g. Řadu prutů heavy použijeme jen tehdy, pokud chceme chytat přímo u vázek, nebo ve velkém proudu, jinak postačí jemnější náčiní.

Vlasec pak můžeme použít o průměru 0,25 mm, nebo také pletenky. Naviják stačí na chytání úhořů menší, protože stejně při chytání úhořů většinou nenahazujeme dále od břehu.

Chytání na feeder …

Jaké montáže při chytání s feederovým prutem na úhoře lze použít?

Ideální montáž na úhoře je s průběžným olovem, což platí i pro navázání u feeder prutu. Kromě průběžné zátěže lze použít olovo na konci montáže, tzv. páternoster. A váha olova? Zátěž dáváme jen tak velkou, abychom byli i v proudu nebo za větru schopni dopnout prut. Zbytečně velkou nedáváme, nejen že by jsem zbytečně trápili špičku prutu, ale i sebe. Vždy pak na kmenový vlasec na konec uvazujeme obratlík s karabinkou, na kterou pak připínáme samotnou montáž. Pokud utrhneme, nebo nám montáž zůstane v hubě úhoře, pak ji díky karabince dokážeme rychle vyměnit a to i za tmy, kdy nejčastěji úhoře lovíme.

Průběžná montáž ... chytání na položenou

Průběžná montáž … chytání na položenou

  1. kmenový vlasec
  2. průbežná zátež na kmenovém vlasci, případně na návazci
  3. gumový stoper (korálek nebo gumová kulička)
  4. obratlík, lze doplnit karabinkou
  5. návazec s háčkem (délka 25 až 50 cm)
Montáž pro lov na položenou – feederový páternoster

Montáž pro lov na položenou – feederový páternoster

  1. kmenový vlasec, co nejméně pružný (buď speciální feederový nebo jemný vlasec na vláčení)
  2. spojení kmenového vlasce s bočním přívěsem
  3. obratlík s karabinkou
  4. feederové krmítko
  5. spojení kmenového vlasce
  6. návazec s háčkem

Tato monáž se dá uvázat poměrně jednoduše tak, že uděláme velkou smyčku, kterou pak rozstříhneme v poměru 1:3, na delší návazec navážeme obratlík s krmítkem, na kratší navážeme háček, nebo naopak, pokud budete chtít chytat s nástrahou na dně nebo háček zapichovat do krmítka tzv. na cucačku.

Na co chytat úhoře?

Z jara chytáme nejčastěji na žížaly, ale i červy, pijavky, případně na larvy vodního hmyzu, později, během sezóny funguje i živá nebo mrtvá rybka. V pozdním létě úhoř zabere spíše na živou rybku, nebo její filet. Z rybek jsou na úhoře nejvhodnější ty druhy ryb, které žijí v jeho okolí. Volíme rybky ne větší jak 10 cm, ale skvěle fungují jen části čerstvě vykuchané ryby, nebo jejich ocásek.

A jak zasekáváme úhoře?

Když úhoř zabere, většinou toto bez problémů poznáme, neohne se jen špička, ale často i celý prut. Se zásekem pak nemusíte příliš spěchat. Klidně počkáme, až se pořádně ohne celá špička prutu. Mírné chvění a poškubávání si nevšímáme, to je pro úhoře typické! A co po záseku? Úhoře nijak nezdoláváme, prostě ho silným tahem vedeme z vody ven. V tom jsme důslední, protože pokud zaváháme, úhoř se nám může dostat ke dnu a tam se přichytit k nějaké vázce. Pak ho většinou nedokážeme vytáhnout.

A poslední rada na závěr

Při nočním chytání na špičku prutu připevníme chemické světélko, nebo si můžeme prut osvětlit červeným světlem, například z čelovky, to nám zajistí, že záběr nepřehlédneme a špičku prutu budeme moci i za tmy pozorovat.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.