Rybářský rozcestník

(Nástražní) rybky našich vod v akváriu

Jedna z možností, jak přechovávat (a to i dlouhodobě) nástražní rybky, je mít je vysazené v klasickém akváriu. Ovšem jen krátce vydrží bez filtrování! Pokud jim ale zajistíte kyslík a občas vyměníte vodu, vydrží i několik měsíců. Při vhodném krmení pak i roky. A pokud si chcete vytvořit doma okrasné akvárium s osazením běžných sladkovodních rybek našich vod, jen do toho, jde to!

Začněme ale akváriem určeným pro přechování nástražních rybek. Stačí pravidelně čistit filtr, kontrolovat vzduchování a občas vyměnit část vody. Dělám to tak, že hadičkou odsaji a pak nechám odtéci asi 1/3 objemu akvária a to v letních měsících každých 7 dní, v zimě pak stačí jednou za měsíc. Akvárium pak doplním odstátou vodou a rybky jsou spokojené. To platí pro menší, provizorní akvária. Větší akvária dobře umístěná v chladné části domu, s dobře filtrovanou a okysličenou vodou, u těch vodu nemusíme tak často měnit. Záleží na tom, kolik rybek v akváriu máme a také jak velkých a zda je akvárium osazené rostlinami, či nikoliv. Také světlo hraje důležitou roli. Slunce škodí, ale večerní přisvícení umělým osvětlením je žádoucí. A je toho více!

Krmit či nekrmit?

Při krátkodobém uchování nástržních rybek v akváriu je není třeba krmit, pak voda v akváriu vydrží, bez nějaké úpravy, i delší dobu. Pokud však rybky krmíme, dbejte na střídmost. Právě krmení ležící na dně akvária nejvíce kazí kvalitu vody. A nejde jen o kal, ale i o další škodlivé látky, které produkuje kazící se potrava ve vodě! Pak se vám voda zakalí a rybky začnou mít opravdu velké problémy.

Plotice obecná v akváriu

Plotice obecná v akváriu

Dají se v akváriu běžně chovat naše sladkovodní ryby?

Ano, i běžné sladkovodní rybky našich vod lze chovat v domácím akváriu. Pokud je chcete cíleně i rozmnožovat, lze to, ale musíte dodržovat podobné podmínky, jako při chovu klasických akvarijních rybek. Tedy vytvořit jim prostředí vhodné pro chov. Na dně umístit kameny, písek a pod. Také je třeba vysadit několik vodních rostlin nejen, že ty zpříjemní život rybkám v kaváriu, ale také dodají autenticitu jejich běžného prostředí. Také záleží na druhu rybek, které chováme. Rozhodně k sobě nedáme dravce, třeba malou štičku, spolu s malými perlínky či plotičkami. Vůbec bych raději do akvária nedával sladkovodní predátory, jako sumečky, candáty, štičky … snad jen hejno okounků, ti se zvláště dobře vyjímají v akváriu, ale pozor, musí se krmit nejlépe živou potravou, jako nítěnkami, žížalkami či malými rybičkami, což je náročné. Pro začátek rozhodně postačí jen nedravé rybky. A pokud vysadíte okounky, jakmile vyrostou, začnou decimovat nedravé rybky, takže pokud akvárium nebude dostatečně osázené rostlinami, vybudované ukryty pro menší rybky například z kamenů, pak nemá smysl ani okouny vysazovat, tedy do společného akvária s jinými rybkami.

A jaké ryby tedy vysadit do okrasného akvária?

Nejvíce se do okrasného sladkovodního akvária složeného z rybek žijících v naších řekách hodí karásci, plotičky, perlíni, hrouzci, jelci, líni, slunky, hořavky, ale i kapříci, či malí amuři. Úžasné jsou pak v akváriu například slunečnice. Jsou nenáročné a přitom velmi dekorativní.

Ježdík obecný v akváriu, dva kusy

Ježdík obecný v akváriu, dva kusy

Pár rad k chovu rybek v akváriu:

  • Je třeba se rozhodnout, zda budeme mít akvárium jen na sezónu a jen pro nástražní rybky, nebo zda si chceme doma vytvořit okrasné akvárium, od toho se také odvíjí, jak moc času a peněz do toho dáme (ke krátkodobému přechování rybek stačí menší akvárium, vzduchování, případně filtrace, u okrasného akvária to chce i rostliny, osvětlení …)
  • Pro okrasná akvária volíme raději větší nádrže, s osvětlením, kvalitnější filtrování a také umístění v domě či bytě je důležité! Například není vhodné umístit nádrž u okna, kde na ni bude svítit slunce, nebo přímo u topení …
  • Výběr rybek je přímo zásadní, volíme raději méně náročné druhy rybek, dravce jen tehdy, máme-li velké akvárium s dostatkem úkrytů. Dravce ja také nutné krmit živou potravou, což stojí více peněz či energie, než při chovu nedravých rybek.
  • Kyslík, tedy vzduchování a filtrace vody, to je základ úspěšného chovu rybek, také množství rybek v akváriu má vliv na úspěšný chov. Volíme raději méně ryb vysazených v jedné nádrži, než více!
  • Nepřekrmujte rybky v akváriu, budou pak aktivnější a také nebudete mít problémy s vodou. Právě kazící se potrava dokáže zničit vodu a tak i prostředí vhodné pro život rybek.
  • Obecně platí, že chov rybek našich vod je podobný, jako chov klasických akvarijních rybek, proto, pokud se chcete vážněji zabývat chovem perlínků, karásků či slunečnic, důkladně si nastudujte základy akvaristiky, pak budete rozhodně úspěšní!

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.